Walońska Strzała. Majka dla Sport.pl: Wierzę, że z formą będzie już tylko lepiej

Sam nie wiem, czego po sobie oczekiwać w ardeńskich klasykach. Po pierwszych 100 km zorientuję się, co mam pod nogą, i czy dostanę od grupy wolną rękę, czy jednak będę pomagał w wyścigu kolegom - mówi ścigający się w zespole Tinkoff Saxo Rafał Majka, który w środę w Walońskiej Strzale wystartuje po raz pierwszy od zakończonego 11 kwietnia wyścigu dookoła Kraju Basków. Relacja na żywo w Sport.pl, transmisja TV od 14.15 w Eurosporcie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasDla Majki ten rok nie układał się dotąd dobrze. Zwycięzca Tour de Pologne i górskiej klasyfikacji Tour de France od początku miał problemy ze znalezieniem formy. Nie licząc czwartego miejsca w wyścigu dookoła Omanu, 25-letni Polak zajmował odległe lokaty - w Paryż - Nicea był 68., wyścigu dookoła Katalonii w ogóle nie ukończył. Dopadł go wirus i wycofał się. W wyścigu dookoła Kraju Basków Majka raz nieźle wypadł na górskim etapie i finiszował w czołówce, ale z 15. miejsca w klasyfikacji generalnej nie był zadowolony.

- Jestem ambitnym człowiekiem, mierzę wysoko, chcę być w czołówce zawsze, a nie plątać się gdzieś z tyłu. Nie ma co ukrywać, że do tej pory sezon nie układał się najlepiej. Przetrenowałem się, za bardzo chciałem, popełniliśmy z trenerami kilka błędów w przygotowaniach, ale nie ma już co do tego wracać. Wyszło słoneczko, robi się cieplej, ja lubię takie warunki. Czuję, że forma z każdym tygodniem będzie szła w górę - powiedział Sport.pl Majka we wtorek w Spa, niedaleko toru Formuły 1, gdzie swoją bazę na ardeńskie klasyki ma grupa Tinkoff-Saxo.

W oficjalnym komunikacie zespołu przed środową Walońską Strzałą można przeczytać, że Majka będzie liderem zespołu, ale sam kolarz widzi to trochę inaczej. - To nie do końca tak, powiedziałem dyrektorom, że nie czuję się jeszcze na siłach, żeby być realnym liderem. No, chyba że po przejechaniu 100 km okaże się, że mam coś konkretnego pod nogą, to może grupa wtedy pojedzie na mnie. Na dziś nastawiam się raczej na pomaganie kolegom, Romanowi Kreuzigerowi i Michaelowi Valgrenowi, mistrzowi Danii - podkreślił Majka.

- W ardeńskich klasykach chcę się sprawdzić przed Tour de Romandie, na który nastawiam się bardziej. Ten wyścig będzie tuż po ardeńskich klasykach. Mam nadzieję, że tam wreszcie zacznie wracać moja normalna forma - dodał polski kolarz.

Po Tour de Romandie Majkę czeka kilkunastodniowy urlop w Polsce, który wyznaczy w jego przypadku koniec pierwszej części sezonu. W drugiej najważniejsze starty Majki to Tour de France i Vuelta a Espana, o ile w niej pojedzie, bo nie jest to jeszcze pewne. Jeśli nie - zapewne będzie bronił tytułu w Tour de Pologne.

W ardeńskich klasykach Majka wystartował dotąd raz - w 2011 r. jako początkujący zawodowiec. - To były chyba moje starty numer cztery i pięć w karierze, naprawdę mocno dały mi w kość. Pamiętam, że Liege-Bastogne-Liege w ogóle wtedy nie ukończyłem. To bardzo trudne wyścigi, ale np. Amstel jest zupełnie nie dla mnie, bo górki są za krótkie. Strzała już bardziej, ale to też jest raczej dla kolarzy takich jak Michał Kwiatkowski, którzy mają większą siłę na krótkim dystansie. Mówimy na takich kolarzy "skoczkowie". Michał Kwiatkowski, Alejandro Valverde, Sergio Henao i Phillipe Gilbert to główni faworyci - powiedział Majka. - Gilbert w Amstelu odpuścił w końcówce, bo zobaczył, że sprinter Michael Matthews siedzi mu na kole i go nie zgubi, ale widać było, że ma moc. Nie przekreślałbym jego szans, jak robią niektórzy.

W tym roku w Walońskiej Strzale organizatorzy dodali przed finałowym podjazdem pod Mur de Huy nowy - Cherave - na 5,5 km przed metą (1,3 km, 8 proc. nachylenia). - Ta górka powinna sprawić, że do Muru dojdzie mniej kolarzy niż zwykle. Nie 30-40, ale kilkunastu, będzie większa selekcja - zakończył Majka.

Większa rozmowa z Majką - wkrótce w "Gazecie Wyborczej" i w Sport.pl

Amstel Gold Race na zdjęciach, czyli piękne krajobrazy i niesamowity finisz Kwiatkowskiego

źródło: Okazje.info

Który z polskich kolarzy wypadnie lepiej w Walońskiej Strzale?
Więcej o: