Kolarstwo. Bjarne Riis zawieszony przez Olega Tinkowa

Duński manager, zwycięzca Tour de France (1996), został zawieszony i nie będzie dowodził ekipą, w której ściga się najlepszy góral ubiegłorocznej ?Wielkiej Pętli? Rafał Majka

Według doniesień duńskiej prasy, Bjarne Riis został zawieszony w obowiązkach managera rosyjskiego zespołu Tinkoff-Saxo za brak wyników i nieodpowiednie przygotowanie zawodników do startów w pierwszej części sezonu.

Ekipa, w którym ściga się trzech Polaków - Rafał Majka, Paweł Poljański i Maciej Bodnar - jest własnością rosyjskiego multimiliardera Olega Tinkowa, który uznał, że kierujący ekipą Riis nie spełnia jego oczekiwań.

Według duńskiej gazety "BT", Tinkow w liście wysłanym do wieloletniego managera ekipy zawiesił go za "brak wyników". Francuska "L'Equipe" ujawnia za to, że punktem zapalnym był już zimowy obóz integracyjny i wspinaczka całej ekipy na Kilimandżaro, która nie spodobała się Tinkowowi.

W ubiegłym tygodniu Rosjanin na łamach "L'Equipe" otwarcie narzekał na słabe występy liderów ekipy i brak zwycięstw - Alberto Contadora i Petera Sagana w Tirreno-Adriatico oraz Rafała Majki w Paryż-Nicea.

Contador zajął 5. miejsce w "wyścigu dwóch mórz", Sagan wygrał "tylko" jeden etap tej imprezy, a Majka nie odegrał większej roli w "wyścigu ku słońcu".

Riis, który pod koniec 2013 roku sprzedał prowadzony przez siebie przez lata zespół Rosjaninowi, pełnił funkcję managera i miał czuwać nad sprawami sportowymi, kwestie sponsoringu zostawiając Tinkowowi. Rosjanin na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów brał jednak dość czynny udział w życiu ekipy - m.in. publicznie komentując występy swoich kolarzy i momentami nie przebierając w słowach krytyki.

Riis to zwycięzca Tour de France z 1996 roku, ze sporymi sukcesami prowadzący zespół od zakończenia kariery w roku 2000. Do triumfów prowadził m.in. Ivana Basso w Giro d'Italia 2006, Carlosa Sastre w Tour de France 2008, Andy'ego Schlecka w Tour de France 2010 i Alberto Contadora w Vuelta a Espana 2012 i 2014.

Za Duńczykiem od lat ciągną się oskarżenia o stosowanie zabronionego wspomagania. Riis do przyjmowania dopingu przyznał się w 2007 roku, jednak zawsze zaprzeczał, jakoby w jego ekipach stosowano nielegalne środki. W ostatnich latach o nadzorowanie systemu dopingowego i wysyłanie zawodników na dopingowe kuracje do doktora Eufemiano Fuentesa oskarżali go przyznający się do grzechów przeszłości byli kolarze - Amerykanin Tyler Hamilton, Duńczyk Michael Rasmussen i Niemiec Jörg Jaksche.

W sprawie Riisa toczy się postępowanie przed Duńską Agencją Antydopingową (ADD).

Najbogatsi kierowcy w historii Formuły 1 [TOP 10]

Rower Merida Scultura 200 2015

  • Przeznaczenie: Męski
  • Rodzaj: Szosowy

w okazje.info

Cz Riis zasłużył na zawieszenie?
Więcej o: