Tour de Pologne Trasa dla Michała Kwiatkowskiego

Ostatnim Polakiem, który wygrał kolarski Tour de Pologne, był w 2003 r. Cezary Zamana. W tym roku serię triumfów zagranicznych kolarzy ma przerwać Michał Kwiatkowski. - Wystartuje u nas choćby na jednej nodze - zapowiada organizator wyścigu Czesław Lang.

Kwiatkowski ma być jednym z największych magnesów 71. edycji Tour de Pologne (start 3 sierpnia). Wyścig zacznie się w Gdańsku, by uczcić 25-lecie pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Honorowym patronem startu wyścigu został były prezydent Lech Wałęsa. Ostatni etap, jazda na czas - 9 sierpnia w Krakowie.

Kwiatkowski bliski zwycięstwa był już w 2012 r., gdy zajął drugie miejsce. Wtedy jako 22-latek przegrał o 5 s z Włochem Moreno Moserem. Przed rokiem Polak do końca walczył już o miejsce w czołowej dziesiątce Tour de France. Ostatecznie zajął 11. lokatę i zmęczony nie zdecydował się na przyjazd na Tour de Pologne. W tym roku także wyścigiem sezonu jest dla niego Wielka Pętla, ale Kwiatkowski jest zdeterminowany, żeby do Polski przyjechać i walczyć o wygraną.

Pomóc ma w tym mniej wyczerpujący dobór startów w sezonie i korzystniejsza trasa przygotowana przez organizatorów. Przed rokiem pierwsze dwa etapy odbywały się w Dolomitach. Teraz gór będzie mniej, pojawią się dopiero w drugiej części. Poza tradycyjnymi pętlami w Bukowinie kolarze odwiedzą też Słowację. - Pierwsze etapy będą dla sprinterów. Będę mógł je spokojnie przejechać i szykować się na kluczowe ostatnie odcinki - mówi Kwiatkowski.

Organizatorzy i sponsorzy liczą, że mu się uda. Jego nazwisko odmieniano podczas wczorajszej konferencji prasowej zapowiadającej wyścig przez wszystkie przypadki.

- Fabian Cancellara powiedział ostatnio, że nadchodzi era Kwiatkowskiego. Mam nadzieję, że uda mu się wygrać, ale mamy też innych znakomitych kolarzy, choćby Rafała Majkę - mówił Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Kolarz Team Saxo-Tinkoff przed rokiem był czwarty.

Więcej o: