Tour de France. Cygara, szampan i Paryż. Setna edycja wyścigu dobiegła końca

Niemiec Marcel Kittel (Argos) wygrał ostatni, 21. etap jubileuszowej imprezy prowadzący z Wersalu do Paryża. W wieczornej paryskiej scenerii swoje zwycięstwo w całym cyklu świętował Brytyjczyk Chris Froome (Sky). Urodzony w Kenii kolarz już na początku etapu odpalił cygaro i wypił lampkę szampana.

Tak relacjonowaliśmy na żywo etap przyjaźni [ZDJĘCIA]

To już koniec. Po trzech tygodniach zmagań najlepsi kolarze świata mogą wreszcie odetchnąć. Ostatni etap, na którym sportowcy mijali Luwr, Łuk Triumfalny i wieżę Eiffla, przebiegał w bardzo przyjaznej atmosferze. Już na początku triumfator Chris Froome odpalił cygaro z wiceliderem, najlepszym młodzieżowcem i "góralem" Nairo Quintaną oraz trzecim w końcowej klasyfikacji Joaquimem Rodriguezem, a potem Brytyjczyk wypił lampkę szampana, podkreślając swój szampański nastrój.

W tym czasie Peter Sagan demonstrował fotografom na zielono umalowaną brodę, współgrającą kolorystycznie z koszulką lidera klasyfikacji sprinterów.

Kiedy do mety brakowało już tylko 10 kilometrów, radosny peleton "połknął" kilku uciekinierów i finiszował na Polach Elizejskich całą grupą. Przez chwilę na czele był Michał Kwiatkowski, który w swoim debiucie ostatecznie zajął 11. miejsce (drugi najlepszy wynik Polaka w historii po trzecim miejscu Zenona Jaskuły w 1993 roku) i stanął na najniższym stopniu podium klasyfikacji młodzieżowej.

Polak chciał, żeby ostatni etap wygrał jego kolega z zespołu Mark Cavendish, i puścił Brytyjczyka przodem, ale ten przegrał walkę na mecie z Marcelem Kittelem i Andre Greipelem. Setna edycja zakończyła się więc tak samo, jak zaczęła, od etapowego zwycięstwa niemieckiego kolarza.

Chris Froome przyjechał za to na 114. miejscu i stracił 53 sekundy do Kittela, ale i tak wygrał setną edycję Tour de France z przewagą 4 minut i 20 sekund nad Nairo Quintaną. Metę przecinał, trzymając się za ramiona z kolegami z zespołu Sky.

Czołówka 21. etapu

1. Marcel Kittel (Niemcy/ARGOS-SHIMANO) 3:06:14

2. Andre Greipel (Niemcy/LOTTO-BELISOL) + 0:00

3. Mark Cavendish (W. Brytania/OMEGA PHARMA-QUICK STEP) + 0:00

4. Peter Sagan (Słowacja/CANNONDALE) + 0:00

5. Roberto Ferrari (LAMPRE - MERIDA) + 0:00

...

62. Michał Kwiatkowski (OMEGA PHARMA-QUICK STEP) + 0:10

76. Maciej Bodnar (CANNONDALE) + 0:00

99. Przemysław Niemiec (LAMPRE - MERIDA) + 0:00

Końcowa klasyfikacja

1. Christopher Froome (SKY PROCYCLING) 83:56:40

2. Nairo Quintana (MOVISTAR TEAM) + 4:20

3. Joaquin Rodriguez (KATUSHA TEAM) + 5:04

4. Alberto Contador (TEAM SAXO-TINKOFF) + 6:27

5. Roman Kreuziger (TEAM SAXO-TINKOFF) + 7:27

...

11. Michał Kwiatkowski (OMEGA PHARMA-QUICK STEP) + 18:59

57. Przemysław Niemiec (LAMPRE - MERIDA) + 2:00:28

114. Maciej Bodnar (CANNONDALE) + 3:15:15

Więcej o: