Doping Armstronga. Przeciek: Amerykanin przyznał się u Oprah do dopingu

Według źródeł Associated Press Lance Armstrong przyznał się w programie Oprah Winfrey do stosowania dopingu. Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France wcześniej przez dekadę zaprzeczał takim oskarżeniom. Program został nagrany w poniedziałek, wyemitowany zostanie zaś w czwartek.

Przeciek

Informację o tym, że Armstrong przyznał się w trakcie nagrania do stosowania dopingu, przekazała Associated Press osoba blisko związana z sytuacją. Poprosiła od razu o anonimowość ze względu na to, że program zostanie wyemitowany dopiero w czwartek.

O nagraniu poinformowała na swoim Twitterze także Winfrey. "Właśnie skończyłam z @lancearmstrong. Trwało to ponad 2 1/2 godziny. Przyszedł GOTOWY!" Oczywiście taka wypowiedź może znaczyć wszystko, ale zastanawiające jest to napisane wielkimi literami słowo "READY".

Armstrong przed nagraniem

- Powiedziałem jej [Winfrey - red.], że może poprowadzić rozmowę, jak chce, a ja będę odpowiadał na pytania bezpośrednio i szczerze. To wszystko, co mam do powiedzenia - mówił przed nagraniem Armstrong.

Armstrong od październikowej dożywotniej dyskwalifikacji nałożonej przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) nie wypowiadał się w mediach. Wcześniej konsekwentnie zaprzeczał zarzutom stosowania niedozwolonych środków dopingowych, a także jakiegokolwiek udziału w nielegalnym procederze stwierdzonym w jego grupie US Postal.

Dyskwalifikacja

Unia kolarska surowo ukarała 41-letniego Amerykanina, pozbawiając go siedmiu tytułów triumfatora najbardziej prestiżowego wyścigu Tour de France i unieważniając wszystkie jego wyniki od 1 sierpnia 1998 roku. Nakazała też zwrot części premii finansowych uzyskanych w tym okresie.

Armstrong musiał się wycofać z założonej przez siebie fundacji Livestrong, został pozbawiony tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Tufts, może także stracić brązowy medal olimpijski, wywalczony na igrzyskach w Sydney w 2000 roku.

Zobacz jak aplikacja Sport.pl LIVE zmieniła życie Michała Pola [WIDEO]

Więcej o: