Marek Rutkiewicz zwycięstwem zakończył sezon BGŻ ProLigi

Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) wygrał w sobotę w Sokółce ostatni w sezonie wyścig BGŻ ProLigi - Memoriał Stanisława Kirpszy. Ma mecie minimalnie wyprzedził Jarosława Kowalczyka (BDC MarcPol), a trzeci, ze stratą 12 sekund do czołowej dwójki, był Tomasz Smoleń (Bank BGŻ).

Kolarz polkowickiej ekipy, który już wcześniej zapewnił sobie zwycięstwo w BGŻ ProLidze, w trudnym, rozgrywanym w bardzo szybkim tempie wyścigu w Sokółce pokazał, że zasłużenie został najlepszym polskim zawodnikiem sezonu 2012. Warto przypomnieć, że prowadzenie w rankingu objął już 1 kwietnia, wygrywając otwierający krajową rywalizację wyścig "Ślężański Mnich" w Sobótce.

Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji BGŻ ProLigi zajął Mariusz Witecki (Bank BGŻ), który podobnie jak Rutkiewicz przed ostatnim wyścigiem sezonu był pewien swej pozycji. O trzecią lokatę walczyli w Sokółce Tomasz Smoleń (Bank BGŻ) i Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), bowiem na starcie zabrakło trzeciego z pretendentów do miejsca na podium - Sylwestra Janiszewskiego (CCC Polsat Polkowice). Smoleń, który finiszował na trzeciej pozycji, wdarł się tym samym na "medalową" pozycję w BGŻ ProLidze.

Sobotni wyścig, w którym wzięło udział ponad 60 kolarzy kategorii elita, odbywał się na okrężnej trasie w okolicach Sokółki, w zimnie, przy padającym deszczu i silnych podmuchach wiatru. Nie odebrało to zawodnikom ochoty do ostrej rywalizacji - w efekcie zwycięzca przyjechał na metę pół godziny wcześniej niż przewidywał harmonogram. Na trasie nie brakowało akcji i prób ucieczek, a spora grupa kolarzy nie wytrzymała tempa i trudnych warunków, wycofując się z rywalizacji. Nie zrezygnował natomiast Marek Rutkiewicz i choć był już zwycięzcą ProLigi, na kilkanaście kilometrów przed metą ruszył do ataku, pociągając za sobą Jarosława Kowalczyka.

Czołowa dwójka utrzymała do mety kilkunastosekundową przewagę nad grupą pościgową i pomiędzy sobą rozstrzygnęła walkę o zwycięstwo. O ułamki sekund, a jak ustalili sędziowie o około 3 centymetry, lepszy był Rutkiewicz, choć po minięciu mety sam nie był pewien kto był szybszy i nawet . pogratulował rywalowi. Dyskusje o ostatecznej kolejności przecięło przejrzenie zdjęć z finiszu, choć padały już propozycje, aby przyznać zwycięstwo ex aequo. Bezdyskusyjnie trzeci był natomiast Smoleń, który przyjechał samotnie, trzy sekundy przed pierwszą większą grupą. Długo trwało także ustalenie dalszej kolejności, bowiem powiewające na wietrze przeciwdeszczowe pelerynki zasłaniały numery startowe zawodników.

W sobotę wieczorem w Sokółce odbyła się ceremonia podsumowania sezonu ProLigi i wręczenia nagród triumfatorom. Rutkiewicz, Witecki i Smoleń zbierali gratulacje, otrzymali także czeki odpowiednio na 15, 10 i 5 tysięcy złotych. Wyróżniono również czołowych "Orlików", czyli zawodników kategorii młodzieżowej, w której zwyciężył Mieszko Bulik (Chrobry Felt Głogów).

Więcej o: