Kolarstwo. Eddy Merckx oskarżony o korupcję

Wysokiej klasy rower po ?bardzo okazyjnej cenie? miał dostać szef policji w Brukseli od Eddy'ego Merckxa, byłego pięciokrotnego zwycięzcy Tour de France. Belg został oskarżony o korupcję.

Ole, ole, ole, ola! Trybuna Kibica zawsze pełna

Merckx, z powodu pasji zwyciężania nazywany "Kanibalem", jest uznawany za najlepszego kolarza w historii tej dyscypliny. "Wielką Pętlę" wygrywał w latach 1969-72 i w 1974 r. Jest też sportową legendą w Belgii. W latach 70-tych stworzył własną fabrykę rowerów sygnowanych jego nazwiskiem.

To właśnie 48 rowerów z jego firmy trafiło ponoć do brukselskiej policji w latach 2006-07 z pominięciem procedur. Merckx wygrał przetarg, ale według oskarżycieli dlatego, że wcześniej wiedział o cenach jakie zaproponuje konkurencja. Informację mieli mu przekazać policjanci. Później szef policji otrzymał wysokiej klasy rower po "bardzo okazyjnej cenie".

Historię opisała gazeta "La Derniere Heure". Zarzuty miały zostać postawione byłemu kolarzowi już w grudniu zeszłego roku, ale wstrzymano się, bo 15 grudnia Belg odbierał w Pałacu Elizejskim w Paryżu order Legii Honorowej.

"Afera rowerowa" jest według gazety częścią większego śledztwa, które obejmuje wielu wysokich funkcjonariuszy policji. Głównym wątkiem jest zakup samochodów dla policji.

Hat trick Toma Boonena ?

Więcej o: