Kolarstwo. Pozycja Majki w Giro zagrożona?

Dyskwalifikacja za doping Alberto Contadora oznacza, że jego grupa Saxo Bank z Rafałem Majką w składzie może stracić licencję w World Tour. Jeśli tak się stanie, aby wystartować w wyścigach tej rangi będzie musiała zabiegać o indywidualne zaproszenie.

Hiszpański kolarz dzięki swoim ubiegłorocznym zwycięstwom w Giro d'Italia, Wyścigu Dookoła Murcji i Dookoła Katalonii zdobył dla duńskiego zespołu niemal 1/3 punktów w klasyfikacji drużynowej (zalicza się do niej wyniki najlepszych pięciu kolarzy). Gdyby je odliczyć to Saxo-Bank spadnie na 18. pozycję i straci prawo do udziału w wyścigach cyklu World Tour, m.in. w Tour de France, Giro d'Italia i Vuelcie. - Komisja licencyjna wyznaczy spotkanie z Saxo Bank na żądanie UCI. Saxo Bank może stracić licencję, ale to nie zależy od UCI - powiedział rzecznik prasowy federacji kolarskiej Enrico Carpani.

We wtorek dyrektor sportowy grupy Bjarne Riis weźmie udział w konferencji prasowej, tej samej podczas której wypowie się zdyskwalifikowany Alberto Contador. Możliwe, że poda nazwisko następcy hiszpańskiego kolarza, który dostarczyłby brakujących punktów Saxo Bank. Może go sprowadzić (kupić) z innej grupy lub zaangażować wolnego zawodnika, ale będzie o to w tej chwili bardzo trudno.

Tak czy inaczej dyskwalifikacja Hiszpana mocno skomplikuje strategię grupy. Nie wiadomo też jak potoczą się losy polskiego zawodnika zespołu Rafała Majki.

21-letni kolarz od roku jeżdżący w duńskim zespole został wyznaczony do roli lidera podczas Giro d'Italia. Po pierwsze nie wiadomo, czy w zaistniałej sytuacji grupa pojedzie we Włoszech, a jeśli jednak wystartuje, czy Riis nie zmieni w związku z tym planów sportowych. Niewykluczone, że bardzo restrykcyjnie podchodzący do dopingowych historii organizatorzy Tour de France, nie dopuszczą Saxo Bank do startu we Francji.

Dowcipne, żenujące, obrażające. Dziwaczne celebracje w sporcie

Więcej o: