Mistrzostwa świata w kolarstwie. Cancellara pokonany

Niemiec Tony Martin zdobył w Kopenhadze tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas. Polacy nie trafili z formą.

Twoi znajomi już nas lubią. Sprawdź którzy na Facebook.com/Sportpl ?

26-letni kolarz HTC (w nowym sezonie będzie jeździł w grupie Omega Pharma-Quick Step) prowadził od pierwszego punktu pomiaru czasu. Fabian Cancellara - najlepszy specjalista w tej konkurencji od 2006 roku (cztery tytuły plus mistrzostwo olimpijskie) - dotrzymywał mu koła w połowie trasy, kiedy tracił 20 sekund, potem jednak przewaga Niemca systematycznie powiększała się. Szwajcar stracił nawet srebrny medal, bo na jednym z końcowych wiraży wpadł w barierki ochronne. Wicemistrzem został Brytyjczyk Bradley Wiggins.

Polacy spisali się fatalnie. Michał Kwiatkowski był 48., a dziewiąty przed rokiem Maciej Bodnar wyprzedził tylko siedmiu zawodników, m.in. z Erytrei, Albanii i Andory, zajmując 55. pozycję. Bodnar miał szczęście, że zdążył na start. Tuż przed startem musiał dostosować rower do nowych wymogów UCI - zmienić mostek i skrócić rogi kierownicy. - Problem dotyczył większości zawodników. Rower Maćka Bodnara przygotowaliśmy dosłownie rzutem na taśmę, na trzy minuty przed startem. Od 30. kilometra Bodnar miał kłopoty z kierownicą, ale to nie wpłynęło znacząco na jego słaby wynik - powiedział PAP szef polskiej drużyny Piotr Kosmala.

Wyścig elity ze startu wspólnego odbędzie się w niedzielę.

Wyniki jazdy indywidualnej na czas (46,4 km). 1. T. Martin (Niemcy) 53.43; 2. B. Wiggins (Wielka Brytania) 1.15; 3. F. Cancellara (Szwajcaria) 1.20... 48. M. Kwiatkowski 6.13... 55. M. Bodnar 6.55.

Sekrety Jeannie Longo ?

Więcej o: