Kolarstwo. Mąż francuskiej legendy Jeannie Longo kupował EPO

Mąż i trener legendarnej francuskiej kolarki Jeannie Longo Patrice Ciprelli został oskarżony o kupowanie zakazanego środka EPO. Sama zawodniczka, która chce wystartować podczas igrzysk olimpijskich w ostatnim czasie unikała kontroli antydopingowych.

Redaktor też człowiek. Zobacz co nas wkurza na Facebook.com/Sportpl ?

Cała sprawa wyszła na jaw po tym jak były amerykański kolarz Joe Papp przyznał dziennikowi L'Equipe, że osobiście dostarczał EPO Patrice'owi Ciprelliemu w 2007 roku.

- Sprzedałem EPO Ciprelliemu. Sam się z nami skontaktował i zapytał o cenę za 80 tysięcy dawek EPO. Wspomniał, że mają być przeznaczone dla jego żony - powiedział Papp.

Po okazaniu się tego artykułu natychmiast zareagowała francuska federacja kolarska, która do czasu wyjaśnienia sprawy zawiesiła Patrice'a Ciprelliego.

Najsłynniejsza francuska kolarka miała w planach występ podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W ostatnich dniach pojawiły się jednak informacji o unikaniu przez nią kontroli antydopingowych. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zawodniczka otrzymała trzy ostrzeżenia od francuskiej agencji antydopingowej (AFLD) za podanie błędnych informacji na temat miejsca pobytu, co uniemożliwiło przeprowadzenie kontroli antydopingowych. Grozi jej dyskwalifikacja od trzech miesięcy do dwóch lat.

Longo znajduje się w składzie "Trójkolorowych" na mistrzostwa świata, które odbędą się w Kopenhadze w dniach 19-25 września.

Według "L'Equipe", Longo dwa razy przekazała francuskiej agencji mało precyzyjne dane dotyczące miejsca pobytu. Po raz trzeci uniknęła kontroli w czerwcu w USA, kiedy to działający z mandatu AFLD przedstawiciele amerykańskiej agencji antydopingowej nie znaleźli jej na zgrupowaniu treningowym.

Longo mówiła jednak, że nie ma nic do ukrycia: - Byłam poddawana kontroli więcej razy niż jakikolwiek sportowiec na świecie. Nigdy nie było nawet cienia podejrzenia, że mogłabym złamać przepisy. Jestem pewna, że francuska federacja potraktuje mnie sprawiedliwie.

Kim jest Longo?

Longo ma dorobek nieporównywalny z jakąkolwiek zawodniczką uprawiającą kolarstwo. Od początku kariery w 1979 roku zdobyła trzynaście tytułów mistrzyni świata i cztery medale olimpijskie, w tym złoty w Atlancie (1996). Jest 59-krotną mistrzynią Francji.

Dlatego warto wygrywać w Tour de Pologne [GALERIA]

Więcej o: