Tour de France. Andy Schleck atakuje, Vockler dalej liderem

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
46
Najtrudniejszy etap tegorocznego Tour de France należał do jednego z najbardziej emocjonujących. Kolarze na dystansie 200,5 kilometra mieli do pokonania trzy bardzo strome podjazdy. Ostatnim z nich było Galibier, na którego zboczu znajdowała się meta. Takie etapy sprzyjają ucieczkom.

Podczas pierwszej wspinaczki na Col Agnel od peletonu odłączyła się grupa 19 kolarzy, w której znaleźli się m.in. Maxime Monfort i Joost Poshtuma z Leopard-Track. Wraz z upływem kilometrów liczba uciekinierów malała, by w końcu do mety dojechał samotnie Andy Schleck, jednak gdyby nie świetna taktyka zespołu i wspaniała postawa głównie Belga, młodszy z braci Schlecków nie miałby szans na etapowe zwycięstwo.

Na 50. kilometrów przed metą, podczas drugiego podjazdu na czwartkowym etapie Tour de France Andy mocniej nacisnął na pedały i odjechał Voecklerowi i spółce. Młody Luksemburczyk popędził niegoniony przez nikogo i na zjeździe z Col d'Izoard miał już 2 minuty przewagi nad peletonem. Dopędził Monforta i długo, długo jechał w jego towarzystwie, aż dogonił Iglinskiego - samotnego lidera stawki.

Na ostatnim podjeździe Schleck postanowił zaatakować i w pojedynkę minąć metę. Miał 4 minuty przewagi nad peletonem, na którego czele jechali Voeckler, Evans, Basso i Contador. Gdy wydawało się, że lider Leopard-Treck zabierze w czwartek koszulkę lidera Francuzowi i z ponad dwuminutową przewagą nad Cadelem Evansem będzie prowadził w klasyfikacji generalnej na trzy etapy przed końcem Wielkiej Pętli, Austalijczyk po długim namyśle i dyskusji z innymi kolarzami postanowił zaatakować. Opłacało się, to dzięki jego agresywnej akcji Voeckler, który za nim popędził zdołał utrzymać koszulkę lidera. Evans traci do lidera tylko 1'12''sekund.

Drugi na mecie wyścigu zameldował się drugi z braci Schlecków - Frank. Starszy z rodzeństwa pilnował grupy pościgowej, aby, gdy to będzie możliwe, zgubić największych rywali zagrażających w klasyfikacji generalnej zarówno jemu, jak i jego bratu. Frank w klasyfikacji generalnej jest trzeci i do lidera wyścig, Thomasa Voecklera traci 1 minutę 8 sekund.

W piątek kolarze będą ścigać się na krótkim, bo 109 kilometrowym etapie z Modane Valfrejus do Alpe d'Huez. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo, na Sport.pl od godziny 14:00.


Wyniki 18. etapu Tour de France:

1. Andy Schleck (Luksemburg/Leopard) 6 godz. 07 min. 56 s.

2. Frank Schleck (Luksemburg / Leopard) +2:07"

3. Cadel Evans (Australia / BMC Racing) +2:15"

4. Ivan Basso (Włochy / Liquigas) +2:18"

5. Thomas Voeckler (Francja / Europcar) +2:21"

6. Pierre Rolland (Francja / Europcar) +2:27"

7. Damiano Cunego (Włochy / Lampre) +2:33"

8. Rein Taaramae (Estonia / Cofidis) +3:22"

9. Tom Danielson (U.S.A / Garmin) +3:25"

Klasyfikacja generalna Tour de France po 18. etapie:

1. Thomas Voeckler (Francja/Europcar) 79 godz. 34 min. 06s.

2. Andy Schleck (Luksemburg/Leopard) +15"

3. Frank Schleck (Luksemburg/ Leopard) +1:08"

4. Cadel Evans (Australia / BMC Racing) +1:12"

5. Damiano Cunego (Włochy/ Lampre) +3:45"

6. Ivan Basso (Włochy / Liquigas) +3:46"

7. Alberto Contador (Hiszpania/ Saxo Bank) +4:44"

8. Samuel Dumoulin (Francja/ Cofidis) +5:20"

9. Tom Danielson (U.S.A ./ Garmin) +7:08"

10. Jean Christophe Peraud (Francja / AG2R) +9:27"17:41 Cóż za końcówka!!! Voeckler zostaje sam! Frank Schleck atakuje Evansa. Ten etap należy do braci Schlecków! Mimo to, że Francuz został trochę z tyłu, obronił koszulkę lidera Tour de France!!!


17:38 Andy Schleck przekracza linię mety. Patrzymy teraz na stoper, czy uda mu się przejąć koszulkę lidera?


17:33 Contador zostaje w tyle. Hiszpan robi, co może, ale na próżno. Na 1,5 kilometra trzykrotny triumfator Wielkiej Pętli najprawdopodobniej pożegnał się z kolejnym zwycięstwem.


17:31 Przewaga Schlecka - 3 minuty 5 sekund.


17:30 Z Evansem jedzie Contador. Po wczorajszym wspaniałym ataku Hiszpan dziś ma ewidentnie jakiś problem. Nie zmienia to faktu, że wciąż trzyma się czołówki. Upór godny podziwu.


17:27 Andy Schleck na 6,5 kilometrach stracił minutę przewagi. Do mety równo 4 kilometry.


17:19 Evans goni, tuż za nim Voeckler, przewaga Schlecka wynosi 3' 30''. Australijczyk coraz mocniej naciska na pedały, Sylwester Szymd też w czołówce.


17:15 I udaje się! Na dystansie dwóch kilometrów odrobił prawie 30 sekund straty! Andy Schleck natomiast przyspiesza i zostawia w tyle Iglinskiego. Do mety 7,5 km.


17:08 Schleck jedzie już duecie. Roche został w tyle. Czas dzielący go od grupy Voecklera wynosi 4'12''. Do końca wyścigu pozostały trzy etapy, czasówka w Grenoble, jutrzejszy typowo górski etap i w tym ostatni, na którym tradycyjnie nikt się nie ściga. Dlatego też Evans bierze swój los we własne ręce i stara się zniwelować stratę.


17:06 Z kwintetu Schlecka zrobiło się trio. Lider Leopard-Trek jedzie w towarzystwie Iglinskiego i Roche. Do mety pozostało 13 km, a przewaga wynosi 4 minuty. Tymczasem dziwna sytuacja w peletonie. Na przedzie zamieszanie, Evans chce atakować, ale nie ma z kim, przez chwilę na własne barki, a w zasadzie nogi ciężar prowadzenia bierze Sylwester Szmyd. W końcu z próby zmniejszenia różnicy czasowej do Schlecka wychodzą przysłowiowe "nici".


16:53 Andy Schleck atakuje! Monfort zostaje w tyle. Belg doskonale wykonał swoją pracę. Pomógł liderowi powiększyć przewagę nad największymi rywalami. Należą mu się brawa za jazdę na tym etapie. Za wirtualnym liderem TdF podążają Roche, Silin i Iglinsky.


16:47 Do mety 19 km, a przewaga Schlecka rośnie. Luksemburczyk ma już 3 minuty 46 sekund przewagi nad peletonem. Średnia prędkość na tym etapie wynosi 34 km/h.


16:38 Do mety czołowej grupie, w składzie: Andy Schleck, Roche, Devenyns, Silin, Monfort, Iglinsky pozostało 25 km wspinaczki na Galibier.


16:34 Iglinsky tuż przed rozpoczęciem wspinaczki na Galibier został dogoniony przez Schlecka i resztę.


16:28 Kwintet Schlecka ma już 2 minuty 42 sekundy przewagi nad grupą Voecklera. Luksemburczyk wirtualnym liderem TdF.


16:17 Contador zmienił rower i pędzi za grupą Voecklera.


16:12 Grupę lidera wyścigu zaatakował za to Vanendert, szczęśliwy posiadacz koszulki w czerwone grochy. Przewaga 2 sekundy


16:06 Uran wywrócił się na zjeździe. Nic mu się nie stało, wsiadł na rower i goni peleton. Tymczasem Schleck i Monfort dogonili najpierw Devenysa i Silina, a chwilę potem Roche. Jadą teraz w pięciu.


16:05 Przewaga Schlecka nad Voecklerem wynosi 2'15''. Brakuje mu 21'' żeby stać się wirtualnym liderem TdF.


16:04 Schleck dogonił Monforta, razem pędzą w dół, zwiększając przewagę nad grupą Voecklera, którą prowadził starszy Schleck- Frank.


15:58 Iglinsky wygrał premię górską na Col d'Izoard. Drugi był Roche. Monfort trzeci, czwarty Devenyns, piąty Silin, szósty Andy Schleck


15:56 Kazach nad Monfortem i Roche ma przewagę minuty. Schleck minął Posthumę i pędzi dalej. Ma już 2 minuty przewagi. Belg z Leopard-Trek zwolnił trochę tempo. Wyraźnie czeka na lidera zespołu.


15:50 Młodszy z braci Schlecków ma już minutę przewagi nad grupą lidera. Mija maruderów z ucieczki. Na zjazdach dogoni prawdopodobnie Joosta Posthume, kolegę z teamu. Holender pomoże Andy'emu, do którego mocnych stron nie można zaliczyć zjazdów.


15:44 A na przedzie zaatakował Iglinsky z Astany.


15:42 Andy Schleck zaatakował samotnie peleton. Żadnej reakcji ze strony innych faworytów! Skuteczna ucieczka. Jego starszy narzekał wczoraj na Contadora, że Hiszpan przeprowadził atak na zjeździe. "Tak robią tylko kolarze, którzy są zdenerwowani" - powiedział. No to Andy zaatakował na podjeździe. Niezwykła zgodność opinii u braci.


15:37 Alpy wyeliminowały kolejnego kolarza z Tour de France. Z dalszego ścigania zrezygnował Leonardo Bertagnoli. Pozostało 168 uczestników Wielkiej Pętli.


15:35 Bouet dorwał Delage'a. Kolarz grupy FDJ był dzisiaj w grupie prowadzącej wyścig. Natomiast na samym końcu peletonu, coraz wolniej jedzie Edvald Boaason Hagen, zwycięzca wczorajszego etapu. Norweg słabnie.


15:28 Maxime Bouet zaatakował samotnie peleton. Z powodzeniem. Jego przewaga nad stawką wynosi już 40 sekund.


15:24 Voeckler, Gilbert, Vanendert, De Weert zaatakowali. Peleton jednak ich dogonił. Kolejną próbę ucieczki podjął Gilbert i Vanendert - prowadzący w klasyfikacji górskiej. Znowu peleton ukrócił ich zapędy. Tymczasem na czele, na samym początku wspinaczki Ruben Perez Moreno został porzucony przez czołówkę. Irizar złapał gumę. Szybko jednak naprawił defekt i dogonił grupę. Teraz wyścig na 18. etapie TdF prowadzi 9 kolarzy z 4'59'' przewagi nad peletonem.


15:10 Ucieczka wjechała do strefy bufetowej, która na tym etapie jest w Chateau-Ville-Vieile (128 km). Potem długa wspinaczka na Col d'Izoard. Na szczycie góry jest się premia górska poza kategorią


14:47 Wyniki pierwszej górskiej premii - Iglinskiy (20 pkt), Hoogerland (16 pkt), Devenyns (12 pkt), Monfort (8 pkt), Urtasun (4 pkt), Silin (2 pkt).


14:41 Na czele 11 kolarzy, za nimi kilka grupek. Peleton traci do liderów 5:28. Za nami 106 kilometrów.


14:23 Ten etap jest piekielnie trudny, już widać, że nie wszyscy kolarze go wytrzymają.


14:29 W końcówce podjazdu peleton rozrywa się coraz bardziej i odrabia straty do czołowej grupy (w której pozostało 18 kolarzy) - teraz jest to 5:40.


14:25 Teraz jest naprawdę stromo. Średnia prędkość 10 km/h. Na czele nadal 19 kolarzy, ale peleton się rozrywa.


14:10 99 kilometrów za nami - kolarze wspinają się z prędkością 14km/h. Jest stromo. Do górskiej premii 8 kilometrów. Peleton do uciekinierów traci 8 minut.


13:53 Na pierwszym podjeździe peleton odrabia straty - pozostało 8 minut. A do mety jeszcze 106 kilometrów.


13:46 Za nami 90 kilometrów, do pierwszej górskiej premii zostało 17 kilometrów. Peleton jedzie trochę szybciej - ma teraz 8:23 straty.


13:41 Przewaga ucieczki rośnie - w tej chwili jest to 9 minut.


13:30 Wśród 19 uciekających kolarzy nie ma żadnego z czołowej dziesiątki wyścigu. Peleton ma do prowadzącej grupy 8 minut 25 sekund straty. Do mety 115 kilometrów.


13:25 Grupa uciekająca za chwilę powiększy się do 19 kolarzy - goniąca ją trójka ma już tylko 25 sekund straty.


13:13 124 kilometry do mety. Średnia prędkość to na razie 32,4 km.h. Grupa uciekająca powiększyła przewagę nad peletonem do ponad siedmiu minut.


13:00 Do mety zostało 130 kilometrów. 16 uciekających ma blisko pięć minut przewagi nad peletonem.


Przed etapem:

Tak wygląda klasyfikacja generalna TdF:
1. Thomas Voeckler (Francja/Europcar) 73:23.49
2. Cadel Evans (Australia/BMC) 1.18
3. Frank Schleck (Luksemburg/Leopard) 1.22
4. Andy Schleck (Luksemburg/Leopard) 2.36
5. Samuel Sanchez (Hiszpania/Euskaltel) 2.59
6. Alberto Contador (Hiszpania/Saxo Bank) 3.15
7. Damiano Cunego (Włochy/Lampre-ISD) 3.34
8. Ivan Basso (Włochy/Liquigas) 3.49
9. Thomas Danielson (USA/Garmin-Cervelo) 6.04
10. Rigoberto Uran (Kolumbia/Sky) 7.36
...
57. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) 1:02.31
61. Maciej Paterski (Polska/Liquigas) 1:09.21
Przewaga lidera nie jest duża i dziś ciężko będzie mu zachować żółtą koszulkę - 18.etap uchodzi za jeden z najtrudniejszych w całym wyścigu.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia