Tour de France. 17 etap: Zwycięstwo Hagena, Paterski siódmy! Voeckler znów traci część przewagi

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
31
Tour de France z dnia na dzień dostarcza nam coraz większych emocji. Po nudnych etapach prowadzących przez Pireneje, kolarze ścigają się we francuskiej i włoskiej części Alp, gdzie powoli obserwujemy pierwsze rozstrzygnięcia.

Polscy kibice kolarstwa mogą uznać środowe popołudnie za najlepsze w tegorocznym wyścigu. Maciej Paterski, 24-latek z grupy Liquigas wspólnie z trzynastoma innymi kolarzami zaatakował na pierwszej części etapu. Polak utrzymał się w czołówce, dzielnie walczył do końca i ostatecznie zajął siódme miejsce.

Zwyciężył Edvald Boasson Hagen, dla którego to drugie zwycięstwo w tegorocznym Tour de France. Norweg uciekł od czołowej grupy na ostatnim podjeździe i wykorzystując potem świetną technikę zjazdową wypracował sobie aż 40 sekund przewagi nad resztą. Paterski stracił do Hagena 1:10 min.

Po raz kolejny zaatakował Alberto Contador. Hiszpan razem z Samuelem Sanchezem zgubił braci Schleck i Cadela Evansa i próbował odzyskać kolejne sekundy. Goniąca grupa potrafiła jednak doścignąć do Contadora i linia mety została przekroczona przez całą czołową grupę.

Kolejne sekundy do faworytów stracił lider wyścigu Thomas Voeckler. Na trudnym, zjazdowym odcinku Francuz popełnił olbrzymi błąd - wypadł z trasy i ostatnie pięć kilometrów musiał gonić za czołowymi kolarzami. Ostatecznie Voeckler przyjechał 27 sekund za Contadorem i spółką.


Kolarz Strata do lidera
1. Thomas Voeckler -
2. Cadel Evans 1:18
3. Frank Schleck 1:22
4. Andy Schleck 2:36
5. Samuel Sanchez 2:59
6. Alberto Contador 3:15
7. Damiano Cunego 3:34
8. Ivan Basso 3:49
9. Tom Danielson 6:04
10. Rigoberto Uran 7:36


17:00 Schleckowie, Cunego, Evans dojechali do Sancheza i Contadora. Wszyscy wspólnie minęli linię mety. Voeckler stracił do tej grupki około 20 sekund


16:57 Maciej Paterski dojechał na metę na siódmym miejscu. Brawo!


16:55 Trójka Francuzów dojechała do mety. Wciąż czekamy na Paterskiego


16:53 Hagen wygrywa etap na szczycie Pinerolo. Tymczasem Voeckler zbacza straci i może stracić żółtą koszulkę! Niesamowita historia na tym etapie!


16:52 Dwa kilometry do końca. Hagen jest już pewnym zwycięzcą. Contador znów ucieka braciom Schleck. Voeckler również traci do wielkiego Hiszpana!


16:48 Upadek Hiverta! Francuz nie potrafi zjeżdżać na krętych drogach i wypadł z trasy! Cały czas prowadzi Hagen, za nim jedzie Mollema


16:44 Contador ucieka z peletonu! Za nim w pościg ruszył Voeckler i Andy Schleck. Czy Hiszpan zdoła zyskać kolejne punkty do lidera wyścigu?


16:39 Fantastyczny atak Hagena! Norweg zgubił Chavanela, Paterskiego i resztę i w tym momencie ma kilkanaście sekund nad 13 zawodnikami


16:35 Paterski zbyt szybko urwał się z ucieczki. Momentalnie został wchłonięty. Chwilę później grupka wchłonęła Pereza, po czym na atak zdecydował się mistrz Francji Chavanel


16:32 Największe sukcesy Polaków w TdF. Zobaczcie kto tworzył historię wielkiego wyścigu


16:30 Maciej Paterski atakuje! Polak razem z Fofonowem urwał się z ucieczki na rozpoczęciu podjazdu!


16:22 Perez traci przewagę nad grupą Paterskiego. 59 sekund to czas, który trzynastoosobowa grupka traci do Hiszpana. Peleton jedzie spokojnie i traci do Pereza aż 6:57


16:06 Defekt Thora Hushovda. Mistrz świata musiał zmienić rower. Stracił kilkanaście sekund, ale za chwilę wróci do peletonu


16:00 Perez korzysta z długiego odcinka zjazdu i buduje przewagę nad resztą. W tym momencie kolarz z grupy Euskaltel ma 7:55 przewagi nad peletonem. Grupa Paterskiego traci do Pereza 1:15


15:46 Ruben Perez wygrywa premię górską, inkasuje 10 punktów. Drugi Chavanel, który zbiera kolejne 8 oczek do kolekcji.


15:38 Z grupy 14 uciekających kolarzy ruszył z tzw. ?przyczajki? Ruben Perez z zespołu Euskaltel. Hiszpan zamierza wygrać górską premię pierwszej kategorii, która czeka na zawodników za 2 kilometry


15:29 Trójka kolarzy z Hoogerlandem na czele zmniejsza stratę do pierwszej grupy. W tym momencie wynosi ona 3:10. Peleton wciąż traci 6:30 do Paterskiego i spółki


15:19 Przewaga uciekającej czternastki względem peletonu wynosi obecnie 6:25. 5:06 traci do Paterskiego trzech kolarzy: były lider klasyfikacji górskiej Hoogerland, Roche i De Weert


15:02 Chavanel wygrywa kolejną górską premię (trzeciej kategorii) i inkasuje kolejne 5 punktów. To znaczy, że zdobył ich dziś już 9.


14:54 Peleton na razie jedzie ospale i nie martwi się ucieczką.


14:48 Kolejność na pierwszej premii górskiej (trzeciej kategorii): Chavanel (2 pkt), El Fares (1 pkt). Drugą premię trzeciej kategorii również wygrał Francuz, punkt zarobił tym razem Leukemans.


14:47 Do mety pozostało 87 kilometrów. Przewaga szybko rośnie - wynosi już 7 minut i 23 sekudny. Ucieczka wspina się na szczyt Montgenevre, czyli premię górską drugiej kategorii.


14:32 Przewaga ucieczki wynosi w tym momencie już 6 minut i 15 sekund.


14:32 Maciej Paterski 12 września skończy 25 lat. W tegorocznym Wielkiej Pętli reprezentuje grupę Liquigas-Doimo. W klasyfikacji generalnej Polak zajmuje 67. pozycję i traci do prowadzącego Hushovda godzinę 14 minut i 3 sekundy. Najwyżej sklasyfikowany jest Sandy Cesar (strata 14:36).


14:30 A tak wygląda dzisiejszy etap na obrazku:


14:27 Pełny skład ucieczki: Tjallingii, Fofonov, El Fares, Moreno, Amador, Murajew, Hagen, Cesar, Leukemans i Hivert, Mollema, Chavanel, Bozic i Maciej Paterski


14:25 Około 50 kilometra od peletony odłączyło się 10 kolarzy. Zaraz dojechało do nich kolejnych czterech, w tym polski kolarz - Maciej Paterski. Obecnie na czele znajduje się więc 14 kolarzy z przewagą ok. 5 minut.


Co nas czeka dzisiaj? 17. rozpoczyna się we Francji, skończy we Włoszech. Najtrudniejszym podjazdem będzie premia 1. kategorii w Sestriere (2035 m.). Po tym kolarzy czeka długi zjazd. Losy etapu prawdopodobnie rozstrzygną się dopiero na ostatnim wzniesieniu, niezbyt wysokim, ale bardzo stromym - o nachyleniu 12 procent.


Co działo się wczoraj?

Mistrz świata Norweg Thor Hushovd wygrał w Gap szesnasty etap kolarskiego Tour de France. Żółtą koszulkę lidera zachował Francuz Thomas Voeckler.

ushovd wyprzedził towarzyszy ucieczki - rodaka Edvalda Boassona Hagena oraz kolegę z ekipy Garmin-Cervelo Kanadyjczyka Rydera Hesjedala.

Etap tranzytowy w stronę Alp wniósł sporo zmian w klasyfikacji generalnej. Po dniu przerwy w wyścigu kolarze przejawiali dużą ochotę do ścigania i dość szybko powstała dziesięcioosobowa czołówka. Ucieczka zakończyła się sukcesem, ale o zwycięstwo etapowe walczyło tylko trzech zawodników. Pozostali dojechali do mety pojedynczo lub dwójkami.

Lider wyścigu Thomas Voeckler utrzymał się w grupie ścigającej Contadora i stracił tylko 16 sekund.

Przed wjazdem w Alpy Vocler wyprzedza o 1.45 Evansa oraz o 1.49 Franka Schlecka. Contador przesunął się na szóste miejsce. Przeskoczył w klasyfikacji kolarza, któremu pomagają Polacy - Włocha Ivana Basso. Lider ekipy Liquigas zjeżdżał z Manse asekuracyjnie, co może go kosztować miejsce na końcowym podium w Paryżu.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia