Tour de France. Cavendish wygrał 15. etap

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
17
26-letni Cavendish odniósł dziewiętnaste w karierze zwycięstwo etapowe w "Wielkiej Pętli", a czwarte w tym roku.

Na finiszu wyprzedził Amerykanina Tylera Farrara (Garmin) i znakomitego włoskiego sprintera Alessandro Petacchiego (Lampre). Voeckler przyjechał w peletonie, zajmując 71. pozycję. Przed nim "kreskę" minęli m.in. Maciej Bodnar (46. lokata) i Maciej Paterski (66.). Najlepiej spisujący się jak dotychczas z Polaków Sylwester Szmyd (wszyscy biało-czerwoni jeżdżą w barwach włoskiej ekipy Liquigas) sklasyfikowany został na 152. miejscu, ze stratą ponad trzech minut do Cavendisha.

Niedzielny etap, z Limoux do Montpellier (192 km), stał pod znakiem ucieczki pięciu zawodników. Ostatni ze "śmiałków" - Holender Niki Terpstra (Quick Step) został doścignięty zaledwie trzy kilometry przed metą. Jako pierwszy "doskoczył" do niego Belg Philippe Giblert (Omega Pharma) i na niewielkim podjeździe rozpoczął samotny atak. Szybko dojechało do niego dwóch kolarzy, ale żaden nie próbował pomagać inicjatorowi akcji, dlatego po tysiącu metrów zostali wchłonięci przez peleton.

Na ostatnich kilkusetmetrach rządzili sprinterzy. Znów niesamowitą walkę o centymetry wygrał Cavendish. Powtórzył sukces z etapów nr 5., 7. i 11. W poniedziałek nie będzie miał szansy poprawienia dorobku, bowiem uczestnicy TdF mają dzień wolny. W klasyfikacji generalnej Voeckler wyprzedza o 1.49 Luksemburczyka Franka Schlecka i o 2.06 Australijczyka Cadela Evansa (BMC). Szmyd spadł z 53. na 56. miejsce (traci 54 minuty), Paterski awansował z 71. na 70. (1:10), a Bodnar przesunął się ze 155. na 154 (ponad dwie godziny)


17:33 Klasyfikacja generalna po 15. etapach
1. Thomas Voeckler (Europcar) 2. Frank Schleck (Leopard Trek) 3. Cadel Evans (BMC) 4. Andy Schleck (Leopard Trek) 5. Ivan Basso (Liquigas - Cannodale)


17:30 Pierwsza piątka 15. etapu
1. Mark Cavendish (HTC) - 4 20'24''
2. Tyler Farrar (Garmin-Cervelo)
3. Alessandro Petacchi (Lampre)
4. Daniel Oss (Liguigas-Cannodale)
5. Jose Joaquin Rojas (Movistar)


17:18 Świetny finisz Cavendish i to on wygrywa 15. etap TdF. Drugi na mecie był Farrar, trzeci Petacchi


17:16 Jako pierwszy od peletonu oderwał się Gilbert i to Belg przystąpił do ataku. 2,4 kilometra do mety


17:15 Ignatiew zrezygnował. Jedynym kolarzem przed peletonem został Terpstra. Kolender ma już jednak tylko 7 sekund przewagi! Przed nim jeszcze 3 kilometry


17:13 Igantiew i Terpstra mają już tylko 11 sekund przewagi nad resztą stawki. Peleton lada moment przystąpi do ataku. Do mety jeszcze 6 kilometrów


17:00 15 kilometrów przed metą ucieka już tylko dwóch kolarzy - Ignatiew i Terpstrta mają tylko 35 sekund przewagi nad trójką kolarzy od których się odkleili i ponad 40 nad peletonem.


16:43 Ostatnie 30 kilometrów. Prowadzi Igantiew, który z grupą liderujących kolarzy znów powiększył przewagę nad peletonem do 1'30''. Wirtualna żółta koszulka na razie w posiadaniu Thomasa Voecklera z Europcar.


16:25 Zacięta walka na sprincie. Dumoulin i Delage rywalizowali koło w koło do ostatniego metra. Ostatecznie o wygranej Delage'a zadecydowała fotokomórka. Strata peletonu zmalała do minuty. Do mety jeszcze 44 kilometry. Szósty linię kończącą sprint przekroczył Cavendish i to on posiada obecnie wirtualną zieloną koszulkę.


16:11 Kolarze zbliżają się do premii sprinterskiej. Przewaga ?uciekinierów? wynosi ponad 1'30''. Zostało jeszcze 50 kilometrów


15:55 Przewaga uciekinierów wynosi już tylko 2 min. Tempo peletonu narzucają teraz jadący w grupie kolarze BMC.


15:45 Niemal 47 km/h pędzą kolaże po skromnych wzniesieniach w okolicy Perpignan. Na czele niezmiennie ta sama piątka. Peleton prowadzi grupa TDJ. Odpoczywają schowani nieco z tyłu zawodnicy Europcar. Prawdziwy odpoczynek jutro - poniedziałek jest dniem wolnym.


15:20 Liderzy bez zmian - wciąż piątka na prowadzeniu. Ale jedzie wolniej, Grupa pościgowa traci do nich już tylko 2:42. A było już nawet 4 min. 15 sek.


15:00 Za nami jedyna dziś premia górska. Punkty za podjazd na Cote de Villespassans zdobył jadący w grupie liderów Ignatiew. Właściwie jeden punkt. Klasyfikacja w kategorii "górali" zmienić się więc nie może. Liderem pozostaje Jelle Vanendert.


14:45 Na początku wyścigu uformowała się pięcioosobowa grupa uciekinierów. Anthony Delaplace z Saur Sojasun, Michaił Ignatiew z Katjuszy, Samuel Dumoulin z Cofidis, Mickael Delage z FDJ i Niki Terpstra z Quick Step. Ci zawodnicy na 79 km. trasy mają przewagę 3 min i 30 sek. Szybkie tempo - niemal 40 km/h.


14:30 Minutę przed godziną 13. kolarze wyruszyli na trasę 15. etapu, już z jedną kraksą na koncie. Do zdarzenia doszło w 2,5-km. neutralnej strefie. Organizatorzy nie podają szczegółów, a wiec i nic poważnego się nie stało.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia