Tour de France. Sanchez wygrywa 12. etap. Contador przegrał ze Schleckami

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
35
Etap z Cugnaux do Luz Ardiden miał być pierwszym prawdziwym sprawdzianem. Wyścig wjechał w Pireneje, a na 211-kilometrowej trasie czekały trzy podjazdy o największej skali trudności: Hourquette d'Ancizan, Tourmalet i trzynastokilometrowa wspinaczka do mety.

Na górskich premiach najlepiej poradzili sobie dwaj najszybsi tego dnia kolarze: Jelle Vanendert i zwycięzca całego etapu - Samuel Sanchez. Hiszpan założy jutro koszulkę najlepszego z górali.
Właściciela nie zmieni za to żółta koszulka lidera klasyfikacji generalnej. Thomas Voeckler zajął dziewiąte miejsce. Ze stratą 1:49 goni go trzeci w czwartek Frank Schleck z zespołu Leopard.

Luksemburczyk był najlepszym ścigającym kolarzem na finiszu 12. etapu. Na 10 km. przed metą urwali się Sanchez i Vanendert i zbudowana przez nich przewaga wystarczyła, by na morderczym podjeździe do mety nikt nit mógł dobrać im się do skóry. Zbliżyć zdołał się jedynie Frank Schelck, który na ostatnich metrach tracił do liderów tylko kilka sekund. A próbowali też: Contador, Andy Schleck, Cadel i Ivan Basso, aż do ostatnich kilometrów wspierany przez naszego rodaka Sylwestra Szmyda. Hiszpan dojechał jako czwarty. Polak zajął 37. miejsce.

W piątek przed kolarzami niemal "odpoczynek". 152,5 km i tylko jedno poważne wzniesienie.


Klasyfikacja generalna po 12. etapach:
1. Thomas Voeckler
2. Frank Schleck+ 01:49
3. Cadel Evans + 02:06
4. Andy Schleck + 02:17
5. Ivan Basso + 03:16
6. Damiano Cunego + 03:22
7. Alberto Contador + 04:00
8. Samuel Sanchez + 04:11
9. Tom Danielson + 04:35
10. Nicolas Roche + 04:57


Pierwsza dziesiątka 12. etapu:
1. Samuel Sanchez (Euskaltel)
2. Jelle Vanendert (Omega Pharma)
3. Frank Schleck (Leopard)
4. Ivan Basso (Liquigas)
5. Cadel Evans (BMC)
6. Andy Schleck (Leopard)
7. Damiano Cunego (Lampre)
8. Alberto Contador (SaxoBank)
9. Thomas Voeckler (Europcar)
10. Pierre Rolland (Europcar)
...
37. Sylwester Szmyd (Liquigas)

Tak relacjonowaliśmy wyścig na żywo:


17:20 Niesamowity pościg Franka Schlecka - na 500 m. przed metą próbuje jeszcze zaatakować liderów! Ci jednak nie odpuszczają. Sanchez jako pierwszy przejeżdża linię mety.


17:18 1 km. do mety. Frank Schleck samotnie goni Sancheza i Vanenderta - 46 sek. 15 sek. za Schleckiem 9-ciu kolarzy.


17:15 Grupa pościgowa podzieliła się na trzy mniejsze. Szmyd niestety jedzie w tej ostatniej. Razem z nim lider jego zespołu Liquigas - Ivan Basso. Przed nimi grupa dziewięciu kolarzy, od których oderwali się obaj bracie Schleck. Niedługo jednak wytrwali w odosobnieniu, bo już dopadło ich sześciu innych kolarzy. M.in.: Contador i Evans.


17:10 Goniący ciężko pracują na ostatnim podjeździe. Wśród nich są: Contador, bracia Schleck i Polak - Sylwester Szmyd. Liderzy wciąż mają lekko ponad minutę przewagi. Do mety - 3,3 km.


17:05 Najpierw Roy, potem Thomas wchłonięci przez grupę pościgową. 18 kolarz z 50-sek. straty do Sancheza i Vanenderta. Do mety 5 km.


17:00 Hiszpan i Belg przez chwilę jechali koło w koło z Thomasem i Royem - teraz już zostawili ich w tyle i na 7 km. przed metą "odskakują". Za Royem spora grupa pościgowa, która traci do Francuza 40 sek.


16:55 Już tylko niespełna 10 km. do mety. Trasa kończy się na szczycie Luz-Ardiden (1708 m.n.p.m.). Prowadzenia nie oddają Thomas i Roy. Sanchez już w dwuosobowej grupie pościgowej, tuż za liderami. Obok niego Vanendert - mają tylko 16 sek straty! Dalej trójka: Gilbert, Ten Dam, Trofimow.


16:45 Do ataku przystąpiła pięciu uciekinierów, która ma ok. 30 sek. przewagi nad peletonem. Do liderów, którym do mety zostało już tylko 12 km., tracą 2 min. Wśród nich jest lider grupy Euskaltel - Samuel Sanchez, któremu do tej pory pomagał Perez Moreno.


16:30 Na 25 km. do mety Roy i Thomas mają minutę przewagi nad Perezem Moreno i Kadrim. Pierwszy z nich - zawodnik grupy FDJ po dwóch górskich premiach jest nowym liderem klasyfikacji "górali". Jeśli dobrze pójdzie mu także ostatni podjazd do mety, to on jutro założy biało-czerwoną kraciastą koszulkę. Dziś nosił ją Hoogerland, który jedzie daleko w tyle stawki.


16:20 Na ostatnim kilometrze podjazdu na szczyt Toumalet do walki o 20 pkt. i dodatkowy "Suvenir" - jak nazywają go organizatorzy, włączył się Jeremy Roy. Po zaciętej walce to Francuz był górą i zgarnął maksimum punktów i 5 tys. euro. Ci kolarz już zaczynają zjazd. Za nimi Perez Moreno i Kadri, dalej samotnie jedzie Kreuziger, a do szczytu dojeżdżają właśnie Ten Dam i Mangel. Peleton do liderów traci ponad 3 min.


16:10 Tuż po rozpoczęciu górskiej premii jako samotny lider urywa się Thomas. Za nim ze strata 50 sek. Perez Moreno, Kadri i Roy. Jeśli Brytyjczyk utrzyma tempo, zgarnie górską premię w wysokości 20 pkt. I dodatkową nagrodę ufundowaną przez Jacquesa Goddeta - 5 tys. euro!


15:55 Gutierrez nie wytrzymał tempa grupy liderów i jedzie lekko za ich plecami. Tymczasem poczuł już na karku oddech Kreuzigera, a już chwilę potem sam oglądał plecy Czecha. Kolarz Astany ma 36 sek. straty do liderów.


15:40 Peleton ma niemal 7 min. straty do liderów i 14 km do pokonania, zanim zacznie się kolejna górska premia. Z grupą jedzie już także Hoogerland. Liderem peletonu jest Cancellara.


15:30 Thomas i Gutierrez dogonili grupę liderów. Znów na czele sześciu kolarzy. 2 min. 11 sek. za nimi Kreuziger i Chavenel. Tymczasem rozpoczął się już podjazd na najwyższe wzniesienie na trasie 12. etapu - Col du Toumalet (2124 m.n.p.m.).


15:20 Słowak Peter Velits upadł 59-km przed metą. Słowak uniknął poważnych obrażeń i szybko ponownie wsiada na rower.


15:10 Upadek Thomasa. To już nie pierwszy jego wypadek, na szczęście kolarz grupy Sky szybko wraca do walki. Już za kilka chwil dopada Gutierreza, który jest najbliżej grupy uciekinierów. Wciąż jednak ok. 2,5 min. straty do liderów.


15:05 W grupie uciekinierów już u szczytu góry do ataku przystąpił Mangel. On też zdobył 10 pkt. za górską premię. 8 pkt. ma Mereno, 6 - Kadri.


15:00 Kolarze wspinają się na Hourquette d'Ancizan. Tam czeka na nich premia górska.


14:55 Do Chavanela i Hoogerlanda dołączył Kreuziger. Do uciekającej piątki mają oni 4'47'' straty. Z kolei peleton jest minutę za nimi. Do końca etapu pozostały 72 km.


14:46 Od czołowej szóstki odpada Gutierrez.


14:41 Od peletonu oderwali się Chavanel i lider klasyfikacji górskiej Hoogerland. Mają 20 sekund przewagi nad peletonem.


14:30 Powoli przewaga szóstki topnieje. Obecnie wynosi ona 7'05''. Do końca etapu 79 km.


14:20 Premię lotną wygrał Mangel. Za nim przyjechali Roy, Kadri, Moreno, Gutierrez i Thomas.


14:15 Jeden z kolarzy grupy uciekającej Gutierrez musiał skorzystać z opieki medycznej. Zawodnik Movistaru ma kłopoty żołądkowe.


14:11 Prowadząca szóstka nadal powiększa swoją przewagę. Obecnie wynosi ona 8'51'' na 92,9 km do końca. Chwilowo było to nawet 9 minut.


14:00 Wirtualnym liderem jest w tym momencie jeden z szóstki uciekinierów - Geraint Thomas. Ma ponad 2,5 minuty przewagi nad Voecklerem.


13:49 Już 8'30'' przewagi uciekinierów. Do końca 111 km.


13:39 Szef grupy Europcar Dominique Arnould, w której jeździ lider TdF Voeckler, zasugerował swojemu najlepszemu obecnie kolarzowi, żeby pozwolił powiększyć uciekającej grupce przewagę do sześciu minut.


13:32 Średnia prędkość podczas pierwszej godziny tego etapu wynosiła 41,7 km/h. Druga godzina nieznacznie wolniejsza - 41,5 km/h.


13:20 Przewaga czołowej szóstki wynosi już 7'58". Do końca etapu pozostało 125 km.


13:10 Voeckler powiadomił dyrektora swojego teamu, że nie ma zamiaru na razi forsować tempa. Zacznie dopiero jak ucieczka powiększy swoją przewagę do 8 minut. Obecnie wynosi ona 7'11".


13:05 Kolarze są już na 71 kilometrze. Do końca pozostało 140. Na razie na czele sześcioosobowa ucieczka: Moreno , Gutierez, Kadri, Thomas, Roy i Mangel. Mają prawie siedem minut przewagi nad peletonem w którym jedzie lider klasyfikacji generalnej Voeckler.


Przed wyścigiem:

Trasa z Cugnaux do Luz-Ardiden liczy 211 kilometrów, a po drodze znajdują się trzy podjazdy o najwyższej skali trudności: Hourquette d'Ancizan, słynny Tourmalet i wreszcie trzynastokilometrowa wspinaczka do mety.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia