Tour de France. Etap 11. dla Cavendisha

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
31
Cavendish wygrał po finiszu z peletonu. Brytyjczyk został świetnie rozprowadzony na ostatnich 500 metrach przez swoich kolegów z grupy HTC i wygrał o długość roweru z Andre Greipelem oraz Tylarem Ferrarem. Było to trzecie zwycięstwo Cavendisha w tegorocznym Tour de France i 18. w historii jego startów w tym wyścigu.

Liderem pozostał Francuz Thomas Voeckler, a Belg Phillipe Gilbert stracił zieloną koszulkę dla najlepszego zawodnika w klasyfikacji punktowej na rzecz Cavendisha. W innych klasyfikacjach także bez zmian: Johnny Hoogerland jest nadal najlepszym góralem, a Robert Gesink najlepszym młodym zawodnikiem.

Na trasie panowały trudne warunki. To padał deszcz, to świeciło słońce, czasami mocniej wiał wiatr. Ostatnie 20 kilometrów kolarze jechali w rzęsistym deszczu. 3 km przed metą została wchłonięta sześcioosobowa ucieczka i o zwycięstwie, podobnie jak we wtorek, zadecydował finisz z grupy. Najszybszy był Mark Cavendish.

W czwartek pierwszy poważny etap górski, bo kolarze na trzy dni wjeżdżają w Pireneje.


Tak relacjonowaliśmy na żywo:


17:00 Mark Cavendish wygrywa etap numer 11. To jego trzecie zwycięstwo w tegorocznym Tour de France i 18 we wszystkich startach.


16:59 Kilometr do mety.


16:58 2 km przed metą Boom zrezygnował z ataku. W peletonie zaczynają się roszady, sprinterzy przesuwają się do przodu.


16:57 3 km przed metą peleton wchłonął pięciu uciekinierów. Boom jeszcze walczy, ale ma już tylko 8 sekund przewagi nad rozpędzonym peletonem.


16:56 Boom na czele z 15-sekundową przewagą.


16:55 Ucieczka czuje już oddech peletonu. Lars Boom decyduje się na samotny atak. Ma 4 km do mety, już ma kilkadziesiąt metrów przewagi nad swoimi kolegami z ucieczki. Peleton już ich widzi.


16:53 6 km do mety, ucieczka ma tylko 21 sekund przewagi. Na czele peletonu jest teraz grupa Lampre.


16:52 Bardzo trudne warunki na ostatnich kilometrach. Peleton traci tylko 25 sekund, ale kolarze jadą w rzęsistym deszczu.


16:50 8 km przed metą peleton traci 30 sekund do uciekinierów.


16:46 11 km do mety, a peleton zaczyna się rozrywać. Część kolarzy wiedząc, że jest już blisko do finiszu, odpuściła. Inni mocniej nacisnęli na pedały, cały czas w czołówce jest grupa HTC.


16:44 13 km do mety. Przewaga uciekinierów wynosi 40 sekund, Cały czas pada, a w takich warunkach szanse prowadzącej szóstki na dojechanie przed peletonem do mety rosną.


16:39 17 km do mety, a przewaga ucieczki spadła poniżej ucieczki i ciągle maleje. Warunki pogodowe na ostatnich kilometrach nie są najlepsze: jest pochmurno, kropi deszcz, jezdnia jest wilgotna i śliska, ale trasa jest w miarę prosta, bez ciasnych zakrętów.


16:30 Lang (Omega), Bak (HTC), Van Garderen (HTC) i Gerrans (Sky) to czwórka kolarzy, którzy najmocniej pracują na czele peletonu. Główna grupa traci już tylko 1:12 do uciekającej szóstki na 20 km przed końcem etapu.


16:20 Mickael Delage najlepszy na ostatniej górskiej premii dzisiaj. Ucieczka ma już tylko 1:24 przewagi na 25 km przed metą. Z gęstych chmur znów zaczął padać deszcz.


16:14 Zawrotne tempo peletonu, który między 129 a 130 km odrobił 15 sekund do uciekinierów. W tej chwili strata głównej grupy wynosi 1:35. Ucieczka rozpoczęła wspinaczkę pod ostatnią dziś górską premię.


16:06 Do mety zostało 39 km, a peleton zmniejszył straty do uciekającej grupy do niespełna dwóch minut.


15:59 Omega Pharma Lotto także podłącza się do dyktowania tempa. Na szpicy peletonu znalazł się kolarz tej grupy Sebastian Lang. Dla 32-latka będzie to ostatni Tour de France w karierze, bo zapowiedział, że po tym sezonie kończy z zawodowym ściganiem.


15:48 Do jadącego na czele peletonu kolarzy grupy Garmin dołączyli zawodnicy HTC i zaczęli mocniej naciskać na pedały. Efekt? Przewaga uciekinierów spadła poniżej trzech minut. 52 km do mety.


15:38 Do mety pozostało 60 km. Ucieczka ma 3:10 przewagi. Dzisiejszy etap jest ostatnim płaskim przed wjazdem w Pireneje. Trzy kolejne będą etapami dla specjalistów od jazdy po górach.


15:33 W peletonie do roboty wzięli się kolarze grupy Garmin-Cervelo, ale przewaga uciekinierów nadal utrzymuje się w okolicach 3:30.


15:27 Przed kolarzami jeszcze tylko jedna dziś premia górska czwartej kategorii na 135 km w Puylaurenes.


15:15 Ucieczka ma 3:20 przewagi nad peletonem na 75 km przed metą w Lavaur. Główna grupa nie podkręca tempa. Zaliczka uciekinierów tylko na chwilę spadła poniżej trzech minut, gdy o punkty na lotnym finiszu walczyli Greipel, Cavendish i Gilbert.


15:05 Lotny finisz w Gaillac dla Mickaela Delage'a, który zgarnia 20 punktów.


14:50 Mickael Delage to kolarz, który spędził najwięcej czasu w tegorocznym Tourze w ucieczce. Ale przewaga jego aktualnej ucieczki się kurczy - obecnie wynosi już tylko 3:35.


14:40 Mnóstwo zawodników przedziurawiło sobie już dziś opony. Ostatnim z pechowców jest David Arroyo. Peleton się przegrupowuje, niektórzy kolarze zostali trochę z tyłu, ale wciąż mamy w miarę zbitą grupę.


14:30 Ucieczka jest już w Bruniquel. Peleton zmniejszył stratę o 10 sekund - poprzednia przewaga była największą, jaką udało się wypracować dziś uciekinierom.


14:20 Przewaga uciekających wciąż wynosi 4 min. i 20 sekund. Do mety niecałe 120 km. Znowu pada mocniej i wygląda na to, że będzie padać aż do końca etapu. Póki co unikamy jednak wypadków.


14:10 Ponad 30 km za nami. Deszcz powoli ustępuje, ale wciąż pada. Ucieczka, która wyłoniła się właściwie na samym początku jazdy, składa się z sześciu kolarzy. To Ruben Perez Moreno, Lars Boom, Andrij Hrywko, Mickael Delage, Tristan Valentin i Jimmy Engoulvent.


14:00 Środowy etap zaczął się prawie godzinę temu. Przedtem trochę padało i były obawy, że spora część dzisiejszego etapu może odbyć się w deszczu. Jesteśmy w trakcie pierwszego z dwóch dzisiejszych podjazdów.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia