Tour de France. Etap 10. dla Greipela

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
36
Andre Greipel zwyciężył po fantastycznym finiszu 10. etap o długości 158 km z Aurillac do Carmaux. Na ostatnich metrach Niemiec stoczył pasjonującą walkę ze swoim byłym kolegą z grupy HTC Markiem Cavendishem i wygrał o długość koła.

Żółtą koszulkę utrzymał Thomas Voeckler, który przyjechał w głównej grupie. W środę ostatni płaski etap przed wjazdem w Pireneje.

Tym razem obyło się bez większych wypadków. Drobną kraksę na pierwszych kilometrach mieli Fabian Cancellara, Robert Gesink i Levi Leipheimer, ale nikomu nic się nie stało i wszyscy kontynuowali jazdę. Peleton na ostatnich 20 kilometrów doścignął uciekających przez większość etapu sześciu kolarzy. W końcówce próbowali od głównej grupy odskoczyć i lider wyścigu Voeckler i najlepszy w klasyfikacji punktowej Phillipe Gilbert, ale ich ataki były momentalnie neutralizowane. Dopiero na ostatnich metrach zaatakował Cavendish, ale zza jego pleców wyskoczył Greipel, który wyprzedził go o długość koła.


Tak relacjonowaliśmy na żywo:


17:09 Andre Greipel z Omega Pharma Lotto wygrywa o koło z Marckiem Cavendishem. To jego pierwszy etapowy triumf w Tour de France.


17:08 Ostatni kilometr, będzie emocjonująca końcówka!


17:06 Teraz atak Kadriego i Ruijgha, ale peleton prowadzony przez HTC kontroluje sytuację. 3 km do mety


17:05 Gilbert doścignięty. Peleton jednak w dalszym ciągu rozciągnięty, 4 km do mety.


17:02 Lider klasyfikacji punktowej Philippe Gilbert zdecydował się na samotny atak. Odskoczył na kilkadziesiąt metrów od swoich kompanów, których już wchłonął peleton. Belg ma 10 sekund przewagi i 5 km do mety.


16:58 10 km do mety, a prowadząca piątka ma 13 sekund przewagi nad główną grupą.


16:54 Na 14 km przed metą lider wyścigu Voeckler razem z Gallopinem, Martinem, Gilbertem i Davenysem odskoczył od reszty stawki.


16:53 Voeckler wygrywa ostatnią dziś górską premię. Peleton poszarpany, ale lider trzyma się z przodu.


16:50 Marcato wchłonięty przez peleton, a w zasadzie przez jego część. Główna grupa na ostatnim podjeździe wyraźnie się rozciągnęła, część kolarzy nie wytrzymała tempa zawodników Omegi.


16:48 Marcato zdecydował się na samotny atak. Włoch chce wygrać górską premię. Jego partnerzy zrezygnowali, podziękowali sobie i już jadą w peletonie.


16:47 Słabsza trójka wchłonięta przez peleton na podjeździe! Główną grupę prowadzi zespół Omega i już ma w zasięgu wzroku ma uciekinierów.


16:45 Uciekająca szóstka rozbiła się na dwie grupy - trójkę, którą prowadzi Marcato oraz dwójkę. Kolarze czują już oddech peletonu, który traci tylko 29 sekund.


16:44 Do mety jeszcze tylko 20 km, czołówka ma już tylko 38 sekund przewagi i rozpoczyna podjazd pod premię górską czwartej kategorii.


16:34 Na zjeździe peleton odrobił już 30 sekund. Francusko-włoska ucieczka ma już tylko 50 sekund przewagi, a do mety pozostało już tylko 29 km.


16:26 Uciekinierzy wkładają ogromny wysiłek w utrzymanie przewagi. Często dają sobie zmiany, pomagają sobie. Peleton mozolnie jednak odrabia straty. Na 36 km przed metą główna grupa ma już tylko 1:20 straty.


16:16 Do mety pozostały jeszcze 44 km, ale przewaga uciekającej szóstki się utrzymuje na poziomie 1:30. Prowadząca grupa uzupełnia płyny, szykuje się do obrony swojej pozycji na ostatnich kilometrach. Na razie z sytuacji w stawce zadowolony jest lider Thomas Voeckler, którego grupa Europcar nie musi zaciekle gonić uciekinierów, by Francuz utrzymał żółtą koszulkę.


16:07 Mocne tempo peletonu. Główna grupa jedzie teraz pod górkę, ale prędkość wcale nie spada. Uciekinierom zostało już tylko półtorej minuty przewagi.


16:03 Do mety w Carmoux uciekinierom pozostało nieco ponad 52 km. Liczące około 10 tys. miasteczko przez setki lat słynęło z odkrywkowych kopalni węgla. Ostatnia została zamknięta w 2000 roku.


16:00 Na czele peletonu mocno zaczęła pracować grupa HTC. Efekt? Przewaga uciekinierów na ostatnich sześciu kilometrach zmniejszyła się o 20 sekund.


15:54 Górska premia znów dla Marcato. Włoch zapisuje na swoje konto dwa punkty, jeden dla Sebastiena Minarda. Do mety pozostało 60 km, a uciekinierzy mają 2:40 przewagi nad resztą stawki. Na 143 km czeka ich jeszcze jedna górska premia (4. kategorii) w Mirandol Bourgnounac.


15:44 Ucieczka, w której jest pięciu Francuzów oraz Włoch, właśnie rozpoczyna podjazd pod premię górską trzeciej kategorii w Villefranche de Rouergue.


15:41 Dziś na razie bez wypadków na trasie. Po wcześniejszych 9. etapach wycofało się już 19 kolarzy. O kraksach opowiada Olgierd Kwiatkowski z 'Gazety Wyborczej'.


15:32 Na czele peletonu jadą kolarze z grupy Katiusza. W poniedziałek zawodnik tego zespołu, Aleksander Kołobniew, jako pierwszy uczestnik tegorocznego Tour de France został przyłapany na dopingu. Kołobniew trafił do aresztu, został też zawieszony przez zespół. Oznacza to, że Kołobniew dalej nie pojedzie.


15:21 Uciekający kolarze minęli strefę bufetową w Villeneuve na 75 km. Do mety mają jeszcze niespełna 80 km, a przewaga nad peletonem wynosi trzy i pół minuty.


15:15 Marcato znów najszybszy na górskiej premii, tym razem czwartej kategorii w Loupiac.


14:57 Marco Marcato triumfuje na premii górskiej trzeciej kategorii w Figeac, drugi był Anthony Delaplace.


14:38 Po godzinie jazdy podano średnią prędkość jazdy kolarzy - 51,6 km/h. To najszybszy start w tegorocznym Tourze.


14:25 Vivhot wygrywa spirnt w Maurus i zdobywa 20 pkt. Drugi czas miał Delaplace, za nim Mianrd. A różnica między uciekinierami a peletonem rośnie - na 39 km. 3 min, 10 sek.


14:10 Sześcioosobowa grupa uciekinierów ma na 26-km 40 sek. przewagi. Na czoło peletonu wysuwa się lider klasyfikacji generalnej Voeckler. Francuz będzie próbował zaatakować aktualnych liderów.


14:00 Po pięciu kilometrach pogoń zakończona. Do czoła stawki goniącym jednak brakuje - liderami: Di Gregiorio, Vichot, Minart, El Fares, Marcato, Delaplace - przewaga wynosi ok. 15 sek.


13:55 Po pierwszych 10. km. pięciu kolarzy próbuje uciec. Tymczasem w peletonie dochodzi do kraksy! W wypadku uczestniczyli m.in.: Cancellara, Leukemans, Leipheimer a także Flecha, który zaledwie dwa dni temu został potrącony przez samochód francuskiej telewizji. I on i pozostali kierowcy (ok 10 osób) wrócili na trasę i próbują dogonić peleton.


13:39 Oficjalna pora rozpoczęcia ścigania. Na starcie 178 zawodników.


13:35 Jak donoszą francuskie media na godzinę przed startem nad Aurillac przeszła burza. Warunki są już jednak niezłe, start rozpoczął się bez większych opóźnień.


13:30 Peleton ruszył! Na początek 3-km. odcinek neutralny, po którym zacznie się prawdziwe ściganie. Tym razem bez kolejnego kolarza grupy RadioShack - Popowycza, który od wypadku na piątym etapie gorączkuje i nie może dojść do siebie. Nie ma także Kołobniewa z grupy Katiusza, który został przyłapany na dopingu. Jest za to lider wyścigu - jadący z żółtej koszulce Francuz Thomas Voeckler.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia