Tour de France. Dziewiąty etap dla Sancheza. Zmiana lidera wyścigu

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
30
9. etap do ucieczki doszło dużo później, niż podczas wcześniejszych etapów. Po godzinie wspólnej jazdy w peletonie zaatakował Voeckler. Za Francuzem popędzili Sanchez, zwycięzca dzisiejszego etapu, jego rodak Hiszpan Flecha, lider klasyfikacji górskiej Hoogerland, Casar.

Gdy 37 kilometrów przed metą wydawało się, że wspomniana wyżej piątka dojedzie do mety w jednej grupie, samochód telewizyjny potrącił Flechę. Hiszpan wywracając się, zahaczył o najlepszego górala tegorocznego TdF. Holender wpadł na płot z drutu kolczastego. Obaj kolarze wsiedli na rower i postanowili kontynuować wyścig. Voeckler, który został nowym liderem Wielkiej Pętli obejrzał się na kolegów, ocenił sytuację i w towarzystwie Sancheza i Casara popędził w stronę mety mocniej naciskając na pedały. Opłacało się. Do mety dojechał jako drugi, za Hiszpanem z grupy Rabobank i zabrał żółtą koszulkę lidera Hushovdowi.

Wypadek Hoogerlanda i Flechy nie był jedynym na etapie z Issoire do Saint-Flour. Wcześniej wywrotkę zaliczył zeszłoroczny triumfator Wielkiej pętli Alberto Contador. Hiszpan wymienił rower i dogonił peleton. Dużo niebezpieczniejsza była kraksa na 102 kilometrze podczas zjazdu z Puy Mary. Kolarze wylecieli z trasy. W wyniku zdarzenia ucierpiał Winokurow. Kazach złamał kość udową i wycofał się z wyścigu, tak jak dwóch innych poszkodowanych: Van der Broeck (pęknięta łopatka) i Frederik Willems (złamany obojczyk).

Od niedzieli Tourowi przewodzi Vockler, drugi ze stratą 1 min. 49 s. jest triumfator 9 etapu, Sanchez. Dotychczasowy lider Norweg Hushovd spadł na 24. pozycję (+ 5 min. 13 s.).


17:54 Zarówno Flecha jak i Hoogerland po tym etapie otrzymają nagrodę dla najbardziej walecznych kolarzy. Mimo fatalnie wyglądającego upadku spowodowanego przez telewizyjny samochód, obu udało się ukończyć bieg. Brawo!


17:47 Etap numer 9 Tour de France wygrywa Sanchez! Na 300 metrów przed metą wydawać się mogło, że o zwycięstwo rozegra się bój między Vockelerem a Hiszpanem z grupy Rabobank. Jednak nowy lider TdF odpuszcza i jako drugi mija linię mety. Teraz czas na walkę w peletonie.


17:44 Kilometr do mety. Vockeler staje na pedałach, próbuje atakować, ale na kole siedzą mu Sanchez i Casar.


17:39 Hoogerland do peletonu traci już 12'30'' jednak Belg postanowił dokończyć etap i dopiero na mecie podejmie decyzję, czy ścigać się dalej. Hart ducha godzien podziwu.


17:32 Do mety pozostało niecałe 9 kilometrów, przewaga uciekinierów wynosi 4'42'' i tyko cud mógłby odebrać Voecklerowi koszulkę lidera po tym etapie.


17:29 Hoogerland pozostał daleko w tyle poza peletonem (5'41''). Nie najlepiej z Belgiem. Za grupą kolarzy został też lider klasyfikacji sprinterskiej, Gillbert. Francuz musiał wymienić rower i już pędzi za stawką.


17:24 Peleton wchłonął i Flechę. Uciekinierom z Voecklerem na czele, który jeśli nie pozwoli się dogonić głównej grupie kolarzy, zostanie nowym liderem Tour de France, na 15 kilometrów przed metą zostało 4 minuty i 12 sekund przewagi. Czyżby Hushovd odda żółtą koszulkę?


17:16 Hoogerlanda wchłonął peleton. Natomiast Flecha, który jak Holender w wyniku wywrotki został w tyle za ucieczką słabnie i dzieli go już tylko 0'22''.


17:07 Premię sprinterska wygrywa Casar, drugi jest Voeckler, a trzeci Sanchez.


17:04 Hoogerland mimo groźnie wyglądającego upadku - wpadł na płot z drutu kolczastego, jedzie dalej. Na jego twarzy grymas bólu, ale lider klasyfikacji górskiej nie rezygnuje z wyścigu.


17:00 Voeckler tylko na chwilę zwolnił, spojrzał co się stało, oceniając sytuację i pognał dalej. Za nim pojechali Casar i Sanchez.


16:55 Flecha, jeden z uciekinierów został potrącony przez samochód telewizyjny! Hiszpan wywrócił się, potrącając Hoogerlanda. Nieprawdopodobna sytuacja! Ten pierwszy szybko wskoczył na rower i pognał za resztą ucieczki. Holender natomiast jeszcze się nie podniósł, czekamy na dalsze informacje o jego stanie.


16:45 Grupa uciekinierów jest już 50 km od mety i zmierza do jedynej premii sprinterskiej na tym etapie.


16:36 Kolejna premia górska dla Hoogerlanda. Holender umacnia się na pozycji najlepszego górala Tour de France 2011. Drugie Voeckler, trzeci Casar, czwarty Flecha Giannoni.


16:30 Francuz z Europcar pozostaje wirtualnym liderem. Po ósmym etapie zajmował 19. miejsce w klasyfikacji generalnej za Hushovdem ze stratą 1'29''. Warto dodać, że podczas Wielkiej Pętli w 2004 Voeckler był przez 11 dni liderem.


16:21 Voeckler złapał gumę! Francuz w ekspresowym tempie wymienił tylne koło i jedzie dalej. Nie tylko dogonił ucieczkę, ale zaatakował rozpoczynając wspinaczkę na col de Prat de Bouc. Przed nim 5 kilometrów do kolejnej premii górskiej drugiej klasy.


16:16 Kolejne informacje o stanie zdrowia Winokurowa, potwierdziły się pierwsze diagnozy. Kazach ma złamaną kość udową. Miał przejść na emeryturę po tym sezonie, jednak upadek może sprawić, że stanie się to już teraz. Czy jego kariera skończy się w rowie? Juergen vad den Broeck ma pękniętą łopatkę, a Frederik Willems obojczyk.


16:06 Trzecią na tym etapie premię górską trzeciego stopnia, a piątą w ogóle wygrywa Hoogerland, drugi Voeckler. Przewaga nad peletonem zmniejszyła się do 5'34''. Agencje informacyjne nadają pierwsze depesze na temat stanu zdrowia Winokurowa. U Kazacha lekarze podejrzewają kontuzję biodra.


15:50 Hoogerland wygrywa czwartą premię górską, tymczasem przewaga pięciu uciekinierów nad peletonem wynosi 6 min. 27 sekund.


15:41 Millar prosi o udzielenie pomocy medycznej, tymczasem wycofuje się kolejnych dwóch kolarzy - David Zabriskie i Frederik Willems. W sumie kraksa na 102 kilometrze zmusiła do zakończenia Touru czterech kolarzy


15:34 Voeckler już zabierał się do ataku na kolejny szczyt, jednak widocznie został poinformowany o wypadku i akcji peletonu i ustalili z Hoogerlandem, by zwolnić. Tymczasem peleton zakończył wolniejszą jazdę i znów zaczął się ścigać. Przewaga i tak wynosi ponad siedem minut


15:27 Gilbert oraz kolarze grupy Leopard-Trek prowadzą w bardzo wolnym tempie peleton, by reszta mogła ich dogonić. Tymczasem niewiedzący o niczym uciekinierzy ścigali się na kolejnej górskiej premii, którą wygrał Hoogerland. Przewaga nad jadącym w żółwim tempie peletonem wzrosła do 7,5 minuty


15:19 Po liderze Astany kolejny czołowy kolarz wycofuje się z wyścigu! To Juergen van den Broeck z Omega-Pharma Lotto. Tymczasem jadący w peletonie Cancellara i Gilbert ustalili, że staną i w geście solidarności poczekają na uczestników kraksy


15:13 Znów kraksa na trasie! Na zjeździe zderzyło się kilku lub może nawet kilkunastu kolarzy i części z nich jest udzielana pomoc medyczna. Wśród nich Van der Broeck, Kloden, Millar oraz Winokurow, który wycofuje się z wyścigu!


15:06 Na szczyt ze stratą 3,35 minuty dojechał peleton, a kawałek za nim zostało trzech kolarzy, wśród nich Mark Cavendish. Tymczasem w grupie uciekinierów było blisko wywrotki, gdy zjeżdżając z góry Hoogerland próbował wyprzedzić Sancheza. Musiał jednak zdecydowanie wyhamować, by uniknąć zderzenia. Ci dwaj zostali trochę za tyłu za prowadzącą trójką.


14:59 Niki Terpstra z Quick Step nie był w stanie wytrzymać tempa narzuconego przez prowadzącego grupę uciekinierów Thomasa Voecklera i został pół minuty z tyłu. Z pięciu pozostałych na szczycie, gdzie kończyła się premia górska kolejność była następująca:
1. Thomas Voeckler (EUC) 5 punktów
2. Johnny Hooherland (VCD) 3 punkty
3. Sandy Casar (FDJ) 2 punkty
4. Juan Antonio Flecha (SKY) 1 punkt


14:49 Contador dogonił peleton, jednak musiał znów stanąć by wymienić swój rower na nowy. Widocznie stary był uszkodzony. Zamiana odbyła się jednak bardzo szybko i Contador nie wypadł ponownie z peletonu. Na jego czele tymczasem od prawie godziny jedzie Sebastien Lang. Strata do uciekinierów wynosi trzy minuty, a wszyscy wspinają się właśnie na najwyższą górę etapu - Le Puy Mary (1589 m.n.p.m.)


14:31 Upadek Contadora! Hiszpan wywrócił się na 125 kilometrze, jednak nie odniósł żadnych obrażeń. Szybko wsiadł na rower i popędził, by gonić peleton prowadzony przez kolarzy Garmin-Cervelo. Do uciekinierów traci on niespełna trzy minuty.


14:16 W tradycyjnej ucieczce znajduje się obecnie 6 kolarzy, wśród nich m.in. Johnny Hoogerland, który wygrywał już premie w tegorocznej "Wielkiej Pętli". Dzisiaj przegrał on pierwszą z ośmiu premii górskich z Thomasem Voecklerem. Przewaga nad peletonem wynosi 3,41 min.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia