Tour de France. Fedrigo zwycięzcą 16. etapu! Armstrongowi zabrakło sił na finiszu

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
41
Lance Armstrong marzył o zwycięstwie w przynajmniej jednym z etapów i był we wtorek bardzo bliski osiągnięcia celu, bo długo uciekał z grupą innych dziewięciu kolarzy. Kiedy 40 kilometrów przed metą do przodu samotnie wyrwał Carlos Barredo i niemal do ostatnich metrów utrzymywał kilkunastosekundową przewagę nad resztą, wydawało się, że wygra właśnie on. Ostatecznie Armstronga i Barredo pogodził Pierrick Fedrigo, który wywalczył piąte zwycięstwo etapowe Francuzów w tegorocznej "Wielkiej Pętli".

Carlos Barredo, który przez długi czas liderował samotnie, miał ogromną szansę na największy sukces w historii jego startów w Tour de France. Hiszpan był drugi na trasie 18. etapu w 2008 roku. Wtedy również szybko urwał się z uciekającą grupą 10 kolarzy, a na finiszu ścigał się już tylko z Marcusem Burkhardtem. Niemiec okazał się jednak szybszy na ostatnich metrach.

Drugi na mecie 16. etapu był Sandy Casar, trzecie miejsce zajął Ruben Plaza Molina. Schleck i Contador, którzy prowadzą w klasyfikacji generalnej finiszowali na 21. i 22. miejscu.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:


17:23 Peleton dojeżdża do mety. Schleck nie odrobił ani sekundy do Contadora i przewaga tego drugiego cały czas wynosi 8 sekund.


17:14 Pierrick Fedrigo finiszuje najszybciej i jest zwycięzcą 16. etapu Tour de France! Armstrong robił co mógł, ale nie wytrzymał tempa na ostatnich metrach.


17:13 Barredo został wchłonięty przez grupę Armstronga!


17:06 5,7 km do mety. Barredo ma 21 sekund przewagi nad grupą Armstronga. Peleton minimalnie zmniejszył dystans i jest mniej niż 8 minut za liderem.


17:00 Ostatnia lotna premia: 1. Barredo, 2. Moreau, 3. van de Walle. Czy Armstrong ma jeszcze siły, żeby przycisnąć?


16:55 Już tylko 16 sekund przewagi Barredo. Armstrong wyraźnie marzy o wygraniu przynajmniej jednego etapu. 14 km do mety.


16:45 Lance Armstrong i pozostała grupa uciekinierów zaczyna podkręcać tempo. Czy Barredo utrzyma przewagę, która teraz zmalała do 32 sekund?


16:36 Peleton, na którego czele są Schleck i Contador, przyspiesza. Tymczasem wicelider uciął krótką pogawędkę ze swoim zespołem i chyba zamierza odrabiać ośmiosekundową stratę do Contadora.


16:32 Niewiele ponad 30 km do mety, a Carlos Barredo prowadzi z przewagą 43 sekund. Będzie to pierwsze etapowe zwycięstwo Hiszpana w Tour de France. Poza nim punkty za sprint uzyskali Moreau i Armstrong.


16:28 Barredo systematycznie powiększa przewagę. Ma już 37 sekund przewagi i pewnie zmierza po punkty za premię sprinterską.


16:22 Carlos Barredo niespodziewanie wyrwał do przodu i powiększa przewagę nad resztą. Teraz jest to już 18 sekund. Mamy samodzielnego lidera.


16:20 Casar dogonił grupę ośmiu kolarzy. Teraz na czele ściga się dziewiątka zawodników. Na czele jedzie Moreau.


16:11 51 km do mety mają prowadzący kolarze. Peleton jest 9 minut i 20 sekund za nimi. Z przodu grupy pościgowej trzymają się Schleck i Contador. Czy któryś z nich zaatakuje?


16:00 Uciekająca ósemka przekroczyła szczyt i zaczyna zjeżdżać w kierunku mety, do której jeszcze 61 km. Christophe Moreau, który zaatakował 300 metrów przed szczytem, wygrał premię górską.


15:50 Na 4 kilometry przed szczytem do czołowej piątki doskoczyli jeszcze Horner, Van de Walle i Moreau. Uciekinierzy mają już blisko 8,5 minuty przewagi nad peletonem. Uciekającą ósemkę i peleton dzieli dwóch kolarzy. Cesar traci 1,5, a Konovalovas trzyma się 2 minuty za grupą Armstronga.


15:31 Na stromym podjeździe pod Col d'Aubisque przewaga utrzymuje się na poziomie 7 min. i 30 sek. Tymczasem na dwie grupy rozbiła się dziesiątka uciekinierów. W pierwszej piątce jadą Armstrong, Barredo, Fedrigo, Plaza Molina i Cunego.


15:20 Przewaga grupy, którą prowadzi Armstrong, wciąż się powiększa. Na 77 km przed metą jest to już 7 minut i 15 sekund.


14:58 Przewaga uciekinierów nad peletonem wynosi już ponad 6 minut.


14:45 Do mety mniej niż 100 kilometrów, niedługo kolarze będą wspinać się na czwarty podjazd.


14:33 3:20 straty peletonu do prowadzącej grupy.


14:25 Teraz kolarzy czeka bardzo długi zjazd.


14:15 Premię górską na przełęczy Tourmalet wygrywa Francuz Moreau.


14:10 Kolarze przejechali już 130 kilometrów. Przed nami trzecia górska premia. Na czele dziesięciu kolarzy.


13:50 Na czele dziewięciu kolarzy. Wśród nich między innymi Armstrong, Horner, Casar, Wan de Walle i Moreau. Szmyd jedzie w peletonie, który ma ponad 3 minuty straty.


13:35 Armstrong dogoniony. Teraz pięciu kolarzy na czele - mają ponad trzy minuty przewagi nad peletonem.


13:22 Na prowadzenie wysuwa się Lance Armstrong. Czyżby to był atak po etapowe zwycięstwo?


13:15 Na samotną ucieczkę zdecydował się Casar - za nim dziesięciu kolarzy ze stratą około 20 sekund.


13:10 Drugą górską premię wygrał Francuz Charteau. Kolarze zbliżają się teraz pod trzeci - 17-kilometrowy podjazd pod Tourmalet.


13:00 Ucieczka, za którą bardzo blisko trzyma się peleton, kurczy się. Kolarze nie wytrzymują tempa. Zostali jeszcze między innymi Winokurow, Sastre i Armstrong.


12:54 Szmyd odpadł z ucieczki i trzyma się grupy Contadora, która traci do prowadzących 20 sekund.


12:45 Kolarze są na drugim podjeździe. Peleton mocno się rozciąga, czternastka ucieka, ale traci przewagę. Na końcu grupy uciekinierów plasuje się Szmyd, który stracił sporo sił na początku wyścigu.


12:35 Na czele wciąż 14-osobowa ucieczka. Jej przewaga jednak maleje. Peleton prowadzą zaś główni faworyci do zwycięstwa TdF - Contador i Schleck.


12:20 Na czele jest 14. kolarzy, mają około 30 sekund przewagi nad peletonem. W tej grupie są między innymi Szmyd, Armstrong czy Charteau.


12:15 Szmyd wygrał pierwszą premię górską! Zdobył więc 15 punktów.


12:08 Do mety 190 kilometrów - i same góry.


12:03 Na czele peletonu Polak - Sylwester Szmyd.


12:00 Na razie peleton, chociaż rozciągnięty, wspina się razem, równym tempem na pierwszy z podjazdów.


11:50 Aktualna czołówka klasyfikacji generalnej TdF wygląda następująco:
A.Contador
A.Schleck
S.Sanchez
D.Menchov
J.van den Broeck


11:45 Zaczynamy 16. etap Tour de France. Będzie to bardzo stromy, górzysty etap, który może poważnie zamieszać w czołówce wyścigu.


Przed 16. etapem:

Na 15. etapie Tour de France doszło do zmiany lidera. Prowadzący wcześniej Andy Schleck miał olbrzymiego pecha, bo na stromym podjeździe spadł mu łańcuch. Sytuację wykorzystał Alberto Contador, który odrobił ponad półminutową stratę i przed 16. etapem ma ponad 8 sekund przewagi nad rywalem.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia