Tour de Pologne. Drugie z rzędu zwycięstwo Sagana

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
26
Peter Sagan pokazał ponownie, że nie ma na niego mocnych, gdy dochodzi do finiszu z mniejszej grupki. Mistrz Słowacji reprezentujący barwy Liquigasu wygrał swój drugi z rzędu etap i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej 68. Tour de Pologne UCI World Tour.

Etapy w Zakopanem ze względu na swoje miejsce, piękne tereny oraz wymagające podjazdy jest wizytówką Tour de Pologne. Piękna pogoda zwiastowała ogromne emocje i tak też było.

Od startu atakowali Polacy. Próbował Jarosław Marycz (Saxo Bank), Michał Gołaś (Vacansoleil), ale odjechał Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), a wraz z nim Rusłan Pidgorny (Vacansoleil-DCM), Albert Timmer (Skil-Shimano), Miguel Minguez (Euskaltel-Euskadi) i Wasilij Kirijenka (Movistar).

Piątka śmiałków szybko zbudowała przewagę na podjazdach pod Głodówkę i Olczę. W pierwszej fazie wyścigu na górskich premiach brylowali Polacy. Za nim jeszcze doszło do ucieczki pierwszą górską premię wygrał Gołaś, kolejne dwie padły łupem Taciaka. Tempo czołówki wyraźnie nie odpowiadało Pidgornemu, który ruszył samotnie do przodu. Ukrainiec wygrał aż 5 kolejnych premii górskich czym zapewnił sobie koszulkę najlepszego górala.

W peletonie rządziła ekipa Liquigas, której wsparcia udzielał również Garmin, a także Lampre-ISD. Uciekinierzy nie mieli łatwego zadania i pomimo starań musieli uznać wyższość głównej grupy. Rozpoczęły się kolejne ataki z peletonu, których liczbę ciężko było zliczyć. W głównych rolach występowali Polacy. Atakował m.in. Rafał Majka (Saxo Bank), a na ostatniej rundzie, szczęścia ze zjazdu próbował Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Widoczny był także Paweł Cieślik (Reprezentacja Polski).

Również te próby zakończyły się fiaskiem, gdyż bardzo zdeterminowana do bronienia koszulki była ekipa Liquigas, w której główne skrzypce grali Maciej Bodnar i Maciej Paterski. Na ostatni kilometr główna grupa wpadła bardzo rozproszona. Panował spory chaos i następowały następne ataki.

Długiego finiszu próbował lider klasyfikacji punktowej Romain Feillu (Vacansoleil-DCM). Gdy wydawało się, że przewaga kilkunastu metrów wystarczy mu aby dojechało mety, w pogoń za nim rzucił się lider wyścigu Peter Sagan. Mistrz Słowacji rozpędził się do nieprawdopodobnej prędkości i jeszcze na 50 metrów przed metą minął Francuza, sięgając po swój drugi etapowy sukces w Polsce.

Drugie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews (Rabobank), a trzeci był jego rodak Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo). Najwyżej z Polaków finiszował Przemysław Niemiec (Lampre-ISD), zajmując 16. miejsce.

W klasyfikacji generalnej Sagan powiększył przewagę nad rywalami. Drugi jest Marco Marcato (Vacansoleil-DCM), a trzeci jego klubowy kolega Feillu. Najlepszym Polakiem nadal jest Tomek Marczyński (CCC Polsat Polkowice), który plasuje się na siódmym miejscu.

Najlepszym góralem jest Pidgorny, w klasyfikacji punktowej przewodzi Feillu, a najaktywniejszym kolarzem pozostał Adrian Kurek (Reprezentacja Polski).

Wyniki 5. etapu: Zakopane-Zakopane; 201,5 km

1. Peter Sagan (Svk) Liquigas
2. Michael Matthews (Aus) Rabobank
3. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervelo
...
16. Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-ISD

Klasyfikacja generalna po 5. etapie

1. Peter Sagan (Svk) Liquigas
2. Marco Marcato (Ita) Vacansoleil
3. Romain Feillu (Ita) Vacansoleil
...
7. Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice

Klasyfikacja punktowa

1. Romain Feillu (Fra) Vacansoleil

Klasyfikacja górska

1. Ruslan Pidgorny (Ukr) Vacansoleil

Klasyfikacja najaktywniejszego

1. Adrian Kurek (Pol) Reprezentacja Polski


Tak relacjonowaliśmy ten etap na żywo:


18:51 Sagan wygrywa finisz w Zakopanem! Wydawało się, że najlepszą pozycję ma lider klasyfikacji punktowej Romain Feillu, ale to Słowak kolejny raz pokazał jak mocny jest na mecie.


14:48 2 kilometry do mety!


14:46 Peleton wciąż szarpany jest atakami i próbami wypracowania sobie pozycji. Wczorajszy triumfator Sagan jest widoczny.


18:42 Kolejność na lotnej premii 1. Rutkiewicz 2. Keizer 3. Poels.


18:38 Rutkiewicz już doścignięty przez peleton. Nadal na czele kolarze w zielono-białych strojach. 8 kilometrów do mety.


18:36 Na czele peletonu pracują zawodnicy Liquigas.


18:33 Zbliżamy się do Poronina. 12 kilometrów do mety. Rutkiewicz ma minimalną przewagę nad peletonem.


18:30 Teraz na czele jest Marek Rutkiewicz, który świetnie oderwał się od peletonu na zjeździe.


18:27 Poels wygrywa premię pierwszej kategorii na Głodówce, ale zaraz wchłonie go peleton.


18:25 25 kilometrów do mety.


18:24 Holender z Vacansoleil już jest samotnym uciekinierem.


18:20 Z peletonu ucieka Wout Poels i szybko zmierza prowadzącą czwórkę.


18:15 Kolarze Rabobanku i Movistaru na czele peletonu dyktują tempo.


18:11 Przewaga stopniała do 40 sekund. Peleton zaczyna mocniej pracować.


18:00 Caruso, Spilak i Ulissi dojechali do prowadzącego Rosjanina. Przewaga wynosi 38 sekund.


17:59 Premia górska nr. 8: Najszybszy był Pidgornyy, drugi Spilak, trzeci Caruso, czwarty Ulissi. Tymczasem czterech zawodników ma 40 s przewagi nad peletonem. 40 km do końca


17:40 Pidgornyy ma 1:45 przewagi nad peletonem.


17:36 Już za chwilę na czele pozostanie tylko Pidgornyy, peleton prawie dogonił Mingueza.


17:32 Miguel Minguez był drugi na premii górskiej, ale peleton jest już za jego plecami.


17:34 A przed chwilą Rusan Pidgorny zdobył komplet punktów na premii górskiej pierwszej kategorii na Głodówce.


17:33 Przed kolarzami jeszcze 1,5 okrążenia, czyli około 60 kilometrów do mety.


Sytuacja na torze: Samotnie ucieka Ruslan Pidgornyy, który nad goniącym go Minguezem z Euskaltelu ma około 3 minut przewagi. Dalej jadą Mateusz Taciak (CCC Polsat) i Timmer, a ich przewaga nad peletonem drastycznie maleje.


A co czeka nas dziś?

Nie jest to jeszcze etap najtrudniejszy, "królewski", choć dystans i konfiguracja trasy robią wrażenie. Zawodnicy pięć razy będą pokonywać 40-kilometrową pętlę z Zakopanego przez Głodówkę, Bukowinę Tatrzańską i Poronin - ponownie do stolicy Tatr. Wyznaczono jedną lotną premię - w Poroninie (191 km) i aż dziesięć górskich.

Na mecie w al. Józefa Piłsudskiego kolarze są spodziewani około godz. 18.45.


Co działo się wczoraj?

Słowak Peter Sagan z ekipy Liquigas wygrał w Cieszynie czwarty etap 68. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera. W klasyfikacji generalnej Tomasz Marczyński z ekipy CCC jest szósty, a lider reprezentacji Bartosz Huzarski - dwunasty.

Klasyfikacja generalna:

1. Peter Sagan (Słowacja / Liquigas) 13 godzin 16 minut 35 sekund
2. Marco Marcato (Włochy / Vacansoleil) +5"
3. Romain Feillu (Francja / Vacansoleil) +7"
4. Daniel Martin (Irlandia / Garmin)
5. Manuel Cardoso (Portugalia / RadioShack) +13"
6. Tomasz Marczynski (Polska / CCC)
7. Jan Bakelants (Belgia / Omega Pharma-Lotto)
8. Fabian Wegmann (Niemcy / Leopard)
9. Luca Paolini (Włochy / Katusha)
10. Sergey Lagutin (Uzbekistan / Vacansoleil)


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia