Tour de Pologne. I etap wygrywa Marcel Kittel. Najlepszym góralem Gołaś

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
34
I etap Tour de Pologne rozpoczął się w Pruszkowie, by później przenieść się na ulice Warszawy, gdzie kolarze mieli do pokonania osiem pętli. Już chwilę po starcie od peletonu oderwała się sześcioosobowa ucieczka, w której skład weszło dwóch Polaków: Adrian Kurek i Bartłomiej Matysiak. Po mocnym starcie, przewaga wciąż malała, aż na przedostatnim okrążeniu, tuż przed pierwszą premią górską peleton wchłonął kolarzy.

Jednak odważna decyzja na początku wyścigu pozwoliła Kurkowi sięgnąć po pierwszym dniu TdP po czerwoną koszulkę fiata dla najbardziej aktywnego kolarza. Polak wygrał pierwszą premię lotną na 21. kilometrze etapu, na drugiej był w ścisłej czołówce.

Bardzo długi finisz wygrał o włos Niemiec Marcel Kittel, drugi był Alexander Kristoff z Norwegii, a trzeci Francesco Chicci z Quickstepu. Jedyną, symboliczną premię górską wygrał na tym etapie Michał Gołaś i to on po pierwszym dniu wyścigu przewodzi klasyfikacji na najlepszego górala.

II etap w poniedziałek. Kolarze będą rywalizować na 162 kilometrowym etapie z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej.

1. etap: Pruszków-Warszawa 101,5 km:
1. Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano
2. Alexander Kristoff (Nor) BMC
3. Francesco Chicchi (Ita) Quick Step
4. Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervelo
5. Michele Merlo (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
6. Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
7. Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM
8. Luca Paolini (Ita) Katusha
9. Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank-Sungard
10. Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto
...
21. Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice

Klasyfikacja generalna po 1. etapie
1. Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano
2. Alexander Kristoff (Nor) BMC
3. Adrian Kurek (Pol) Reprezentacja Polski

Klasyfikacja najaktywniejszy FIAT
1. Adrian Kurek (Pol) Reprezentacja Polski

Klasyfikacja najlepszy góral TAURON
1. Michał Gołaś (Pol) Vacansoleil

Klasyfikacja punktowa PLUS
1. Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano


13:30 Wjechali w Aleje Ujazdowskie, walczą kolarze Liquigasu, świetnie rozprowadzaj, piekielnie długi finisz. Pierwszy linię mety przecina Marcel Kittel, drugi jest Alexander Kristoff, Norweg z BMC, trzeci Francesco Chicchi z Quickstep.


13:28 Na czele peletonu jadą kolarze Saxo Banku.


13:27 Premia górska: 1. Michał Gołaś, 2.Giorgio Brambilla, 3. Jon Insaust Zaguirre. Tymczasem kolarze zwartą grupą jadą do metą. Peleton jedzie Czerniakowską, skręci w Gagarina, później w prawo w Sobieskiego, wjadą pod Belwederską i rozpocznie się rozprowadzanie liderów. To będzie długi finisz.


13:19 Peleton połknął ucieczkę tuż przed premią górską!


13:17 Przewaga to już tylko 20 sekund!


13:15 Do mety pozostało 16,2 kilometra, czyli dokładnie dwie pętle po ulicach Warszawy. Na tym okrążeniu pierwsza premia górska w tegorocznym TdP.


13:12 Przewaga pierwszy raz poniżej 1 minuty, już tylko 40 sekund


13:07 Wyniki drugiej premii lotnej: 1. Piscopiello, 2. Matysiak, 3. Oyarzun.


13:04 Pierwsza wywrotka! Kolarz z grupy Leopard-Trek został zepchnięty przez peleton na barierki i wylądował na ziemi. Zmienił rower i zaczął pogoń.


13:01 Atak! Arkimedes Arguelyes z grupy Katiusza staje na pedałach i na podjeździe na Belwederską odłącza się od ucieczki.


12:58 Przewaga ucieczki maleje w szybkim tempie. Peleton znacznie przyspieszył. 1:15.


12:53 Początek pętli numer 5. Do mety 32, 4 km. Przewaga ucieczki maleje do 1:20.


12:46 Aktualna przewaga uciekinierów nad peletonem wynosi 2:00. Tempo głównej grupie kolarzy nadaje team HTC.


12:43 Premię specjalną na 42 kilometry przed metą wygrał Fabio Piscopiello z De Rosy. kolarze rozpoczęli już czwartą pętlę. Kolejna premia na szóstym okrążeniu, to premia lotna Fiata.


12:35 Czołowa szóstka kolarzy rozpoczęła już trzecią pętlę po ulicach Warszawy. Na tym okrążeniu czeka ich premia specjalna ku czci Powstańców Warszawy.


12:27 Ucieczka mocno pracuje, kolarze co chwilę zmieniają się na prowadzeniu.


12:23 Carlos Oyarzun woła do samochód techniczny. Defekt roweru. Chilijczyk w mgnieniu oka zmienia rower i po chwili dołącza do ucieczki. Jeszcze słowo o przewadze, wynosi ona 2:20.


12:18 Na czele peletonu kolarze Rabobank, tuż za nimi zwarta grupa reprezentacji Polski.


12:13 Do mety pozostało 68 kilometrów, średnia prędkość wynosi 45 km/h.


12:09 Ucieczka wspięła się już na ulicę Belwederską i pędzi al. Ujazdowskimi, przejadą tymi ulicami jeszcze 7 razy. Podczas siódmej rundy na Belwederskiej kolarze rywalizować będą na premii górskiej III stopnia.


12:04 Ucieczka przekroczyła 30 kilometr trasy. Przewaga utrzymuje się na stałym poziomie 2:45-2:50.


11:53 Wyniki pierwszej premii lotnej na 21. kilometrze: 1. Adrian Kurek, 2. Pierre Cazaux z Euskaltel, Fabio Piscopiello z De Rosa. A przewaga wynosi już 2:50. Jeśli pierwsza premia lotna, to znak, że kolarze wjechali na warszawski Ursynów.


11:49 Na krótko - uciekinierzy zwiększają tempo. Przewaga rośnie - 2:30.


11:45 1:50 - na tym poziomie ustabilizowała się przewaga szóstki kolarzy, którzy zaatakowali peleton. Na czele stawki mocno pracuje Rabobank.


11:40 Przewaga ucieczki rośnie, wynosi już 1:50. Odważny ruch, ale na tak krótkim i płaskim etapie, możliwe, że ten ruch się opłaci. Chociaż peleton na pewno nie pozwoli uciekinierom na przekroczenie 2 minut różnicy.


11:31 Mamy pierwszą ucieczkę! Przewaga wynosi 35 sekund. Skład: Pierre Cazaux, Carlos Oyarzun, Bartłomiej Matysiak, Adrian Kurek, Fabio Piscopiello, Arkimedes Arguelyes.


11:29 Na trasie pada deszcz. Opady nie są zbyt silne, ale to nie najlepsze powitanie kolarzy w Polsce. Na czele peletonu grupa CCC.


11:26 Kolarzy czeka sześć pętli ulicami Warszawy. To szybki etap, widowiskowy, z metą usytuowaną na na Placu Trzech Krzyży.


11:24 Ruszyli, na razie wolny start.


Na koniec etap ulicami Krakowa.


Tegoroczny Tour składa się z VII etapów. Od IV zaczną się prawdziwe góry. Na tym etapie z Oświęcimia do Cieszyna kolarze wjadą w Beskid Śląski. Czeka tam na nich słynna przełęcz Kubalonka. Później Tatry i premia na polanie Głodówka.


Na krótkim bo niewiele ponad 100-kilometrowym etapie (dokładnie 101,5). Kolarze rywalizować będą na jednej premii górskiej usytuowanej na ulicy Belwederskiej. To symboliczne rozpoczęcie zmagań najlepszych górali. Są też dwie premie lotne - dla najbardziej aktywnych kolarzy, a także premia specjalna ku czci Powstańców Warszawy. Ostry start w Pruszkowie, o godzinie 11:25.

Tour de Pologne przebył bardzo długą drogę od prowincjonalnego wyścigu w latach 90-tych, do jednego z biegów kolarskich w prestiżowej grupie UCI Pro Tour. Dzięki temu na pętle dookoła Polski największe teamy kolarskie muszą wystawić reprezentacje.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia