Kolarstwo. Christophe Riblon wygra Tour de Pologne?

:
-
Jazdą indywidualną na czas z Wieliczki do Krakowa zakończy się 70. Tour de Pologne. Rafał Majka w piątek spadł na trzecie miejsce i ma małe szanse na zwycięstwo. Relacja na żywo w Sport.pl od 16.45, transmisje w TVP i Eurosporcie 2.
W ostatnich dniach TdP 24-letni kolarz grupy Saxo-Tinkoff nie miał szczęścia. W czwartek w Zakopanem stracił pozycję lidera. Przyjechał w czołowej grupie dzięki bonifikatom, ale o sekundę wyprzedził go Hiszpan Jon Izagirre. W piątek na najtrudniejszym w polskiej części wyścigu etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej na kilkanaście kilometrów przed metą Majka wywrócił się na zakręcie przy niskiej prędkości. Szybko się pozbierał (dzięki pomocy miejscowego kibica), dołączył do czołowej grupy, ale stracił kolejne sekundy w klasyfikacji generalnej.

Po sześciu etapach TdP Majka znalazł się 19 sekund za prowadzącym Christophe'em Riblonem. Już na trzeciej, a nie drugiej pozycji. Francuz pojechał wczoraj tak jak podczas Tour de France pod Alpe-d'Huez, kiedy wygrał najtrudniejszy etap, czy w niedzielę na Passo Pordoi podczas włoskiej części TdP. Samotnie dogonił grupkę uciekających, a potem z Kolumbijczykiem Darwinem Atapuną wypracowywał przewagę. Etapu nie wygrał, ale odebrał Izagirre żółtą koszulkę lidera.

- Obserwuję go w tym wyścigu, czytam i słucham jego wypowiedzi. Widzę, jak bardzo jest pewny siebie i własnej formy. Zapowiedział, że chce wygrać Tour de Pologne i robi wszystko, żeby tego dokonać - mówi ostatni polski zwycięzca Tour de Pologne Cezary Zamana. - Majka? Trudno powiedzieć, że pogrzebał swoje szanse na zwycięstwo, on po prostu nie dał rady. Może jeszcze brakuje mu doświadczenia. Nie widziałem dziś, żeby atakował, w czwartek czasami niepotrzebnie jechał agresywnie. Za mało trzyma jeszcze nerwy na wodzy. Jeśli się walczy o zwycięstwo końcowe, trzeba umiejętnie rozgrywać wyścig - dodał.

Majka i Riblon nie będą faworytami czasówki. Francuz, walcząc o końcowe zwycięstwo, może dostać skrzydeł, jechać lepiej niż zwykle. Ma zresztą niezłe wyniki w tej specjalności. Dwa lata temu wywalczył wicemistrzostwo Francji, a nauki kolarstwa uczył się na torze w Pikardii. - Jeśli mówi, że chce wygrać, to znaczy, że wziął pod uwagę ten ostatni etap i ma świadomość, w co gra - mówi Zamana.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone