Tour de France. 9. etap - złamana kość udowa Winokurowa, Hoogerland na płocie, Flecha potrącony przez samochód

9. etap Tour de France 2011 prowadzący z Issoire do Saint - Flour przejdzie do historii kolarstwa przede wszystkim za sprawą licznych kraks. Na 35 kilometrów przed metą doszło do nieprawdopodobnej sytuacji. Samochód telewizji potrącił Flechę, ten zahaczył Hoogerlanda, a Holender wylądował na płocie z drutu kolczastego
Najpierw wywrócił się zeszłoroczny triumfator Tour de France, Contador. Hiszpanowi jednak nic się nie stało, wymienił tylko rower i dopędził peleton. Po niedzielnym etapie zajmuje 16. pozycję. To drugi upadek podczas tegorocznego TdF trzykrotnego zwycięzcy najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego na świecie.

Na 40. kilometrze doszło do kraksy, w wyniku której wywrócili się Millar, Zeits, Zubeldia i Bak. Żaden z nich poza kilkoma otarciami nie ucierpiał poważniej. Dużo niebezpieczniejsza była kraksa na 102 kilometrze podczas zjazdu z Puy Mary. Kolarze wylecieli z trasy i wpadli do rowu. W wyniku zdarzenia z wyścigu musiał wycofać się Winokurow. Kazach złamał kość udową i z pomocą kolegów trafił do karetki, tak jak dwóch innych poszkodowanych: Van der Broeck (pęknięta łopatka) i Frederik Willems (złamany obojczyk). Możliwe, że incydent na 9. etapie Wielkiej Pętli zakończy definitywnie karierę kolarza z Astany.

Do kuriozalnej sytuacji doszło na 37 kilometrów przed metą. Gdy, wydawało się, że uciekinierzy w składzie: Voeckler, Hoogerland, Flecha, Sanchez i Casar do mety dojadą w jednej grupie, samochód telewizyjny potrącił Flechę. Hiszpan wywracając się, zahaczył o najlepszego górala tegorocznego TdF. Holender niczym wystrzelony z procy, wyleciał w powietrze i wpadł na płot z drutu kolczastego. Obaj kolarze wsiedli na rower i postanowili kontynuować wyścig. Voeckler, który został nowym liderem Wielkiej Pętli obejrzał się na kolegów, ocenił sytuację i w towarzystwie Sancheza i Casara popędził w stronę mety mocniej naciskając na pedały. Opłacało się. Do mety dojechał jako drugi, za Hiszpanem z grupy Rabobank i zabrał żółtą koszulkę lidera Hushovdowi.

Zarówno Flecha jak i Hoogerland wsiedli na rowery i postanowili etap ukończyć. Peleton najpierw wchłonął Holendra, potem Hiszpana. Obaj daleko, daleko za główną grupą kolarzy dotarli do mety. Kolarze otrzymali nagrodę dla najbardziej walecznych kolarzy

9. etap wygrał Luis Leon Sanchez, tuż za nim metę minął Voeckler, trzeci był Sandy Casar. Francuz z Rabobanku został nowym liderem Tour de France.

Wycofali się z powodu kraksy:

Do tej pory w wyniku kraks wycofało się z 98. Tour de France czternastu sportowców: Jurgen Van de Walle, Ivan Velasco, Janez Brajkovic, Bradley Wiggins, Tom Boonen, Remi Pauriol, Chris Horner, Benat Intxausti, Jurgen van den Broeck, Alexandre Vinokourov, David Zabriskie, Amets Txurruka, Brutt, Frederik Willems.

Klasyfikacja indywidualna Tour de France 2011 po 9. etapie:

1. Thomas Voeckler (France / Europcar) 38hrs 35mins 11secs

2. Luis Leon Sanchez (Spain / Rabobank) +1:49"

3. Cadel Evans (Australia / BMC Racing) +2:26"

4. Fraenk Schleck (Luxembourg / Leopard) +2:29"

5. Andy Schleck (Luxembourg / Leopard) +2:37"

6. Tony Martin (Germany / HTC - Highroad) +2:38"

7. Peter Velits (Slovakia / HTC - Highroad)

8. Andreas Kloeden (Germany / RadioShack) +2:43"

9. Philippe Gilbert (Belgium / Omega Pharma - Lotto) +2:55"

10. Jakob Fuglsang (Denmark / Leopard) +3:08"