Hamilton w latach 1995 - 2001 jeździł w barwach US Postal Service, którego liderem był siedmiokrotny triumfator Tour de France, Lance Armstrong. Mistrz olimpijski z Aten w jeździe na czas na antenie CBS News stwierdził, że w 1999 roku, kiedy słynny Teksańczyk po raz pierwszy wygrał Wielką Pętlę, stosował EPO.
- Widziałem jego lodówkę pełną strzykawek z EPO. Widziałem też jak stosował je więcej niż jeden raz - powiedział Hamilton. - Brał to co my wszyscy, czyli EPO, testosteron, przetaczał sobie również krew - dodał.
Tyler Hamilton w latach 2004-2006 był zawieszony w prawach kolarza za stosowanie dopingu, gdy pozytywne wyniki dały testy przeprowadzone po ostatniej czasówce Vuelta Espana. W 2007 roku Amerykanin podpisał kontrakt z teamem Rock Racing, po tym jak opuścił Tinkoff Credit System, oskarżony o kontakty z dr Fuentesem, lekarzem, który dostarczał zawodnikom nielegalne środki.
Operation Puerto, to jedna z największych afer dopingowych w kolarstwie. W sprawę zamieszani byli znani kolarze, m.in. Jan Urllich, Ivan Basso, czy Aleksander Winokurow.
Hamilton trzy lata temu zakończył karierę sportową. Dwa miesiące potem Amerykańska Agencja Antydopingowa, po analizie próbek krwi obciążającej kolarza, ukarała go 8-letnią dyskwalifikacją.
Lance Armstrong jest rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę wygranych wyścigów dookoła Francji. Triumfował w Tour de France siedmiokrotnie. W 1996 roku lekarze zdiagnozowali u Teksańczyka raka jądra. Kolarz wygrał
walkę z chorobą i powrócił do zawodowego sportu. W 1998 po raz pierwszy zwyciężył w Wielkiej Pętli. Do 2005 roku nie miał sobie równych, zwyciężając w tym najbardziej prestiżowym wyścigu co rok.
W odpowiedzi na zarzuty Hamiltona w czwartek
na twitterze Armstorng napisał: "Ponad 20 lat kariery. 500 kontroli antydopingowych na całym świecie, przed i po zawodach. Żadnego wyniku pozytywnego. Fakty mówią same za siebie"
Hamilton na stronie cyclingnews.com opublikował własne zdanie na temat swojego wywiadu, skierował je do rodziny i przyjaciół. "Przez sześć godzin mówiłem prawdę i tylko prawdę. Czuję ulgę, której nie odczuwałem nigdy przedtem. Ujawniłem wszystkie sekrety, które ciążyły mi przez lata."
"Zachęcał nas do brania"
Oskarżenia Hamiltona o doping nie są pierwszymi kierowanymi pod adresem Lance'a Armstronga. Na początku tego roku
Sports Illsustrated opublikował obszerny artykuł śledczy, w którym liczni kolarze opowiadali o tym, jak Amerykanin zachęcał ich do stosowania dopingu
Floyd Landis (triumfator Tour de France 2006, za doping UCI odebrała mu zwycięstwo w wyścigu) twierdził, że podczas jednej z kontroli na lotnisku w walizce Armstronga znaleziono zestaw strzykawek z EPO. Teksańczyk wyszedł z tej sytuacji obronną ręką tłumacząc celnikom, że są to witaminy.
Z kolei Stephen Swart, który z Armstrongiem występował w teamie Motorola, wskazał go jako głównego propagatora dopingu wśród kolarzy tego zespołu. - To on nas namawiał. Jego słowa niejednego przekonały - mówił Nowozelandczyk.
Siedmiokrotny triumfator Tour de Fracne konsekwentnie odpiera wszystkie zarzuty o doping. W 2009 roku zakończył profesjonalną karierę. Powodem były niezadowalające wyniki.
W sprawie Armstronga i US Postal toczy się postępowanie federalne. Śledczy pragną wyjaśnić, czy pasmo sukcesów teamu i kolarza nie są dziełem stosowania nielegalnych środków.
EPO, inaczej erytropetyna, to środek zwiększający wydolność organizmu, poprzez wzmożoną produkcję erytrocytów, odpowiedzialnych za transport we krwi pęcherzyków powietrza.