Sport.pl

Kolarstwo. W Paris - Roubaix wygrywa zwycięzca Tour de Pologne

Belg Johan Van Summeren, dla którego jedynym sukcesem było do tej pory zwycięstwo przed czterema laty w Tour de Pologne, wygrał jeden z najbardziej prestiżowych kolarskich klasyków.
"Piekło północy" zamieniło się w niedzielę w "Słońce szatana" - napisał dziennik "L'Equipe". Zamiast deszczu i błota na trasie - prowadzącej na nieco ponad 50-kilometrowym odcinku - po kocich łbach, był wiosenny skwar i mnóstwo kurzu. Brukowane odcinki nie były więc tym razem śliskie, ale przez słabą widoczność i ogromną prędkość i tak było niebezpiecznie.

Na najsłynniejszym, historycznym skrawku kocich łbów Arenberg defekt roweru wyeliminował z wyścigu Toma Boonena. Belg, trzykrotny zwycięzca Paris - Roubaix, zbyt długo czekał na mechanika, doznał jeszcze kontuzji barku. Nie było sensu jechać dalej, wycofał się, choć był jednym z głównych faworytów. Na asfalcie wyłożył się również Francuz Sylvain Chavanel, drugi przed tygodniem w wyścigu Dookoła Flandrii, partner z grupy Boonena - Quick Step. Wstał, ale stracił zbyt dużo, żeby mieć nadzieję na zwycięstwo.

Około 15 kilometrów przed metą od czołowej grupy, w której jechał zwycięzca sprzed roku Fabien Cancellara, oderwał się Summeren. Utrzymywał niewielką przewagę i na betonowy tor kolarski w Roubaix wjechał samotnie. Szwajcar nie miał nikogo do pomocy. Sam nie był w stanie dogonić Belga.

Mierzący prawie dwa metry - dokładnie 197 cm - Van Summeren odniósł życiowy sukces. Do tej pory w "Piekle północy" dwukrotnie zajmował miejsce na podium, ósme w 2005 i piąte w 2009 r. Drugi był Cancellara. Szwajcar w wielkich, wiosennych klasykach trzykrotnie zajmował miejsce na podium, ale ani razu nie wygrał. W tym sezonie kolarski peleton nie ma na razie zdecydowanego lidera.

Wyniki:

1. J. Van Summeren (Belgia/Garmin-Cervelo) 6:07.28; 2. F. Cancellara (Szwajcaria/Leopard Trek); 3. M. Tjallingii (Holandia/Rabobank) 19 s. straty... 93. J. Marycz (Saxo Bank) 13.53.

6 godz. i 7 min - potrzebował zwycięzca na pokonanie 258-km trasy

Więcej o: