Tour de France. Petacchi wygrał 1. etap

Włoch Alessandro Petacchi z grupy Lampre wygrał pierwszy etap 97. edycji wyścigu Tour de France, którego trasa liczyła 223 kilometry i prowadziła z Rotterdamu do Brukseli. Liderem pozostał zwycięzca sobotniego prologu Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank).
Niedzielny etap w pamięci zapisze się nie zwycięstwem włoskiego kolarza, tylko kilkoma kraksami, jakie się wydarzyły i spektakularną ucieczką zainicjowaną tuż po starcie przez trzech kolarzy: Holendrów Larsa Booma (Rabobank) i Maartena Wijnantsa (QuickStep) oraz Hiszpana Alana Pereza Lezauna (Euskaltel-Euskadi).

Wspólnie przejechali oni ponad 190 km, wygrywając po drodze wszystkie lotne premie, a w pewnym momencie ich przewaga nad peleton dochodziła do ośmiu minut.

Po 150 km, gdy przewaga uciekinierów wynosiła jeszcze trzy minuty, peleton zdecydowanie przyspieszył, ale śmiałków dogonił dopiero 25 km przed metą. Wijnants był na tyle wyczerpany, że etap ukończył na 186. pozycji, ze stratą 3.20 do zwycięzcy.

Lars Boom także nie wytrzymał fizycznie, zameldował się na mecie 185., z taką samą stratą jak Wijnants. Jedyny Polak w peletonie Sylwester Szmyd (Liqiugas) był 116., ale na pokonanie etapu potrzebował tyle samo czasu, co Petacchi.

Na trasie pierwszego etapu wydarzyło się kilka kraks. Na 56. kilometrze przed pędzącym peletonem pojawił się... wystraszony pies i przewrócili się m.in. zwycięzca Giro d'Italia Ivan Basso (Liquigas-Doimo) i Brytyjczyk David Millar (Garmin-Transitions).

Na pół kilometra przed metą doszło do kolejnej kraksy, w której leżało prawie stu zawodników. Wielu z nich miało na tyle poważnie uszkodzone rowery, że metę osiągnęli... pieszo.

Wyniki:

1. Alessandro Petacchi (Włochy/Lampre) 5:09.38

2. Mark Renshaw (Australia/HTC-Columbia)

3. Thor Hushovd (Norwegia/Cervelo)

4. Robbie McEwen (Australia/Katiusza)

5. Matthieu Ladagnous (Francja/FDJ)

6. Daniel Oss (Włochy/Liquigas)

7. Jose Joaquin Rojas (Hiszpania/Caisse d'Epargne)

8. Christian Knees (Niemcy/Milram)

9. Ruben Perez (Hiszpania/Euskaltel)

10. Juergen Roelandts (Belgia/Omega Pharma-Lotto)

116. Sylwester Szmyd (Liqiugas) wszyscy strata 2 s

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1. Fabian Cancellara (Szwajcaria/Saxo Bank) 5:19.38

2. Tony Martin (Niemcy/Columbia) strata 10 s

3. David Millar (W. Brytania/Garmin) 20

4. Lance Armstrong (USA/Radioshack) 22

5. Geraint Thomas (W. Brytania/Sky) 23

6. Alberto Contador (Hiszpania/Astana) 27

7. Tyler Farrar (USA/Garmin) 28

8. Levi Leipheimer (USA/Radioshack) 28

9. Edvald Boasson Hagen (Norwegia/Sky) 32

10. Linus Gerdemann (Niemcy/Milram) 35

158. Sylwester Szmyd (Liqiugas) 1.20

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

17:31 - Włoch Alessandro Petacchi z Lampre przetrwał wypadek i wygrał pierwszy etap tegorocznego Tour de France! Za nim na metę wpadają Mark Renshaw i Thor Hushovd!

17:30 - Na mniej niż pół kilometra przed metą kraksa w peletonie! To na tym feralnym zakręcie wszystko się zadecyduje.

17:29 - Już tylko trzy kilometry do końca wyścigu.

17:24 - Wynants zgarnia nagrodę dla najbardziej agresywnego kolarza.

17:22 - Koniec ucieczki. Peleton dopiął swego na 8,5 km przed końcem etapu.

17:20 - Wynants coraz bardziej opada z sił, 10 km do mety i 15 sekund przewagi. Jeszcze wszystko może się zdarzyć.

17:12 - To Pliushchin wykonuje prawie całą robotę z przodu, ale Wynants jest przecież w ucieczce od samego początku.

17:05 - Teraz to Mołdawianinowi zamarzyła się ucieczka, ale Wynants szybko go dogonił. Ważne jednak, że przewaga tej dwójki wynosi już prawie minutę.

16:58 - Pliushchin łapie Wynantsa i teraz to z tej dwójki składa się ucieczka! Jej przewaga dynamicznie rośnie, na 25 km do mety wynosi już pół minuty!

16:56 - Wynants w swojej drugiej próbie. Tym razem udaje mu się nieco odskoczyć. W tym samym czasie Alexandr Pliushchin postanawia wyrwać się z objęć peletonu.

16:54 - Oscar Freire przebił sobie oponę. Peleton na niego nie zaczeka, woli zbliżać się coraz bardziej do prowadzącego tria.

16:52 - Wynants próbował odskoczyć na samotną ucieczkę, ale został szybko dogoniony przez Booma. Trójka znowu razem.

16:50 - Wygląda to tak, jakby liderzy na jakiś czas wpadli w czarną dziurę albo postanowili zrobić sobie piknik. Minęło ledwie kilka minut, a ich przewaga zmalała do niecałej minuty! Do mety pozostaje ponad 30 km.

16:44 - Chwila spokoju na trasie. Przewaga się ustatkowała, nic ciekawego w tej chwili się nie dzieje. Do mety ciągle ładny kawałek.

16:35 - Ładny obrazek. Na Serge'a Pauwelsa czekała jego rodzina. Kolarz zatrzymał się na chwilę, a potem szybko zaczął przedzierać się na powrót do środka peletonu. Do końca ponad 40 km.

16:33 - A jednak, wygląda na to, że ucieczka dowiezie swoją cenną przewagę, która zwiększyła się już do ponad dwóch minut. Otwarta pozostaje kwestia, jak podzielą między sobą miejsca na podium.

16:22 - Średnia prędkość jazdy dla czwartej godziny wynosi 42,5 km/h.

16:19 - Jeszcze przed chwilą przewaga wynosiła już tylko 1,5 min., ale bardzo szybko zwiększyła się o sześć sekund. Wciąż zatem trudno wyrokować, jak może wyglądać finisz pierwszego etapu.

16:06 - Liderująca trójka prowadzi od początku wyścigu, ale teraz jej przewaga szybko się zmniejsza. Do mety jeszcze ponad 60 km, więc mogą nie zdążyć dojechać tam przed peletonem.

16:03 - Wyniki trzeciej, ostatniej premii sprinterskiej: 1. Perez (6 pkt.), Boom (4 pkt.), Wynants (2 pkt.). A w peletonie kolejna mała kraksa. Większość kolarzy musiała wyraźnie zwolnić, nikomu się nic nie stało.

15:56 - A tymczasem peleton konsekwentnie zmniejsza przewagę do uciekających kolarzy. Znajdujemy się na 150. km (zawodnicy wjechali właśnie do Belgii) i strata głównej grupy wynosi już tylko 2 minuty 35 sekund

15:54 - Prowadząca trójka wjechała na drugą premię. Tak jak się spodziewaliśmy, wygrał ją Wynanst (6 pkt.) Drugi był Perez (4 pkt.), a trzeci oczywiście Boom (2 pkt.)

15:45 - Peleton znów niweluje stratę do prowadzącej trójki. W tym momencie oscyluje ona w granicach 3 minut i 30 sekund, stale spada. Za pięć i czternaście kilometrów zapowiadane premie lotne

15:39 - Najbardziej poszkodowany w wypadku w peletonie okazał się Dries Devenyns. Belg szybko się jednak pozbierał, wrócił do peletonu. Wielkich zmian w stawce nie ma

15:35 - Kraksa w peletonie! Za moment więcej informacji

15:32 - Do premii pozostało już tylko kilkanaście kilometrów. Przewaga wynosi obecnie 3 minuty 56 sekund, więc należy przyjąć, że pierwsza trójka znów podzieli się punktami. Najprawdopodobniej pierwszy na punkt pomiaru czasu wjedzie Wynants, który na pierwszej premii pozwolił walczyć o 6 oczek Boomowi i Perezowi

15:23 - LeTour.fr podało informację, że Millar, który zaliczył niezbyt przyjemne zderzenie z psem, nie odniósł większych obrażeń. Kolarz będzie mógł kontynuować swój udział w największym kolarskim wyścigu

15:19 - Ucieczka znów powiększa przewagę. W tym momencie wynosi ona 4:50. Płynie z tego jeden wniosek: Czołowa trójka chce dotrwać do kolejnych dwóch premii sprinterskich, które czekają ich za trochę ponad 20 km

15:05 - Kolarze przejechali już połowę etapu. Wyścig jest jak na razie jednostajny, ale trudno było wyobrazić sobie inny scenariusz na płaskim etapie. Na czele stawki trzyosobowa ucieczka: Boom, Perez, Wynants. Na półmetku etapu ma ona ponad 4-minutową przewagę. Peletonowi od początku przewodzi drużyna Saxo Bank.

14:55 - Przewaga ucieczki ponownie rośnie! Boom i spółka przejechali już 105 km, powiększając różnicę względem peletonu do 4 minut i 8 sekund

14:46 - Ucieczka dotarła właśnie do strefy wydawania posiłków (97,5 km). Jej przewaga nad peletonem wynosi 3 minuty 19 sekund

14:42 - Przewaga prowadzącej trójki utrzymuje się na poziomie trzech minut i kilkunastu sekund. Być może Boom i spółka wytrwają w ucieczce do 140-160 kilometra, gdzie znajdują się kolejne dwie premie sprinterskie

14:30 - Minęła druga godzina wyścigu. Średnia prędkość kolarzy wynosi 39,5 km/h. Ucieczka wyraźnie zwolniła po przejechaniu premii sprinterskiej - wyraźnie punkty za tą klasyfikacje były głównym celem trójki: Boom, Wynants, Perez

14:27 - Peleton za chwilę wchłonie kolarzy, którzy na początku wyścigu dokonali ucieczki. Grupa zawodników z Lancem Armstrongiem traci na 80 kilometrze tylko 3 minuty i 8 sekund

14:19 - Przewaga prowadzącej trójki spada w błyskawicznym tempie. W tym momencie wynosi ona już tylko 5 minut, 34 sekundy

14:11 - 73. kilometr i pierwsza premia sprinterska - najszybszy Lars Boom, który zainkasował 6 punktów. Drugi był Perez (4 pkt.), a trzeci oczywiście Wynants (2 pkt.)

14:10 - 70 kilometrów za nami. Przewaga prowadzącej trójki wynosi już tylko 6 minut 33 sekundy

14:00 - Peleton delikatnie przyspiesza tempo. Strata do trzech uciekinierów stopniała do 7 minut i 13 sekund

13:50 - Kuriozalna sytuacja! Na trasę wyścigu wbiegł pies i spowodował wypadek Millara i Basso. Pierwszy z kolarzy od razu wrócił na tor, słynny Basso musiał zmienić rower. Obecnie w towarzystwie kolegów z zespołu goni peleton

13:43 - Boom, Wynants i Perez powiększają przewagę do 7 minut 30 sekund.

13:41 - Adam Hansen, kolarz który zaliczył upadek, dogonił już peleton. Tempo wyścigu wyraźnie spadło.

13:37 - 50 kilometrów wyścigu za nami. Przewaga prowadzącej trójki znów wynosi siedem minut

13:27 - Mieliśmy pierwszą kraksę w peletonie. Adam Hansen wpadł w poślizg i stracił panowanie nad rowerem. Przez chwilę leżąc na trasie trzymał się z lewy obojczyk, ale po kilku minutach wsiadł na rower i kontynuuje zmagania na pierwszym etapie

13:20 - Kolarze przejechali już ponad 40 kilometrów. Przewaga ucieczki wciąż maleje. W tym momencie wynosi ona 6 minut 47 sekund

13:12 - Peleton zmniejsza stratę do prowadzącej trójki. Na 35. kilometrze różnica między obiema grupami wynosi 6 minut 55 sekund. Wcześniej przewaga Wynantsa, Booma i Pereza oscylowała w granicach 7 minut i 30 sekund. Wszystko wygląda na to, że ucieczka utrzyma się najwyżej do 75 km, gdzie ustawiona jest premia za sprint.

13:02 - Pogoda z pewnością nie sprzyja kolarzom. 30-stopniowy upał sprawia że ponad 200-kilometrowa trasa może stać się morderczą przeprawą dla wielu zawodników. Średnia prędkość wykręcana przez kolarzy wynosi około 39 km/h

12:56 - Grupa "uciekinierów" przekroczyła właśnie linię 20. kilometra na etapie. Ich przewaga wzrosła do ponad siedmiu minut

12:42 - Przewaga liderujących kolarzy przekracza już sześć minut. Peleton przejechał już 10 km a stawkę od początku prowadzi zespół Saxo.

12:30 - Okazuje się, że Frank złamał palec w lewej ręce i nie jest zdolny do jazdy

12:22 - Mamy pierwszy atak kolarzy. Wynants, Boom i Perez Lezaun odskoczyli od peletonu

12:10 - Na trasę wyjechało 195 kolarzy. W stawce brakuje więc dwóch kolarzy. Są to: Cardozo i Frank