Tour de France: Contador triumfuje! Ostatni etap dla Cavendisha

Ostatni etap tegorocznej edycji Tour de France wygrał Mark Cavendish (Columbia) po finiszu z peletonu. Zwycięzcą 96. edycji wyścigu został Alberto Contador (Astana), który triumfował w tych zawodach również dwa lata temu

Zobacz finisz wyścigu na Zczuba.tv! ?

To szósty etap wygrany w tym roku przez Cavendisha. Na ostatniej prostej kolarz narzucił fantastyczne tempo, inni natomiast nie wykazywali zainteresowanie gonieniem go.

Drugi w niedzielę był Mark Renshaw, a trzeci Tyler Farrar.

Zwycięzcą całego wyścigu został jednak zgodnie z przewidywaniami, triumfujący już w sobotę, Alberto Contador.

Drugie miejsce zajął Luksemburczyk Andy Schleck, a trzecie powracający na trasę "Wielkiej Pętli" po trzyletniej przerwie siedmiokrotny triumfator tego wyścigu Amerykanin Lance Armstrong.

W Paryżu ucieczki próbował Marcin Sapa, ale został dość szybko "połknięty" przez peleton. Sapa był 13. Polakiem, który wystartował w Tour de France i 10., który wyścig ukończył. Na 146. pozycji.

Zieloną koszulkę po ostatnim etapie zachował Thor Hushovd. W górach najlepszy był Franco Pellizotti.

6. Thor Hushovd (Norwegia/Cervelo)

7. Jose Rojas (Hiszpania/Caisse d'Epargne)

Tak relacjonowaliśmy etap na żywo:

17:40 Etap wygrał Cavendish, który włączył fantastyczne przyspieszenie na ostatnich metrach!

17:35 Trwa ostatnie okrążenie. Ucieczka została zneutralizowana. Ostatnia rozgrywka będzie miała miejsce w peletonie. Dzieje się wiele. Obecnie Garmin stara pokrzyżować szyki Columbii.

17:30 Już tylko Wegmann, Veikkanen i Beppu uciekają. Rogersowi, który zwykle pomagał Cavendishowi, przebiła się opona.

17:25 Dwa okrążenia do końca, różnica wynosi już tylko dziesięć sekund.

17:20 W ucieczce znajduje się tylko jeden etapowy zwycięzca - Dumoulin wygrał cztery lata temu. 15 km do końca, już tylko 20 s straty peletonu.

17:15 Ucieczka Sapy nie trwała długo. Polak próbował już tego zabiegu dwa razy podczas tegorocznej edycji, zawsze przed metą był jednak łapany. Do trzech razy sztuka? Najpewniej Lampre dało Sapie zgodę na ten atak i Polak nie powiedział jeszcze zapewne ostatniego słowa.

17:10 Marcin Sapa zaatakował! Musi jednak gonić prowadzącą siódemkę.

17:00 Druga lotna premia. Barredo - 6 pkt, Wegmann - 4 pkt, Pichot 2 pkt.

16:55 Dziewięciu zawodników Columbii przewodzi peletenowi, który traci pół minuty. Hushovd jest dziś cieniem Cavendisha. W międzyczasie dwóch zawodników z Katushy próbowało atakować ucieczkę, ale zostali szybko wchłonięci na powrót do peletonu.

16:50 Pierwszy sprint: Dumoulin 6 pkt, Beppu 4 pkt, Barredo 2 pkt.

16:45 Veikkanen, Coyot, Dumoulin, Pichot, Barredo, Wegmann i Beppu mają już 25 sekund przewagi. Na razie wygląda na to, że peleton nie będzie próbował ich łapać. Jeszcze 40 km.

16:40 Garate miał problem ze sprzętem, ale już go naprawiono i ściga teraz coraz wolniej jadący peleton.

16:35 Do mety 50 km. Pierwsze ucieczki zawodników, którzy chcą się w tegorocznych zawodach pokazać. Mała grupka jest kilkaset metrów przed peletonem, przewodzi jej Fumiyuki Beppu.

16:25 Kolarze są już w Paryżu. Przed nimi osiem okrążeń po mieście. Każde ma długość 6,5 km/h.

16:10 Wciąż jedzie zwarty peleton. Nie można powiedzieć, że ostatni etap należy do pasjonujących.

16:00 Średnia prędkość dla pierwszej godziny: 35,8 km/h. Druga godzina była o 2 km/h wolniejsza.

15:45 Alberto Contador mimo że do mety jeszcze 85 km już cieszy się ze zwycięstwa. Hiszpan zawiesił na plecach flagę kraju i uśmiecha się od ucha do ucha.

15:15 Wygląda na to, że o zwycięstwie będzie decydować szybki finisz. To szansa dla sprinterów. Przy takim obrocie sprawy szansę mają: Cavendish, Hushovd, Ciolek i Farrar. Niby jeszcze 100 km, ale nic się wciąż nie zmienia.

15:00 Na trasie nic się nie dzieje. Ciekawiej brzmią za to wypowiedzi kolarzy. Franck Schleck: Na 20. etapie chciałem odjechać Contadorowi, odrobić straty. Alberto jest jednak zbyt doświadczony. Mimo że, się nie udało, nie mam żalu. Za rok postaram się stanąć na podium.

14:45 Za godzinę grupa kolarzy powinna dojechać do Paryża. Do mety jeszcze 125 km. Średnia prędkość peletonu to tylko nieco ponad 20 km/h. W dalszym ciągu nikomu się nie spieszy.

14:25 Peleton dalej zwarty. Co do stylizowanych rowerów Armstronga - już dziś jedzie jednym z nich. Zaprojektował go Damian Hirst.

14:10 Dalej wolno. Cancellara wyciągnął nawet telefon komórkowy, by zrobić kilka zdjęć. Prawdziwie niedzielne popołudnie na trasie wyścigu.

Armstrong poprosił przed TdF kilku artystów, aby zaprojektowali mu rowery na wyścigi we Włoszech. Już podobno są gotowe.

13:55 Na razie nikomu nigdzie się nie spieszy. Pogoda świetna, piękne krajobrazy. Prawdziwe ściganie rozpocznie się dopiero w okolicy Pól Elizejskich.

13:45 Ruszyli. Realizatorzy pokazują głównie Alberto Contadora, który cały czas się uśmiecha. Ma 26 lat i praktycznie drugi triumf w TdF w kieszeni.

Tour de France. Przeczytaj więcej od 20. etapie ?