To przejdzie do historii. Dame Sarah Storey najlepszą paraolimpijką w historii Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zdobyła pierwszego dnia igrzysk paraolimpijskich pięć złotych medali. Przyczyniła się do tego Dama Sarah Storey, niepełnosprawna kolarka, która zdobyła swój dwunasty złoty medal, licząc jej występy we wszystkich paraolimpiadach. Została w ten sposób najlepszą paraolimpijką w historii Wielkiej Brytanii.

Dama Sarah Storey urodziła się z niesprawną lewą ręką. Jej pierwszą dyscypliną olimpijską było pływanie. Odnosiła w niej sukcesy na różnych zawodach do 2005 roku. Z powodu infekcji ucha postanowiła zmienić dyscyplinę na kolarstwo i w niej też okazała się skuteczna. W trakcie pierwszego dnia igrzysk paraolimpijskich w Rio 2016 była najlepsza w wyścigu na trzy kilometry.

- Każdy oczekiwał, że wygram ten wyścig, ale w sporcie nigdy nic nie jest pewne. Kiedy zdobyłam pierwszy złoty medal na tych igrzyskach, to w pewnym sensie mi ulżyło - powiedziała Dama Sarah Storey, która nie kończy swojego udziału w tegorocznej imprezie. Weźmie jeszcze udział w trzech konkurencjach. Co ciekawe, Dama Sarah Storey wygrywała też wyścigi kolarskie dla pełnosprawnych sportowców.

W trakcie pierwszego dnia igrzysk nie zawiedli również inni reprezentanci Wielkiej Brytanii. Złoto w kolarstwie zdobyli też Megan Giglia oraz Steve Bate wraz z Adamem Duggleby. Sukcesami mogą pochwalić się również pływacy oraz pływaczki. W stylu grzbietowym na 100 metrów najwyższe miejsce na podium zajęła Bethany Firth. W stylu dowolnym złoto na 400 metrów zajął Ollie Hynd. Brązowe medale uzyskali Jessica Jane Applegate (100 metrów), Andrew Mullen (200 metrów) i Stephanie Millward (400 metrów). Srebrne medale przywiozą do ojczyzny Jonathan Fox (100 metrów), a także Harriet Lee.