Kolarstwo. Katarzyna Niewiadoma druga w Strade Bianche

Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) wywalczyła drugie miejsce w prestiżowym kolarskim wyścigu jednodniowym Strade Bianche. Polka na wymagającej 121-kilometrowej trasie we włoskiej Toskanii uległa tylko mistrzyni świata Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans). Podium dopełniła utytułowana Szwedka Emma Johansson (Wiggle-High5).
Wyścig Strade Bianche kobiet w tym roku otwiera cykl Women's WorldTour - serię najbardziej prestiżowych imprez szosowych, która zastąpiła rozgrywany do 2015 roku Puchar Świata. Impreza organizowana jest w okolicach Sieny, w Toskanii - od 2007 roku dla mężczyzn, a zaledwie od dwóch lat dla kobiet. Mimo krótkiego stażu w kolarskim kalendarzu, wyścig zdążył stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń wiosennego ścigania.

Co roku na początku marca na zawodniczki i zawodników czeka trasa najeżona krótkimi podjazdami oraz odcinkami szutrowych "białych dróg" - element unikatowy w skali europejskiego ścigania. Organizatorzy dodatkowe atrakcje zapewniają sytuując finisz w sercu Sieny - na Piazza del Campo - rynku miejskim, na który prowadzą bardzo strome i wąskie średniowieczne uliczki, ostatecznie rozstrzygające o losach wyścigu.

Niewiadoma w Toskanii startowała przed rokiem, zajmując bardzo dobre 6. miejsce. W tym roku Polka jechała czujnie w grupie najlepszych zawodniczek świata i zaatakowała wraz z Armitstead i Johansson na ostatnich 20 kilometrach, uzyskaną szybko przewagę minuty utrzymując do bram miejskich Sieny.

Na bardzo stromej i wąskiej wspinaczce dysponująca sporym przyspieszeniem Armitstead ruszyła do ataku jako pierwsza, na szczycie minimalnie dystansując Niewiadomą. Finałowe 500 metrów nie zmieniły tego układu - na wąskich uliczkach starówki Brytyjka pewnie utrzymała prowadzenie i odniosła przekonujące zwycięstwo.

21-letnia Niewiadoma to mistrzyni Europy zawodniczek do lat 23, zwyciężczyni baskijskiego wyścigu Euskal Emakumeen Bira, a także srebrna medalistka Igrzysk Europejskich i 5. kolarka najcięższego wyścigu w kobiecym kalendarzu - Giro Rosa.

Drugie miejsce na mecie w Sienie da Polce prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej cyklu WorldTour i drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej.

W wyścigu startowały też mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) oraz Eugenia Bujak i Anna Plichta (BTC City Ljubljana).

Miliarderzy w sporcie. Założymy się, że się zdziwisz?