Kolarstwo. Tomasz Marczyński w Lotto Soudal

Mistrz Polski w kolarstwie szosowym Tomasz Marczyński podpisał roczny kontrakt z zespołem Lotto Soudal. 31-letni kolarz po dwóch latach przerwy powraca do kolarskiej najwyższej ligi i w przyszłym sezonie koszulkę mistrza Polski prezentować będzie mógł w najważniejszych wyścigach kalendarza.
- Moja rola w zespole to kwestia do ustalenia, ale zasadniczo chcę skupić się na wyścigach etapowych. Najważniejsze, by spełnić nadzieje, jakie pokłada we mnie zespół, i potwierdzić, że zaufanie mi było dobrym wyborem. Myślę, że jestem w stanie rywalizować na najwyższym poziomie i bardzo się cieszę, że otrzymałem szansę - czytamy w wypowiedzi Polaka na oficjalnej stronie belgijskiej ekipy.

Marczyński to mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego oraz zwycięzca Górskich Mistrzostw Polski, w tym sezonie ścigający się w trzecioligowej ekipie Torku Sekerspor. W barwach tureckiego zespołu wygrał Tour du Maroc (2.2) oraz Tour of Black Sea (2.2), a na 8. miejscu zakończył Wyścig Dookoła Turcji (2.1).

Lotto Soudal to belgijska grupa ścigająca się z licencją UCI WorldTour i należąca do 17 najlepszych zespołów świata. Skład zespołu nastawiony jest głównie na walkę w wyścigach klasycznych i na wygrywanie sprinterskich odcinków dużych imprez etapowych - w czerwonych koszulkach jeżdżą m.in. niemiecki sprinter i wielokrotny zwycięzca etapów Tour de France Andre Greipel, dwukrotny zwycięzca Eneco Tour Tim Wellens czy zawodnicy tacy jak Tony Gallopin i Jens Debusschere.

Wychowanek trenera Zbigniewa Klęka to 13. zawodnik wyścigu Vuelta a Espana z 2012 roku, trzykrotny mistrz Polski (2007, 2011, 2015), dwukrotnie najlepszy góral Tour de Pologne (2012, 2013). W barwach ekipy Lotto, którą opuszcza dotychczasowy lider Jurgen van den Broeck, wraz z Rafaelem Vallsem wzmocni frakcję zawodników celujących w klasyfikacje generalne wyścigów etapowych.

Marczyński na poziomie WorldTour jeździł w latach 2012-2013, reprezentując barwy holenderskiej grupy Vacansoleil. Rozpad ekipy i kontuzje uniemożliwiły mu pozostanie wśród najlepszych drużyn świata, a sezon 2014 spędził w drugoligowym zespole CCC Sprandi Polkowice. Przygoda z polską ekipą skończyła się po roku i w tym sezonie Marczyński ścigał się jako lider tureckiej formacji Torku.

Tour de France... i nie tylko. Największe kolarskie kraksy [ZDJĘCIA i WIDEO]
Czy Michał Kwiatkowski obroni tytuł mistrza świata?