Kolarstwo. Katarzyna Niewiadoma wygrała klasyfikację młodzieżową Pucharu Świata

Katarzyna Niewiadoma wygrała klasyfikację młodzieżową Pucharu Świata kobiet w kolarstwie szosowym. Polska zawodniczka po dziesięciu wyścigach zajęła 24. miejsce w klasyfikacji generalnej i triumfowała w klasyfikacji zawodniczek, które nie ukończyły jeszcze 23 lat.

Ostatni wyścig cyklu - Grand Prix de Plouay-Bretagne - zakończył się triumfem Brytyjki Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans), która stanęła także na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej zmagań. Za plecami mistrzyni Albionu finiszowały Szwedka Emma Johansson (Orica-AIS) oraz mistrzyni świata Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv).

W klasyfikacji końcowej Armitstead pokonała Annę van der Breggen (Rabo Liv) i Jolien D'Hoore (Wiggle Honda).

21-letnia zaledwie Niewiadoma prowadziła w rywalizacji kolarek, które nie ukończyły jeszcze 23. roku życia, od kwietnia, kiedy zajęła piąte miejsce w prestiżowej Walońskiej Strzale.

Za plecami pochodzącej z Ochotnicy zawodniczki uplasowały się Włoszka Maria Giulia Confalonieri (Ale Cipollini) oraz Holenderka Sabrina Stultiens (Team Liv Plantur).

Polka w tym sezonie pisze historię polskiego kolarstwa kobiet - tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy wygrała Euskal Emakumeen Bira (2.1), zdobyła wicemistrzostwo igrzysk europejskich i mistrzostw Europy w wyścigu ze startu wspólnego orliczek, a także wywalczyła piąte miejsce w Giro Rosa (2.1), wygrywając przy okazji klasyfikację młodzieżową.