Tour de France. Rafał Majka wygrał 14. etap!

Rafał Majka wygrał 14. etap Tour de France. Jest to drugie w historii i pierwsze po 21 latach przerwy zwycięstwo Polaka na największym kolarskim wyścigu świata. Żółtą koszulkę utrzymał Vincenzo Nibali.


21 lat, od zwycięstwa Zenona Jaskuły, polskie kolarstwo musiało czekać na taki sukces.

Gdy ruszyła ucieczka, Polak nie zastanawiał się długo i mimo wyczerpania po wczorajszym etapie, na którym był drugi, ruszył za rywalami.

- Zawsze byłem drugi czy trzeci, a dziś wiedziałem, że muszę zaatakować na podjeździe, bo tylko tego rodzaju atak może dać mi zwycięstwo - powiedział na mecie Majka. Rzeczywiście Polak zaatakował na ostatnich kilometrach. Ucieczka, która ukształtowała się wcześniej, stopniowo się rozpadała, a w końcówce zostało w niej trzech kolarzy. Ostatecznie Majka zdecydował się zaatakować, w najlepszym momencie jadąc samotnie, miał ponad minutę przewagi nad rywalami. Wtedy peleton wchłonął ostatnie pozostałości po wcześniejszej ucieczce.

Wtedy w pogoń za Majką rzucił się lider wyścigu Vincenzo Nibali. Gonił go ponad trzy kilometry, ale ostatecznie Polakowi udało się utrzymać przewagę i dojechać do mety 24 sekundy przed Włochem.

Dzięki temu Polak wskoczył też na pozycję lidera w klasyfikacji najlepszych górali, w której ma tyle samo punktów co Joaquim Rodriguez.

W klasyfikacji generalnej prowadzi niezmiennie Vincenzo Nibali. Ma ponad cztery minuty przewagi nad Alejandro Valverde i Romainem Bardetem.

Najwyżej sklasyfikowany Polak - Michał Kwiatkowski - spadł na 17. pozycję i ma już 19 minut i 24 sekundy straty.

Wyniki 14. etapu Tour de France:Sukcesy polskich kolarzy w Tour de France:

klasyfikacja generalna

1987 - Lech Piasecki (lider po 1. i 2. etapie - obydwa rozegrano 2 lipca w Berlinie); 1993 - Zenon Jaskuła - 3 m. w klasyfikacji końcowej

czołowe lokaty na etapach:

1. miejsce 1993 (Saint-Lary-Soulan) Zenon Jaskuła; 2014 (Risoul) Rafał Majka

2. miejsce 1987 (Berlin Zachodni) Lech Piasecki (prolog - jazda ind. na czas); 2014 (Chamrousse) Rafał Majka

3. miejsce 1993 (Monthlery) Zenon Jaskuła (jazda ind. na czas); 2013 (Ajaccio) Michał Kwiatkowski; 2013 (Bagneres-de-Bigorre) Michał Kwiatkowski; 2014 (Sheffield) Michał Kwiatkowski

Zestawienie nie obejmuje etapów drużynowej jazdy na czas.Walka kolarzy i przepiękne krajobrazy. Zobacz najpiękniejsze zdjęcia z Tour de France!