Tour de France. Costa wygrywa, Kwiatkowski znów stracił do Quintany

Portugalczyk Rui Costa wygrał 16. etap Tour de France. Liderem pozostał Brytyjczyk Chris Froome. Michał Kwiatkowski dojechał do mety w peletonie i stracił do lidera ponad 12 minut, przez co wypadł z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej wyścigu i spadł na 11. miejsce.
Kolarze wrócili do rywalizacji w Tour de France po dniu przerwy i mieli do przejechania 168 kilometrów z Vaison la Romaine do Gap. Od peletonu dość szybko odskoczyła duża, 26-osobowa grupa, która bardzo długo budowała przewagę.

Gdy kolarze zaczęli zbliżać się do decydujących podjazdów, a ucieczka osiągnęła już ponad 8 minut przewagi, poszczególni zawodnicy zaczęli próbować odjechać wspomnianej uciekającej grupie. W końcu na bardzo odważny atak na ostatnim podjeździe pod Col de Manse (1268 m) zdecydował się Rui Costa, który szybko odskoczył rywalom na prawie minutę i na zjeździe bez problemu obronił przewagę.

26-osobowa grupa ostatecznie dojechała do mety w odstępie prawie sześciu minut. Za nią, po ponad 11 minutach, dojechała dziewięcioosobowa grupa, w skład której wchodzili między innymi Alberto Contador i Chris Froome, lider wyścigu. Był w niej też Kolumbijczyk Alexander Quintana, dzięki czemu obronił on białą koszulkę lidera klasyfikacji młodzieżowej.

Polak stracił do Quintany ponad minutę i w tej chwili ma już 3 minuty i 50 sekund straty w walce o białą koszulkę.

W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski spadł na 11. miejsce i traci już prawie 10 minut do lidera.