Tour de France. Voeckler wygrał etap i zdobył koszulkę lidera klasyfikacji górskiej

:
-
16. etap tegorocznego Tour de France wygrał Thomas Voeckler. Francuz do mety dotarł samotnie, wygrywając wszystkie cztery premie górskie usytuowane na trasie środowego etapu(dwie pierwszej kategorii, dwie poza kategorią). Kolarz teamu Europcar zdobył koszulkę najlepszego ?górala?. Liderem wyścigu pozostał Bradley Wiggins.
197 kilometrowy etap z Pau do Bagneres-de-Luchon był jednym z najtrudniejszych etapów w tegorocznym Tourze. Na jego trasie organizatorzy umieścili cztery premie górskie. Dwie pierwsze poza kategorią znajdowały się na szczycie słynnych gór: Col d'Aubisque i Col du Tourmalet.

Wszystkie wygrał Thomas Voeckler, który odebrał koszulkę lidera klasyfikacji górskiejFredrikowi Kessiakoffowi z Astany. Francuz wygrał czwarty etap Tour de France w karierze. Co ciekawe już raz na etapie kończącym się w Bagneres-de-Luchon triumfował, w 2010 roku.

- Znam każdy metr tego etapu, ścigam się po tych etapach pirenejskich od 19 roku życia i to mi bardzo pomogło - powiedział Voeckler na mecie.

Bradley Wiggins utrzymał się na pozycji lidera wyścigu. Metę minął z drugim Christopherem Froomem i trzecim w klasyfikacji generalnej TdF Vincenzo Nibalim.

Do udanych tego etapu nie zaliczy Cadel Evans. Australijczyk mimo pomocy kolegów do mety dojechał za peletonem i spadł na siódmą pozycję w "generlace". O miejsce wyprzedził go młodziutki kolega z zespołu Tejay van Garderen - lider młodzieżowej klasyfikacji generalnej.

W środę kolarze zmierzą się na ostatnim górskim etapie w tegorocznym Tour de France z Bagneres-de-Luchon do Peyragudes.