Kolarstwo. Frank Schleck na dopingu

:
-
W organizmie Luksemburczyka Franka Schlecka wykryto zakazane substancje - podała we wtorek wieczorem Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Kolarz był w peletonie 99. Tour de France, przed rokiem zajął trzecie miejsce.
W oświadczeniu UCI czytamy, że 32-letni kolarz został poinformowany, że zakazany środek został znaleziony w próbce moczu pobranej 14 lipca 2012 roku. UCI podała, że były to środki moczopędne (lek Xipamide). Nie powodują one wzrostu wydolności, ale pozwalają kolarzom stracić zbędne kilogramy, a dzięki temu lepiej jechać na ciężkich, górskich etapach. Schleck ma prawo zbadania próbki B.

"Przepisy UCI nie wymagają zawieszenia podejrzanego kolarza, ale organizacja spodziewa się, że władze zespołu zrobią wszystko, by zachować czystość wyścigu i zapewnią zawodnikowi odpowiednie warunki do obrony swoich racji" - czytamy.

RadioShack kilkanaście minut po decyzji UCI oświadczył, że zawodnik dalej w Tour de France nie pojedzie. Po 15. etapach zajmował 12. miejsce ze stratą 9.45 do lidera Bradley'a Wigginsa.

Normalnie w przypadku wykrycia dopingu, zawodnik jest zawieszany na dwa lata. Ale, jak podała agencja AFP, Schleck może uniknąć takiej kary, bo lek Xipamide jest na liście substancji specjalnych WADA. Jeśli kolarz udowodni, że znaleziona substancja nie została użyta do poprawy rezultatów, to zostanie tylko upomniany. Jeśli taki wybryk by się powtórzył, czekałaby go dwuletnia dyskwalifikacji. Za trzecim razem dostałby zakaz ścigania do końca życia.

Frank Schleck jest starszym bratem Andy'ego, który w 2010 został zwycięzcą Tour de France po dyskwalifikacji Alberto Contadora. Przed rokiem zajął trzecie miejsce w Wielkiej Pętli, w karierze wygrał dwa etapy TdF. Zwyciężał w wyścigach dookoła Luxemburgu, dookoła Szwajcarii oraz Critérium International.

Klasyfikacja generalna Tour de France po 15. etapach:

1. Bradley Wiggins (W.Brytania/Sky) 68:33.21
2. Chris Froome (W.Brytania/Sky) strata 2.05
3. Vincenzo Nibali (Włochy/Liquigas) 2.23
4. Cadel Evans (Australia/BMC) 3.19
5. Jurgen Van den Broeck (Belgia/Lotto) 4.48
6. Haimar Zubeldia (Hiszpania/RadioShack) 6.15
7. Tejay Van Garderen (USA/BMC Racing) 6.57
8. Janez Brajkovic (Słowenia/Astana) 7.30
9. Pierre Rolland (Francja/Europcar) 8.31
10. Thibaut Pinot (Francja/FDJ) 8.51
... ...
12. Frank Schelck (Luksemburg/RadioShack) 9.45
61. Sylwester Szmyd (Polska/Liquigas) 1:16.18