Kolarstwo. "Ślężański Mnich" inauguruje kolarską BGŻ ProLigę 2012

Niedzielny (1.04) wyścig ?Ślężański Mnich? w Sobótce tradycyjnie rozpocznie kolarskie sezon w Polsce, inaugurując jednocześnie rywalizację w prestiżowej BGŻ ProLidze. W kalendarzu tegorocznego cyklu znalazło się aż 15 krajowych imprez, z mistrzostwami Polski włącznie.
Na trasie w okolicach Sobótki kolarze ścigać się będą już po raz 21. Jak co roku na starcie głównego wyścigu (120 km) pojawią się wszyscy liczący się w elicie zawodnicy, a w programie tego wiosennego kolarskiego święta znalazły się również wyścigi kategorii juniorskich, młodzieżowych i rywalizacja pań.

Nie zabraknie w Sobótce ubiegłorocznego triumfatora, a jednocześnie zwycięzcy BGŻ ProLigi 2011 Łukasza Bodnara, reprezentującego w tym sezonie zawodową grupę BGŻ Team. W komplecie stawią się na starcie zarówno ekipa Bodnara jak i zespoły BDC Marcpol oraz CCC Polkowice, co zapowiada interesującą walkę o zwycięstwo i koszulkę lidera BGŻ ProLigi.

Sam Bodnar twierdzi skromnie, że nie jest jeszcze w optymalnej formie, ale oczywiście będzie się starał powtórzyć ubiegłoroczny sukces. "Jeśli nie ja, to któryś z kolegów z grupy powalczy o zwycięstwo. Warto jednak gromadzić punkty w BGŻ ProLidze, bo taka rywalizacja, trwająca cały sezon, bardzo mi odpowiada" - mówi.

"Startujemy treningowo, ale jeżeli któryś z naszych kolarzy będzie miał motywację i ambicję w walce o zwycięstwo w tych wiosennych mistrzostwach Polski, to ja go hamował nie będę. Jest to wyścig bardzo prestiżowy, ale też niebezpieczny i o kraksy nie trudno, więc staram się przed tym swoich kolarzy ustrzec" - zapowiada dyrektor sportowy BDC Marcpol Dariusz Banaszek, który przywiezie do Sobótki aż 15 zawodników.

"O zwycięstwo będzie trudno" - ocenia z kolei dyrektor sportowy CCC Polkowice Piotr Wadecki, przypominając, że z zespołu odeszli czołowi zawodnicy, a BDC Marcpol i BGŻ Team mają w tym sezonie bardzo silne składy.

Obok polskich zespołów - amatorskich i zawodowych - na starcie staną ekipy z Czech, Niemiec, Białorusi, Litwy. Trasa wyścigu, składająca się z 10 dwunastokilometrowych pętli, została nieco zmieniona. Przesunięcie miejsca startu i mety utrudni zapewne walkę sprinterom, bowiem podjazd do finiszu będzie dłuższy o około 300 metrów.

10 ostatnich zwycięzców wyścigu w Sobótce:

2000 - Bartłomiej Ksobiak

2001 - Jarosław Ryszewski

2002 - Krzysztof Szafrański

2003 - Marcin Sapa

2004 - Jarosław Zarębski

2005 - wyścig odwołany z powodu żałoby narodowej

2006 - Tomasz Lisowicz

2007 - Błażej Janiaczyk

2008 - Bartłomiej Matysiak

2009 - Tomasz Smoleń

2010 - Tomasz Marczyński

2011 - Łukasz Bodnar

51 tysięcy fanów. Plus jeden? Profil Sport.pl na Facebooku ?