Kamil Grosicki

Polski piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego we francuskim klubie Stade Rennais oraz w reprezentacji Polski. Uczestnik Mistrzostw Europy 2012 i 2016.
Data urodzenia: 08.06.1988
Miejsce urodzenia: Szczecin, Polska
Wzrost: 1,80 m
Facebook: facebook.com/TurboGrosik/
Twitter: twitter.com/GrosickiKamil/
Instagram: instagram.com/kamilgrosicki10/

Przebieg kariery

Kamil Grosicki jest wychowankiem Pogoni Szczecin. Szansę debiutu w Ekstraklasie otrzymał już jako niespełna 18- latek. W sezonie 2006/2007 był kluczową postacią w Pogoni, co zaowocowało transferem do Legii Warszawa. Ale okazała się to całkowicie nieudana przygoda. W stołecznym klubie Grosicki rozegrał zaledwie 12 spotkań i został wypożyczony do FC Sion. Tam również nie mógł się przebić. Zimą 2009 roku trafił do Jagiellonii Białystok, gdzie wyraźnie odżył i stał się kluczowym zawodnikiem drużyny. Skrzydłowy w 69 meczach, strzelił 15 goli i zaliczył 21 asyst. A do tego zdobył Puchar i Superpuchar Polski. W styczniu 2011 roku turecki Sivasspor kupił go za 900 tysięcy euro. Po trzech latach spędzonych w Turcji, gdzie wyrobił sobie markę, przeniósł się do francuskiego Rennes. Jego marzeniem pozostaje jednak gra w Premier League. W sierpniu 2016 roku był już po testach medycznych w Burnley, ale ostatecznie obydwa kluby nie doszły do porozumienia. Grosicki wyceniany jest na około 8 mln euro.

Reprezentacja

W reprezentacji Polski zadebiutował w 2008 roku i rozegrał dla niej niemal 50 spotkań. W 2012 został powołany przez selekcjonera kadry Franciszka Smudę na Euro 2012 ale zagrał tylko w w trzecim (a zarazem ostatnim) meczu grupowym przeciwko Czechom. Grosicki grał także podczas Euro 2016 we Francji, gdzie był jednym z kluczowych zawodników kadry. Ostatecznie Polacy odpadli dopiero w ćwierćfinale turnieju.

Charakterystyka boiskowa

Kamil Grosicki jest bardzo szybki i dysponuje dobrą techniką. Jest bardzo efektownie grającym piłkarzem, a kibice nazywają go "TurboGrosikiem".

Kamil Grosicki