Uczestnicy WF z Klasą blogują: Szczypiorniak na WF-ie [BLOG NAUCZYCIELSKI]

Lekcje z mistrzem, projekty edukacyjne, treningi poza szkołą - wszystko kręci się wokół piłki. Tylko, że w tej edycji jest to piłka ręczna. Przedstawiamy szczypiorniaka na WF-ie z Klasą.

Nauczyciele WF-u z Klasą każdego dnia udowadniają, że ich lekcje wychowania fizycznego opierają się na różnorodności. Ciekawsze wydarzenia opisują i publikują na blogach nauczycielskich. Tym razem poszukaliśmy wpisów dotyczących piłki ręcznej. Oto kilka z nich.

"Ciężka praca przynosi efekty"

W Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Łaziskach Górnych uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: czy warto uprawiać piłkę ręczną? Ich projekt edukacyjny trwał od września do listopada 2014 roku.

Jego celem było:

zainteresowanie młodzieży swoją pasją - piłka ręczna jest sposobem spędzania wolnego czasu;

przedstawienie podstawowych informacji dotyczących tej dyscypliny;

pokazanie, że ciężka praca przynosi efekty w postaci sukcesów sportowych;

jak ważna jest rola trenera w formowaniu drużyny;

przekazywanie wiedzy i umiejętności na temat współpracy i odpowiedzialności w grupie.

Projekt zrealizowano na treningach sportowych w klubie MOSiR Polonia Łaziska Górne, na zajęciach pozalekcyjnych, podczas przerw śródlekcyjnych. Jakie były zadania uczniów na poszczególnych jego etapach dowiecie się z relacji opublikowanej na blogu szkoły: Bądź FIT!

Tymczasem w tym miejscu prezentujemy Wam rezultaty działań i osiągnięcia uczniów:

W Gimnazjum nr 2 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku uczniowie spotkali się z Adamem Wiśniewskim - piłkarzem ręcznym, reprezentantem Polski, zawodnikiem Wisły Płock. Pan Adam przeprowadził z uczniami klasy sportowej krótki trening doskonalący ich umiejętności gry w szczypiorniaka. Lekcja z mistrzem z pewnością była atrakcyjnym wydarzeniem, które na długo pozostanie w pamięci młodych sportowców. Fotorelacja z tego spotkania, historia piłki ręcznej oraz gry i zabawy przygotowujące do gry właściwej znajdują się na blogu szkoły: "WF z Klasą - Gimnazjum nr 2 w Płońsku" .

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim spotkali się z Krzysztofem Lijewskim, również reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Pochodzący z Ostrowa zawodnik miał okazję obejrzeć swoich następców przy okazji pokazowego meczu piłki ręcznej pomiędzy reprezentacjami Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Ostrowskiej "Dziewiątki".

Pełną relację z tego spotkania znajdziecie na bogu szkoły: "Ostrowska dziewiątka" .

Jak zostać mistrzem?

Najlepiej trenować już od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 16 z klasami integracyjnymi w Rudzie Śląskiej już w II klasie uczniowie poznają podstawy gry w piłkę ręczną"

"Tym razem zaproponowaliśmy zajęcia nauki podań i chwytów oraz kozłowania mini piłki ręcznej w grach i zabawach . ()Uczniowie zostali podzieleni na 6 zespołów. Z kolei każdy rząd został podzielony na pół i ustawiony naprzeciw siebie. W lekcji wykorzystano piłki ręczne, pachołki oraz szarfy. Tak ustawione zespoły wykonywały szereg ćwiczeń (w miejscu i w ruchu) oswajających z piłką ręczną. Nie obyło się bez śmiechu i dobrej zabawy. Uczniowie ćwiczyli podania i chwyty a także próbowali zmierzyć się z kozłowaniem piłki ręką lewą i prawą.W zajęciach pomagali uczniowie klasy VI".

Jak przebiegała ich współpraca z młodszymi kolegami i koleżankami dowiecie się z bloga "Czas na sport " .

Z piłki ręcznej do sztuk walk

Do gry w piłkę ręczną potrzebne są: piłka, partnerzy do gry (7 osób w każdej drużynie) oraz boisko. Z tym ostatnim może być najwięcej problemów, bo powinno ono wynosić 40x20 m. Nie każda szkoła posiada tak duże boiska, dlatego często szukają one innych sposób na trenowanie tej dyscypliny:

"Udział w zawodach rozgrywanych na hali MOSIR był dla naszych zawodniczek dobrą okazją do przećwiczenia taktyki obrony i ataku na boisku o oficjalnych wymiarach, czego brakuje na naszej sali gimnastycznej, która jest dużo mniejsza i dlatego nie jest możliwe tam rozegranie meczu piłki ręcznej a jedynie przeprowadzenie fragmentów gry. Udział naszego zespołu w zawodach rozpalił w jednej z naszych reprezentantek motywację do wznowienia treningów z piłki ręcznej. Wznowienia, ponieważ gimnazjalistka trenowała tą dyscyplinę w szkole podstawowej, ale po jej ukończeniu zaprzestała ponieważ - jak twierdzi - chciała spróbować swych sił w innej dyscyplinie: sztukach walki. Lekcja poza szkołą była więc dla naszych gimnazjalistek pożyteczną lekcją".

Więcej na blogu Gimnazjum nr 3 w Żorach "WF z Klasą w G - Żory".

Przeczytajcie jak to robią w Łodzi:

"Nauczyciele wychowania fizycznego naszej szkoły ściśle współpracują z trenerami pobliskiego Gimnazjum nr 14. Jest to szkoła, w której króluje piłka ręczna, a jej zawodnicy odnoszą wielkie sukcesy w tej dyscyplinie sportu. () Nauczycielka wychowania fizycznego Gimnazjum nr 14, Agnieszka Kowalska, trener II klasy piłki ręcznej poprowadziła w naszej szkole lekcję dla uczennic klas VI - tych. Temat lekcji: "Gry i zabawy z elementami piłki ręcznej". Pierwsza część lekcji to rozgrzewka oraz ćwiczenia oswajające z piłką, podania półgórne P i LR, doskonalenie kozłowania piłki P i LR w miejscu i w ruchu. Druga część to zastosowanie w/w elementów w grach i zabawach. Po lekcji pani Agnieszka wyróżniła najsprawniejsze uczennice i pochwaliła wszystkie uczestniczki zajęć za zaangażowanie. Zachęcała również do uprawiania tej dyscypliny sportu i zaprosiła do udziału w treningach.

Więcej na blogu Szkoły Podstawowej nr 58 w Łodzi "Melchiorówka SP 58 Łódź"

Druga edycja akcji WF z Klasą trwa W ramach akcji WF z Klasą nauczyciele prowadzą szkolne blogi, w których nie tylko opisują bieżące działania, ale także inspirują i motywują do intensywnej pracy innych. Postanowiliśmy wyróżnić te wpisy, które nas szczególnie zaciekawiły. Akcja wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne lekcje. 1 września ruszyła druga edycja, która potrwa do 31 sierpnia 2015 roku. W programie uczestniczy 1500 szkół. Program prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objęty jest honorowym patronatem minister edukacji narodowej oraz ministra sportu i turystyki. Więcej o akcji przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl

Ruszyły zapisy do III edycji WF z Klasą

Akcja wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne lekcje. 1 września ruszyła druga edycja, która potrwa do 31 sierpnia 2015 roku. W programie uczestniczy 1500 szkół. Program prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z "Gazetą Wyborczą" i Sport.pl, współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program objęty jest honorowym patronatem minister edukacji narodowej oraz ministra sportu i turystyki. Więcej o akcji przeczytasz na stronie www.wfzklasa.pl