Czosnek wpływa na wyniki sportowe dziecka

Powszechnie wmówi się o bakteriobójczych właściwościach czosnku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest to również produkt doskonały dla sportowców, gdyż skutecznie zwiększa wydolność organizmu.

Konsultacja: ekspert dietetyki Maria Pabich  jakzdrowozyc.pl

Czosnek poprawia wydolność organizmu

Istnieje wiele doniesień, że już w starożytnym Egipcie budowniczym podawano czosnek, aby mogli podołać poddawanemu wysiłkowi, natomiast rzymscy legioniści spożywali go, aby zwiększyć swoją siłę podczas bojów. Tureccy naukowcy przeprowadzili badania na dziesięciu wytrenowanych studentach, którym losowo podano sproszkowany czosnek oraz placebo. Badania wykazały, że osobom, które spożyły naturalny produkt wzrosła wartość VO2 max, czyli ilość tlenu na minutę, którą organizm jest w stanie pochłonąć podczas wysiłku. Prawdopodobnie oznacza to, że starożytni mieli rację: czosnek zwiększa wydolność organizmu, zatem umożliwia wykonywanie większych obciążeń z podobnym poziomem zmęczenia.

Lecznicze działanie czosnku

Czosnek jest bogaty w witaminy A, B1, B2, C, D, PP, zawiera również fosfor, magnez, potas, żelazo. Z racji na duże stężenie siarki, flawonoidów, selenu oraz allicyny wydzielanej przy rozdrabnianiu, posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Szczególnie polecany w okresie zwiększonego ryzyka zachorowalności, gdy dziecko przebywa w dużej grupie rówieśniczej (przedszkole, szkoła) lub w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Stosuje się go również przy zwalczaniu pasożytów, jako jedyny lub pomocniczy element kuracji.

Czy dzieci mogą jeść czosnek?

Czosnek mogą spożywać dzieci już od ok. 1 roku życia. Początkowo podajemy go w małych ilościach (1/4-1/2 ząbka) i głównie po obróbce termicznej. Powinniśmy stosować się do tych zasad nie tylko ze względu na ostry smak warzywa, ale także dlatego iż może on powodować wzdęcia i nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego.

U starszych dzieci podajemy go najlepiej na surowo, po rozdrobnieniu dodając do dowolnej potrawy.

Źródło www.authoritynutrition.com

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.