Ekspert radzi: Odchudzanie dzieci to wielka praca rodziców

- Proces odchudzania z dzieckiem można zacząć dopiero wtedy, kiedy jest ono na to gotowe. Kiedy ma świadomość tego, co się z nim dzieje - mówi Anna Słomkowska, dietetyk, doradca ds.żywienia i suplementacji w sporcie.

Paweł Jeleniewski: Jak przekonać dzieci, że owoce i warzywa są lepsze dla zdrowia niż słodycze?

Anna Słomkowska: To nie jest kwestia jednorazowego działania. Słodycze są nieodłącznym elementem dzieciństwa i tu należy wypracować mechanizm polegający na tym, aby dziecko zrozumiało, że słodycze to tylko przyjemność, a nie posiłek. W zależności od wieku dziecka można próbować robić to kilkoma metodami (nie wszystkie dla wszystkich są dobre). To rodzice w głównej mierze odpowiadają za nawyki żywieniowe swoich pociech. Jako rodzic pamiętaj, że wymagając czegoś od swojego dziecka, musisz sam się do tych zasad stosować. Dziecko uczy się przez obserwację, owoce i warzywa powinny być nieodłącznym elementem posiłków. Nawet jeśli dziecko nie jest przekonane do któregoś z produktów - daj mu wybór, ale nie zmuszaj do zjedzenia tylko tego wskazanego przez ciebie. Angażuj dziecko w zakupy - pozwalając mu wybierać zdrowe owoce i warzywa. Spraw, aby wyprawa do sklepu była formą zabawy. Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniu posiłków, zróbcie razem deser np. owocowe szaszłyki. Proste zadanie może być świetną zabawą, a przygotowane przez dziecko posiłki razem celebrujcie przy stole. Słodycze zarezerwuj na 1 lub 2 dni w tygodniu - wprowadź np. słodkie soboty, kiedy pozwolisz dziecku na zjedzenie jakiegoś łakocia. Pozwól mu również wybrać słodycz. Wprowadź jasne zasady.

Jak pomóc otyłemu dziecku radzić sobie z docinkami?

Otyłe dzieci są narażone na opinie rówieśników - często bolesne. Dzieci wiedzą, ze różnią się od swoich kolegów i koleżanek i z pewnością nie czują się z tym dobrze. Mają niskie poczucie własnej wartości, nawet kiedy tego wprost nie okazują. Musisz wzmacniać jego dobre strony, mówić miłe, ale prawdziwe rzeczy. Unikaj również słów krytycznych wobec swojej wagi, pokaż, że akceptujesz siebie. Proces odchudzania z dzieckiem można zacząć dopiero wtedy, kiedy jest ono na to gotowe. Kiedy ma świadomość tego, co się z nim dzieje. W takich przypadkach często proszę rodziców o konsultacje z psychoterapeutą, z którym współpracuję. Odchudzanie dzieci to wbrew pozorom ogromna praca z rodzicami, od których zależy powodzenie terapii. Nie krytykuj i nie wymuszaj na dziecku stosowania diety i szybkiego odchudzenia się. Takie działanie może przynieść bardzo negatywne skutki. W świecie dzieci i nastolatków gdzie wygląd nabiera dużego znaczenia, mogą one wpaść w pułapkę niewłaściwej kontroli masy ciała. Odchudzanie, głodówki, stosowanie środków wspomagających odchudzania, w konsekwencji depresja lub anoreksja. Wspieraj dziecko i słuchaj go. Musi czuć twoje zainteresowanie. Pomoc dietetyka polega na odpowiednim zaprojektowaniu planu żywienia, według którego działa niekiedy cała rodzina, a nie tylko dziecko, którego on dotyczy. W przypadku dziecka nie może to być żadna sztywna dieta - to musi być plan działania uwzględniający jego aktywność w ciągu dnia, godziny zajęć, lubiane i nielubiane potrawy - plan musi być wykonalny.

Jak motywować dziecko podczas odchudzania?

Zawsze pokazuj dobre strony nowego sposobu odżywiania. Każdy nawet najmniejszy sukces przekuwaj w coś ważnego, okazuj ciepło i wsparcie. Jeśli efekty są mniejsze od oczekiwanych, zawsze dostrzegaj dobre strony i mów, ze kochasz swoje dziecko. Uskuteczniaj zabawy związane z ruchem: spacery, zabawy na świeżym powietrzu, gry komputerowe angażujące całe ciało, spotkania w zaufanym towarzystwie, które nie będzie krytykowało twojego dziecka. Odchudzanie to proces, w który wpisane są sukcesy i porażki, ale najważniejsze jest utrzymanie motywacji do zmian.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Wychodź z nim na spacery, baw się na świeżym powietrzu, aranżuj wycieczki piesze lub rowerowe w ciekawe miejsca. Możesz zabrać dziecko np. do parku linowego lub innego atrakcyjnego miejsca w twojej okolicy. Jeśli nie ma sprzyjających warunków pogodowych, postaraj się zorganizować w domu różne zabawy ruchowe, dzisiejsza technika pozwala na wykorzystanie w tym celu komputera. Jeśli dziecko chętnie pomaga w domu, zaproś je do wspólnego sprzątania. Rodzinom, w których sport jest nieodłącznym stylem życia np. jedno z rodziców chodzi na halę pograć w piłkę lub pływa, o wiele łatwiej jest zachęcić dziecko do ruchu. Uważa ono aktywny styl za cos normalnego i chętnie uczestniczy w zadaniach.

Na odchudzanie dzieci potrzeba czasu i wiele cierpliwości. Jeśli dziecko jest bardzo otyłe, konieczna jest opieka dietetyka, lekarza i psychologa. Do problemu należy podejść kompleksowo. W taki proces można również zaangażować szkołę, w której dziecko nie ma kontroli rodziców.

źródło: Okazje.info

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.