Jazda na rowerze bez kręcenia?

Czy to możliwe, żeby dwulatek sam jeździł (a nawet pędził!) na dwukołowym rowerze? Tak, pod warunkiem, że będzie to rowerek biegowy.

Mały jeździk na czterech kołach to dobry pomysł na pierwsze urodziny. Nawet dzieci, które jeszcze nie potrafią chodzić, będą zainteresowane zabawą: pchaniem jeździka, stawaniem przy nim, przesuwaniem, przewożeniem zabawek. Ruchliwe dwulatki potrafią już sprawnie przemieszczać się na takiej stabilnej czterokołowej zabawce - to dobry moment na przesiadkę na pojazd z prawdziwego zdarzenia: rowerek biegowy.

BIEGAJĄCY CYKLIŚCI

Widok ledwo chodzącego malca pędzącego na dwukołowym rowerku już nikogo nie dziwi, moda na rowerki biegowe na dobre zadomowiła się w Polsce. To jednak coś więcej niż tylko sezonowy trend. Taki rower jest doskonałą alternatywą dla trójkołowca, hulajnogi, jeździka czy w końcu dwukołowego roweru z doczepianymi bocznymi kołami. Polecają go specjaliści - ma pozytywny wpływ na równomierny rozwój motoryczny malucha i koordynację ruchów. A maluchy go uwielbiają - daje im swobodę, nie ogranicza ruchów i pozwala rozwinąć naprawdę dużą prędkość (nie zapomnijcie o kasku!). Nie będziecie musieli długo czekać, żeby rowerek biegowy stał się podstawowym pojazdem malucha i nieodłącznym towarzyszem wszystkich spacerów.

ROWEREK BIEGOWY

Wygląda jak klasyczny rower, brakuje mu tylko pedałów i jest mały - może być dostosowany do wzrostu nawet 1,5-rocznego dziecka. Żeby się rozpędzić, trzeba wytrwale odpychać się nogami. Dlatego mówi się o nim laufrad, jeździk, rowerek biegowy, balansowy lub po prostu - rower bez pedałów. To jedyny rodzaj roweru, na którym nawet 1,5-roczny maluch może jeździć całkowicie samodzielnie, ucząc się stopniowo koordynacji ruchów, kierowania i hamowania. Nauki jazdy nie zakłóca skomplikowana i - na początku często frustrująca - konieczność pedałowania. Dzieci całą swoją energię wykorzystują na odpychanie się, podpieranie stopami i hamowanie, a uwagę skupiają na kierunku jazdy. Stopniowo odkrywają, w jaki sposób utrzymać równowagę i coraz śmielej odrywają nogi od ziemi. Po kilku tygodniach takiego treningu wyprzedzają rówieśników jeżdżących z mozołem na trójkołowcach.

Na rowerku biegowym dziecko bez problemu podjedzie pod górę (pedałując, nie dałoby rady), zjedzie z niej, przejedzie przez las, bez konieczności omijania dołków, korzeni i piaszczystych ścieżek. Trójkołowce i rowery z bocznymi kółkami do jazdy w takich warunkach zupełnie się nie nadają. Jest jeszcze jedna ważna zaleta rowerków biegowych: dzieci, które rozpoczynają od nich karierę cyklisty, nie mają później problemów z przesiadką na klasyczny, dwukołowy rower z pedałami. Od razu potrafią utrzymać równowagę, muszą tylko poćwiczyć pedałowanie. Boczne kółka nie będą im w ogóle potrzebne!

ODPOWIEDNI MODEL

Jak wybrać odpowiedni rower biegowy? W sklepach wybór jest spory: są rowerki drewniane, plastikowe, stalowe i aluminiowe, na oponach piankowych lub pompowanych. Mniejsze i większe, z hamulcami i bez, z blokadą skrętu kierownicy lub bez. Dla dwulatka idealne będą najmniejsze i lekkie modele (najlżejsze ważą ok. 3 kg). Nie wolno kupować za dużego roweru, "na wyrost" - maluchowi będzie niewygodnie i pojazd zalegnie w kącie.

Dziecko musi czuć się na swoim pierwszym pojeździe swobodnie i komfortowo, a poza tym na za dużym i zbyt ciężkim rowerze zdecydowanie łatwiej o upadek. Pierwszy rowerek nie musi mieć hamulca - dwulatek i tak będzie hamował nogami. Warto natomiast rozważyć możliwość ograniczania skrętu kierownicy - nad rowerem, który jeździ tylko na wprost, małemu dziecku łatwiej będzie zapanować, kierownica nie będzie wymykać się z rąk.

DOPASOWANA WYSOKOŚĆ

Najistotniejsze są jednak: wysokość siodełka i waga rowerka. Nie wystarczy, że znacie wzrost dziecka - zmierzcie długość nogi malucha po wewnętrznej stronie. Najmniejsze rowerki biegowe nadają się dla dzieci o wzroście od ok. 80 cm i wewnętrznej długości nóżki ok. 28 cm (odległość siodełka od ziemi, umieszczonego na najniższej wysokości powinna być o min. 1 cm mniejsza niż długość nóżki dziecka).

DOPASUJ ROZMIAR

Na początku maluch poczuje się pewniej, gdy będzie mógł, opierając się na siodełku, całymi stopami dotknąć ziemi. Gdy nabierze wprawy, wystarczy, że do ziemi będzie dosięgał palcami. Gdy odkryje, że może się rozpędzić i przez chwilę nie odpychać, z przyjemnością będzie trzymał nogi w powietrzu. Niektóre rowerki są wyposażone w podpórki na nogi. Więcej praktycznych porad znajdziecie na stronie i blogu aktywnysmyk.pl.

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

...w sklepach można znaleźć pojazdy trójkołowe, które - gdy dziecko nabierze wprawy i pewności siebie - łatwo można przekształcić w jednoślad, wyciągając jedno z dwóch tylnych kół (na zdjęciu obok). Są także rowerki bez pedałów, na których po jakimś czasie można zamontować łańcuch i pedały.

ZAŁÓŻ KASK!

Na czterokołowym jeździku dziecko nie ma szans rozwinąć zawrotnej prędkości, najczęściej też będzie bawiło się nim w domu. Inaczej jednak rzecz się ma z hulajnogą lub rowerkiem biegowym - na nich można się nieźle rozpędzić, dlatego maluch musi mieć na głowie kask i nie ma od tej zasady żadnych wyjątków. Jeśli maluch jest "szybkim zawodnikiem"przydadzą mu się także ochraniacze na kolana i łokcie.

MATERIAŁY PROMOCYJNE Kask Uvex Air Wing Blue-Green, cena 229 zł

Kask Micro Floral Dot, cena 159 zł

Kask Alpina Airtime, cena 189 zł

Kask Abus Urban-I v.2, cena 299 zł

Ochraniacze TSG Junior Set Old School Toys, cena 199 zł

(Wszystkie dostępne w sklepie aktywnysmyk.pl)

ROWERKI BIEGOWE

Balance Bike Pszczółki, Scratch Europe, cena 369,99 zł, fabrykawafelkow.pl

Rowerek z hamulcem One2Run, Hudora, cena 235 zł, pinkorblue.pl

Rowerek biegowy Ridgeback Scoot, cena 498 zł, aktywnysmyk.pl

Balance Bike Formuła, Scratch Europe, cena 369,99 zł, fabrykawafelkow.pl

MATERIAŁY PROMOCYJNE

Rowerek STREET LIGHT BLUE, FirstBIKE, cena 399 zł, firstbike.pl

Rowerek z doczepianymi pedałami, B'TWIN, cena 449,99 zł, decathlon.pl

Rowerek biegowy WOOM 1, cena 799 zł, woombikes.pl

Rowerek z hamulcem LR1, PUKY, cena 365 zł, pinkorblue.pl

JEŹDZIKI

Drewniany jeździk, Hape, cena 295 zł, patatoy.pl

Jeździk Jamnik, Brio, cena 265,99 zł, pinkorblue.pl

Jeździk Scooter, Brulino, cena 374,82zł, pinkorblue.pl

Jeździk Samolot Charlie, Chicco, cena 125,78 zł, pinkorblue.pl

Motor Speed-Bike, Big, cena 123,75 zł, pinkorblue.pl

Jeździk i hulajnoga w jednym, Micro Mini2Go, cena 489 zł, aktywnysmyk.pl

Jeździk Orion, Milly Mally, cena 139 zł, patatoy.pl

Jeździk Spherovelo Juno, cena 399 zł, aktywnysmyk.pl

Artykuł pochodzi z kwartalnika "Dziecko extra"

Dziecko extra

źródło: Okazje.info