Jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie dla dziecka

Dobrze dobrane buty piłkarskie nie tylko wpływają na komfort gry, ale także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka kontuzji. Zanim zdecydujesz się na konkretny zakup, dowiedz się na co zwracać uwagę przy wyborze obuwia piłkarskiego dla dziecka.

Obuwie piłkarskie powinno zapewniać przyczepność, komfort podczas gry, kontrolę piłki. W związku z tym najważniejszymi rzeczami na jakie rodzic musi zwrócić uwagę przy wyborze obuwia piłkarskiego to:

rodzaj podeszwy

rozmiar

budowa buta

Najpopularniejsze rodzaje podeszwy butów piłkarskich dla dzieci

podeszwa FG (firm ground) tzw. lanki . Okrągłe lub poprzeczne korki. Wbijając się w ziemię, zapewniają przyczepność na naturalnych boiskach trawiastych.

podeszwa FGpodeszwa FG Nike Nike

podeszwa AG (artificial grass) Okrągłe korki z wypustkami - przyczepność na boiskach ze sztuczną trawą podsypaną granulatem.

podeszwa AGpodeszwa AG Nike Nike

podeszwa TF (turf) tzw: żwirówki, śniegówki. Małe, okrągłe lub poprzeczne, gęsto rozmieszczone gumowe wypustki zapewniają przyczepność i komfort gry na wszelkiego rodzaju sztucznych nawierzchniach w tym popularnych, przyszkolnych Orlikach

podeszwa TFpodeszwa TF Nike Nike

podeszwa IC (indor competition) tzw. halówki. Płaska, niebrudząca podeszwa z gumy kauczukowej świetnie sprawdza się na płaskich powierzchniach np. w sali gimnastycznej

podeszwa ICpodeszwa IC Nike Nike

Rodzaj podeszwy a typ nawierzchni boiska

Buty wybieramy w zależności od rodzaju boiska, na którym trenuje dziecko:

boisko z naturalną trawiastą nawierzchnią: podeszwa FG (firm ground)

boisko ze sztuczną nawierzchnią trawiastą z granulatem: podeszwa AG (artificial grass) oraz podeszwa TF (turf)

boisko ze sztuczną nawierzchnią bez granulatu: podeszwa TF

sala gimnastyczna lub boisko z płaską nawierzchnią: podeszwa IC (indoor competition)

Dobór rozmiaru butów piłkarskich

Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest chyba najtrudniejszym aspektem, jeśli chodzi o dziecięce obuwie piłkarskie. Z założenia buty do piłki nożnej powinny być ściśle dopasowane, tym bardziej że pod wpływem użytkowania wkładka buta nieco się ''układa'', a cholewka - szczególnie skórzana - ulega rozciągnięciu. Profesjonaliści dobierają buty idealnie dopasowane do stopy, gdzie z żadnej strony nie ma ani milimetra wolnej przestrzeni. Zapewnia to optymalne czucie i kontrole piłki podczas gry.

U dzieci sprawa wygląda nieco inaczej. Po pierwsze idealnie dopasowane buty piłkarskie dla kilkulatka mogą wydawać się zdecydowanie za małe (w stosunku do obuwia codziennego), będzie czuł się w nich źle, co zniechęci go do ich użytkowania. Po drugie, rodzice z uwagi na bardzo szybko rosnące pociechy starają się kupować rozmiar ''na zapas'' co wg nich wydłuży okres użytkowania butów. To jednak tylko pozorna oszczędność. Za duży but będzie nienaturalnie się układał, deformował i przez to szybciej niszczył. Zbyt duże przestrzenie między butem, a stopą spowodują dyskomfort użytkowania oraz gorszą kontrolę piłki. Ciężko w tej sytuacji znaleźć kompromis, ale z naszego doświadczenia wynika że 0.5cm luzu w długości buta to złoty środek jeśli chodzi o dobranie rozmiaru.

Nie bez znaczenia jest też budowa cholewki, szerokość buta i jakość wkładki, dlatego dobrze, aby dziecko przed zakupem mogło obuwie przymierzyć. Każdy model posiada swoje cechy charakterystyczne przez co pasuje na stopy różnej szerokości. W tym momencie na rynku jest ogromny wybór butów piłkarskich i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie Najlepszym sposobem doboru odpowiedniego obuwia jest pomoc personelu w specjalistycznych sklepach piłkarskich, niestety nie w każdym mieście jest to możliwe.

Najczęstsze błędy rodziców przy zakupie obuwia piłkarskiego dla dziecka

Wybór butów z podeszwą FG (lanek) do gry na sztucznych nawierzchniach. Powoduje to nadmierne obciążenie stawów i mięśni, co w przypadku regularnych treningów może prowadzić do urazów.

Dobieranie zbyt dużego rozmiaru. Źle dopasowany but deformuje się przez co gra w nim nie jest tak komfortowa i but szybciej się niszczy.

Soccerpoint.pl to profesjonalny sklep specjalizujący się w sprzedaży i doradztwie dotyczącym wyboru sprzętu piłkarskiego. Obsługuje kontraktowych zawodników NIKE w tym graczy Reprezentacji Polski i Legii, jak również najmłodszych graczy. Więcej na temat doboru obuwia oraz asortymentu piłkarskiego znajdziesz na stronie internetowej sklepu.

Materiały partnerów

Buty piłkarskie NIKE Mercurial Vortex II Sprawdź cenę >

Mizuno MORELIA SI Korki wkręty pearl/blue/red Sprawdź cenę >

Umbro UX1 PREMIER HG Korki Lanki white/black/cherry tomato Sprawdź cenę >