Narty dla dzieci. Jak ubrać się na stok

Aby zimno nie popsuło ci frajdy z pobytu na stoku, skorzystaj z kilku złotych zasad górali, które pozwolą zapobiec utracie ciepła.

Więcej o nartach dla dzieci przeczytasz na stronie internetowej Bandy Narciarskiej

Ubierz się na "cebulkę"

Założenie kilku warstw gwarantuje optymalną ochronę termiczną. Lepsze są 3 cienkie warstwy niż jedna, choćby najgrubsza. Powietrze, które stanowi najlepszą izolację termiczną, zgromadzi się między warstwami i zostanie ogrzane przez ciało, zapewniając mu w ten sposób ciepło.

Dzięki temu łatwiej jest zdjąć lub założyć kolejną warstwę, aby dostosować się do temperatury. 3 warstwy odzieży pozwalające zmierzyć się z każdym typem klimatu: to zasada ubrania "na cebulkę".

Ale uwaga! Odzież ta musi być odpowiednio dobrana. Bezpośrednio na skórę należy założyć oddychającą bieliznę (zapewniającą odprowadzanie wilgoci). Druga warstwa powinna dostarczać i utrzymywać ciepło: znakomicie nadaje się to tego oddychający i izolujący polar. Warstwa wierzchnia - nieprzemakalna i wiatroszczelna - będzie chronić przed trudnymi warunkami pogodowymi: deszczem, śniegiem i wiatrem.

Chroń skrajne partie ciała

Najszybciej marzną zawsze skrajne partie ciała. Jak zatem chronić przed zimnem głowę, dłonie i stopy? Głowa: Noszenie czapki pozwala ograniczyć o 50% utratę ciepła. Pomyśl również o nawilżeniu ust i twarzy, ponieważ zimno wysusza.

Dłonie: Rękawice stanowią obowiązkowy element wyposażenia. W przypadku bardzo niskiej temperatury lub niepogody załóż nieprzemakalne i izolujące rękawice pięciopalcowe lub cieplejsze rękawice z jednym palcem. Uwaga! Mokre rękawice nie zapewniają ochrony: miej przy sobie zapasową parę!

Jak rozgrzać dłonie? Gdy zaczynasz odczuwać działanie zimna (drętwienie), wykonaj obszerne, okrężne ruchy ramion. Dobrym rozwiązaniem są również wkładki rozgrzewające w rękawicach.

Stopy: Skarpety: Zakładając je, upewnij się, czy są całkowicie suche. Nie wybieraj zbyt grubych skarpet, nie zakładaj dwóch par: zbytnie uciskanie stóp w butach utrudni krążenie krwi i spowoduje efekt odwrotny do pożądanego. Wybierz skarpety zawierające wełnę, a najlepiej jedwab, z uwagi na ich właściwości izolujące.

Buty: Nie noś zbyt ciasnych butów, aby możliwy był obieg cienkiej warstwy powietrza stanowiącej najlepszą izolację termiczną.

Pij ciepłe napoje

Miej ze sobą termos z ciepłą herbatą. Napój miło rozgrzeje, a dodatkowo nawodni.

*Ewa Silska

trener narciarstwa II klasy, studiowała turystykę na AWF w Warszawie i potem SGGW. Doświadczenie instruktorskie zdobywała w Towarzystwie Narciarskim, później w Warszawskim Klubie Narciarskim, gdzie pracowała od reaktywacji aż do 2011 (od roku 2008 współ prowadziła grupę przedszkola narciarskiego), kiedy razem z Frankiem Teodorczykiem założyła Bandę Narciarską. W lato pracuje w szkole kitesurfingowej Board&Kite na Campingu Małe Morze. Prywatnie mama dwóch córek: Hani (4 lata) i Marysi (2 lata)

Z kijami, czy bez? Jak uczyć dzieci jazdy na nartach?

Copyright © Agora SA