To klasyka gatunku. Wielu uważa, że są niezwykle trwałe. To poniekąd prawda - tradycja wyrobu tego typu sanek sięga w Polsce początku XX stulecia. Wiele z nich z powodzeniem służy do dziś. Niestety, obecnie mnóstwo najtańszych produktów znacznie ustępuje jakością tym starym dobrym polskim sankom. Szkielet wykonany z lichego, łamliwego drewna i płozy z najcieńszej blaszki nie są trwałe i w przypadku zderzenia mogą być niebezpieczne dla dziecka. Wybierając sanie z drewna warto zwrócić uwagę na kilka detali.
Przede wszystkim rodzaj drewna, z którego sanki zostały wykonane. Aby sanki były solidne i służyły długie lata drewno powinno pochodzić z grubych i twardych drzew (np buk). Nie powinno posiadać sęków i powinno być starannie oszlifowane. Dobre sanki są gięte na gorąco a ich drewno jest zaimpregnowane i polakierowane.
Drugą ważną rzeczą są płozy. Dla bezproblemowej eksploatacji w różnych warunkach - często ciągniemy sanki przez powierzchnie niedostatecznie pokryte śniegiem, posypane piaskiem - płozy solidnych sań powinny być wykonane z jednolitego kawałka grubej stali. Powinien on być zamocowany do drewna za pomocą wkrętów a nie gwoździ. Wkręty zapobiegają obluzowaniu elementów stalowych i ich odstawaniu od drewna. Takie odstające gwoździe i odstające płozy są zagrożeniem.
Po trzecie przy zakupie sanek warto zapytać o atest bezpieczeństwa. Te dobre posiadają certyfikaty zapewniające bezpieczne użytkowanie. Sanie atestowane mają laboratoryjnie zbadaną nośność (obciążenie maksymalne - zazwyczaj ok. 95 kg).
Drewniane sanki tego typu często kupowane są już dla małych dzieci. Posiadają często łatwe do zdemontowania oparcie, które można usunąć bez użycia narzędzi. Kiedy maluch wyrośnie i robi się bardziej samodzielny - po prostu odkręca się oparcie i powstają zwykłe sanki zjazdowe.
Osobną kategorię sanek drewnianych stanowią sanki które przywędrowały do nas z Ameryki. Tam niezwykle popularne są wykonane z giętego drewna tobogany - na takich właśnie Kevin sam w domu zjeżdża po schodach po wyjeździe rodziców - oraz sanie sterowane. Często górny element sanek jest zamocowany na specjalnym ruchomym zawiasie co zapewnia możliwość zjazdu slalomem.) Ten ostatni typ sanek występuje w kilku wariantach - z płozami wykonanymi z plastiku lub ze stali, Te niezwykle szybkie sanie stanowią też efektowną dekorację i świetnie budują świąteczny klimat oparte w domu o ścianę lub kominek.
Od kilku lat na rynku dostępne są liczne sanki wykonane z plastiku. Ze względu na swoją małą wagę i nieduże wymiary stają się coraz bardziej popularne i szturmem zdobywają górki. Tego typu sanie różnią się wielkości i systemami sterowania. Najprostsze modele posiadają często boczne dźwignie hamulcowe pomagające zatrzymać się po zjeździe. Bardziej skomplikowane modele wyposażone są w kierownice i skrętne płozy, które otwierają na stoku zupełnie nowe możliwości zabawy. Zjazdy slalomowe i zręcznościowe to frajda na wiele godzin rodzinnej zabawy. Tego typu modele często posiadają hamulce wzmacniane elementami stalowymi które są trwalsze i pomagają w hamowaniu nawet na lodzie. Wybierając ten typ sanek w szczególności należy zwrócić uwagę na staranność wykonania i materiał z którego są wykonane:
Dobre sanki wykonane są z grubego plastiku odpornego na skręcanie i niskie temperatury. Taki materiał nie pęka na mrozie a odpowiednia grubość plastiku zapewnia odporność na przetarcia. Podobnie jak przy sankach drewnianych warto zwrócić uwagę, czy produkt posiada atest bezpieczeństwa.
Sanki stalowe uważa się za najbardziej trwałe, wszak to metal. Wysoka jakość materiału i staranne wykonanie zapewniają im długowieczność i wielosezonowość. Stalowe płozy doskonale sprawdzają się na chodnikach posypanych piachem i w miejscach z przetartym śniegiem. Wybierając tego typu sanki trzeba zwrócić szczególną uwagę na spawy łączące konstrukcję oraz grubość stali. Siedziska wykonane z plastiku zapewnią wygodne użytkowanie. Modułowa budowa sanek - poszczególne elementy można demontować - zapewni długą eksploatacje. Takie sanki urosną razem z dzieckiem.
To już zupełnie inna klasa zabawy przeznaczona raczej dla przynajmniej kilkuletnich dzieci i ich rodziców, Na nartosankach łatwiej jest się wywrócić, ale są też znacznie szybsze od klasycznych sanek plastikowych czy drewnianych. Współczesne modele są bardzo solidne.
Wyposażane są w asymetryczne, podgięte z dwóch stron płozy, które umożliwiają zjazdy przodem i tyłem. Przednia płoza jest sterowana za pośrednictwem wygodnej kierownicy, której opanowanie wymaga jednak pewnej wprawy. W wyższych modelach przednia narta posiada amortyzację. Dzięki temu sprzęt znacznie lepiej radzi sobie w nierównym terenie i na małych "hopkach".
W internecie można znaleźć liczne filmy pokazujące zjazdowe triki i skoki na nartosankach. Niektóre modele są składane co ułatwia ich transport. Często też posiadają wygodny zwijacz sznurka, który ułatwia holowanie sanek. Wybierając tego typu sanki należy zwrócić uwagę na maksymalne dozwolone obciążenie, zwłaszcza jeśli dorośli mają jeździć razem z dziećmi Wśród producentów najciekawsze modele oferują norweski Hamax i szwedzka Stiga.
To zupełna nowość. Lekkie ślizgacze zapewniają dzieciakom swobodę i łatwość użytkowania. Wykonane są z materiałów o niewielkiej wadze. Wierzch pokryty jest specjalną pianką z tworzywa sztucznego, ślizg natomiast z gładkiego utwardzanego materiału. Do tego wygodne gumowe uchwyty.
Można na nich zjeżdżać na siedząco. Największa frajda jest jednak ze zjazdów na brzuchu. Ślizgacze doskonale radzą sobie też na nieprzygotowanych stokach gdzie występuje dużo sypkiego śniegu. Zjazdy na nich przypominają wtedy surfing.
Osobnym typem ślizgaczy jest tzw. dmuchany surfing. Są to sanki większe, z których może korzystać nawet dwoje dzieci jednocześnie. Kształtem przypomina materac, ale wykonany jest z grubej gumy, z specjalnymi wzmocnieniami w miejscach narażonych na przetarcie. Sprzęt przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia. Nie wolno na nim jeździć po kamieniach i ostrych przedmiotach.
Internetowy sklep specjalizujący się w sprzedaży sanek. Oferuje największy asortyment w Polsce.