Odpowiedzi na najczęstsze pytania, zadawane przez rodziców małych narciarzy

Już po feriach, a Twoje dziecko cały czas chce jeździć na nartach? Jeżeli pokochało dwie deski - mamy dobrą wiadomość: jego pasję można rozwijać cały rok. Jak robić to z głową, by entuzjazm nie wygasł za szybko radzi Andrzej Bachleda-Curuś - pomysłodawca i twórca programu TAURON Bachleda Ski, którego celem jest poszukiwanie młodych narciarskich talentów.

Kiedy dziecko powinno zacząć regularne treningi?

Rozpoczęcie kontaktu z nartami to sprawa bardzo indywidualna, głównie spowodowana miejscem zamieszkania i dostępem do śniegu. Najważniejsza rzecz to zadbanie w dziecięcym wieku o wszechstronność ruchową. Zabawy na śniegu  w różnych warunkach i sytuacjach powinny przeważać nad używaniem wyciągów i jedynie zjeżdżaniem. Początkowe tzw. treningi powinny właśnie stanowić formę zabawową, na sprzęcie dającym możliwość ślizgania się, biegania, skakania, poruszania się w różnych warunkach np. w lesie - i to są umiejętności, które nabywa się przez cały rok. Odpowiedni wiek do rozpoczęcia treningów to ok. 7 lat. Tak wszechstronnie ukształtowany młody człowiek może przejść do kolejnej fazy nauki, bardziej skierowanej na technikę.

Czy lepszy jest trening indywidualny czy grupowy?

Z pewnością lepszy jest trening grupowy. Mimo, że narciarstwo alpejskie to sport indywidualny to bazą jest grupa. Stąd absolutnie radzę wspólne zabawy, przeżywanie sukcesów i porażek z kolegami oraz zdrowe współzawodnictwo, nie tylko na śniegu. Jedynie grupa otwiera takie możliwości.

O czym pamiętać wybierając trenera dla dziecka?

Przede wszystkim należy wybrać trenera, który jeździ dobrze na nartach. Jest to istotne ponieważ młody zawodnik najwięcej uczy się przez naśladowanie. Bardzo ważne jest też podejście tzw. pedagogiczne, stwarzające specyficzny narciarski klimat, no i wreszcie solidne prawo jazdy, bowiem treningi narciarskie wiążą się z częstymi przejazdami między stacjami narciarskimi.

Jakie są przedziały wiekowe poszczególnych kategorii na zawodach?

Idąc od góry mamy następujące kategorie wiekowe PZN w narciarstwie alpejskim: Senior - obecnie roczniki 1993 i starsi, Junior A (Junior) 1994/1998, Junior B (Junior Młodszy) 1999/2000, Junior C (Młodzik) 2001/2002, Junior D (Dzieci starsze) 2003/2004 i młodsi.

Kiedy wysłać dziecko na pierwsze zawody?

Pierwsze zawody mają być wielką przyjemnością i pozytywnym przeżyciem. Żeby w nich wystartować dziecko musi rozumieć po co stoją bramki, ewentualnie choć trochę znać poczucie upływającego czasu no i co najważniejsze - mieć opanowaną jazdę na nartach na tyle, żeby trasa nie była dla niego potworem.

Jakie są cykle zawodów narciarskich dla młodych alpejczyków w Polsce i ewentualnie Europie? W czym startować?

Najważniejsze zawody dla dzieciaków to cykle o Puchar Koziołka Matołka, Puchar TAURONKA czy Puchar Reksia - dla roczników od 2002 do 2011, w zależności od wewnętrznych regulaminów. Dla starszych - Juniorów B i C - są zawody organizowane przez różne okręgi np. małopolski, tatrzański itp., a najważniejsze z nich to cykl Młodzieżowego Pucharu Polski pod patronatem PZN z oprawą TAURON Bachleda Ski, organizowane najczęściej w siedmiu czy ośmiu różnych stacjach narciarskich na terenie całej Polski. Wreszcie przychodzi czas na konfrontacje międzynarodowe, czyli prestiżowe zawody Trofeo Topolino we Włoszech, uznawane za nieoficjalne Mistrzostwa Świata Juniorów B i C. Oprócz tego są też na przykład zawody u naszych południowych sąsiadów - w czeskim ośrodku Ricky i słowackim Vratna.

Należy jednak pamiętać, że zarówno treningi jak i starty w zawodach powinny być dla dziecka pasją. Nie każdy zdolny junior będzie odnosił sukcesy w przyszłości, ale zaszczepiona w młodości miłość i szacunek do śniegu zostaną na całe życie.

Więcej informacji odnośnie projektu TAURON Bachleda Ski znaleźć można na stronie internetowej www.tauronbachledaski.pl oraz na facebook.com/TauronBachledaSki .

Materiały partnerów gazeta.pl

Tuptup Dla Dziecka niebieski Tt0026

spodnie wodoodporne na narty czerwone

Kimet Dziecięce 90 Cm + Kijki Z0494 90 Biały