Jak się bawić z dziećmi? Ćwiczenia gimnastyczne, które możesz wykonać z maluchem w domu

Gibkość, zwinność i prawidłowa postawa ciała - jak rodzic może wspierać prawidłowy rozwój dziecka? Najlepiej poprzez aktywność realizowaną podczas spontanicznych zabaw. Trenerzy Kids&Sport podpowiadają, jak wdrożyć do codzienności zabawy oparte na ćwiczeniach fizycznych.

Zabawy z kolorowymi kółkami, czyli ćwiczymy gibkość i zwinność

Zapraszamy Was do przeprawy przez rwącą rzekę. Żeby to jednak zrobić, musicie zbudować swój własny most. Wykorzystajcie do tego kolorowe kółka, w wersji gotowej lub wykonanych własnoręcznie.

Ćwiczenie wydaje się dość proste, ale tylko do czasu gdy trzeba je samemu wykonać. Kolorowych kółek dla każdego jest bowiem na tyle mało, że trzeba je ze sobą zabierać i przenosić jako podparcie dla kolejnego kroku. Czy ćwiczymy utrzymanie równowagi, gibkość i zwinność.

Wachlarz wariantów jest przeogromny. Od zaprezentowanej w materiale wersji ze staniem tylko na jednej nodze, po przechodzenie w parach. Zabawa i "wywrotki" gwarantowane.

Na koniec można wykorzystać większą liczbę kółek i zbudować dłuższy most lub tor przeszkód, a potem pokonywać je w rozmaity sposób

 

Film dostępny na profilu facebookowym akcji Zdrowo i Sportowo.

Domowy tor przeszkód

Nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Przebywając dłużej wspólnie z zamkniętym pomieszczeniu potrafią dodatkowo, w iście magiczny sposób skumulować nadmiar energii i szukać pretekstu do jej rozładowania. Idealnym do tego sposobem jest tor przeszkód.

Takie rozwiązanie sprawdzi się praktycznie w każdych warunkach, zresztą nie tylko w pomieszczeniu, ale też w ogrodzie czy na boisku. Pozostaje jedynie odpowiednio go zaprojektować i sprawić, by był ciekawy i wymagający nie tylko w warstwie fizycznej, ale też załączonej do zadania opowieści. To właśnie gwarantuje, że dzieci będą widzieć w czekających ćwiczeniach nie tylko skakanie po drabince koordynacyjnej, ale bardziej przejście po wąskiej górskiej ścieżce, najeżonej wyzwaniami i mitycznymi stworami.

Tor przeszkód projektujemy sami lub też zapraszamy do tego uczestników. W tym drugim przypadku można liczyć na bardzo niekonwencjonalne pomysły i do razu gotową opowieść czym ten tor jest, kto w zabawie uczestniczy i jak dzielny jest każdy przeprawiający się maluch. Nie zmienia to faktu, że taka zabawa może trwać bardzo sługo, być wielokrotnie powtarzana i przynosić za każdym razem nie tylko wiele radości, ale też pozwalać na rozwijanie tak potrzebnych umiejętności motorycznych.

 

Film dostępny jest również TUTAJ oraz na profilu facebookowym

Rozgrzewka

Chcemy pokazać przykłady kilku bardzo prostych i dość dynamicznych ćwiczeń, które stosujemy podczas wielu zajęć z dziećmi. Jedno jest jednak niezmienne. Od samego początku, od pierwszych zajęć, zawsze zaczynamy od rozgrzewki czy chociaż delikatnego rozruchu. Ma to być jeden z najsilniej wpojonych nawyków i benefitów zajęć z Kids&Sport.

Oczywiście, nazwa rozgrzewka pojawia się jak mantra, ale same ćwiczenia nie muszą mieć już tak oficjalnej nazwy. Maluchowi niewiele powiedzą określenia typu "wymachy ramion", "skręty tułowia" czy "skip A". Trzeba w to miejsce wprowadzić pływanie po rzece, "świderkowanie" czy też marsz/bieg krabów. Reszta bez zmian. I zawsze. Na każdych zajęciach.

 

Film dostępny jest również na Facebooku Kids&Sport.

Ćwiczenia związane z prawidłową postawą ciała

Obecnie ok. 80 proc dzieci ma wady postawy. Oto kilka ćwiczeń, wspierających prawidłowy rozwój dziecka.

 

Całość materiałów dostępna również na stronie internetowej Zdrowo i Sportowo .

UWAGA KONKURS!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie realizowanym przez Zdrowo i Sportowo oraz Enen-Sport. Szczegóły dotyczące konkursu znajdziesz  TUTAJ , jak również na  stronie organizatora .

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA