Plecy okrągłe czy wstydliwa postawa? Profilaktyka zaczyna się w domu

Nieśmiałość, brak akceptacji swojego ciała, zła dieta lub słaby wzrok mogą wpływać na powstawanie wad postawy. Czym charakteryzują się plecy okrągłe, a czym wklęsłe? Jak sprawdzić, czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija? Jak możemy zapobiegać skrzywieniom? Na wszystkie pytania udziela odpowiedzi Piotr Żelazny, fizjoterapeuta Ortho-Medica.pl, specjalista leczenia wad postawy.

Kogo dotykają najczęściej wady postawy?

Wady postawy dotyczą coraz więcej dzieci w początkowym okresie skoku wzrostowego związanego z dojrzewaniem ( dziewczynki z klas 4-5 i chłopcy z ostatnich klas szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum). W obecnym czasie aktywność fizyczna dzieci zdecydowanie się zmieniła. Pewne działania i schematy zostały nam narzucone przez zmieniające się warunki życia. Siedzący tryb życia wymuszany jest zbyt wcześnie ( zaczyna się już w przedszkolu). Dzieci, które mają problem z akceptacją własnego ciała, boją się zmian, które zachodzą podczas dojrzewania, często chowają się same w sobie, wymuszając w ten sposób nieprawidłowy nawyk ustawienia barków, głowy, ukrywania klatki piersiowej i prowokowania okrągłych pleców.

Nieprawidłowe nawyki i zachowania przyczyniają się do powstawania wadliwych postaw, a w konsekwencji zaniedbania problemu, prowadzą do zmian w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Szybki wzrost kręgosłupa zwiększa jego podatność na skrzywienie. Niezmiernie istotnym elementem profilaktyki wad postawy jest wspólna edukacja rodziców i dzieci. Zatem, jeśli wiemy co robić, na co zwracać uwagę i gdzie szukać pomocy, trzeba działać.

Fizjoterapeuta radzi: Z wad postawy się nie wyrasta. Profilaktyka i leczenie

Obserwując dzieci sami możemy zauważyć wiele. Jeśli zaniepokoi cię coś w budowie dziecka, to pierwszy sygnał do tego, aby skonsultować to ze specjalistą i zweryfikować problem przez fachowy personel ( pielęgniarka szkolna, lekarz, fizjoterapeuta). To rodzice najczęściej obserwują podczas zabawy i oglądają w trakcie kąpieli swoje dzieci. W wielu przypadkach to właśnie oni zauważają problem jako pierwsi. Jest to bardzo zadowalające, że świadomość społeczeństwa na problem wad postawy zdecydowanie się poprawia. Doskonale wiemy, że im wcześniej wada zostanie zauważona, tym lepsze efekty terapii możemy uzyskać.

Jak wykonać wstępne badanie w domu?

Dziecko podczas badania powinno być ubrane tylko w bieliznę. Stoi w pozycji swobodnej, nie wymuszonej (powstrzymaj się od komendy: wyprostuj się). Oceń sylwetkę dziecka z przodu, z tyłu i z boku.

Zwróć uwagę na ustawienie głowy, linii barków i bioder, kolana i stopy. Patrząc na dziecko z boku postaraj się ocenić, czy plecy są zaokrąglone czy jednak układają się w literę C z charakterystycznym wypięciem brzucha ( plecy wklęsłe). Spójrz na łopatki, czy nie są zbyt mocno odstające (głównie przy plecach płaskich).Spójrz na klatkę piersiową ( zapadnięta klatka piersiowa towarzyszy zwykle plecom okrągłym).

Poproś, aby dziecko wykonało swobodny skłon tułowia do przodu przy prostych kolanach, a ty postaraj się ocenić czy nie widać asymetrii ustawienia pleców wzdłuż linii kręgosłupa, czy występuje rotacja kręgów ( garb żebrowy, wał lędźwiowy).

Przyjrzyj się dziecku podczas swobodnego chodzenia. Jeśli coś cię zastanawia, nie jesteś pewien własnej diagnozy, powinieneś to sprawdzić i umówić się z fizjoterapeutą lub lekarzem, który pomoże ocenić problem i dobierze odpowiedni program ćwiczeń do pracy w domu.

Sportowcy, którym w dzieciństwie nie dawano szans na sukces

Jak zapobiegać wadom postawy?

Ogranicz czas spędzany w pozycji siedzącej

W miarę możliwości powinniśmy skracać czas w którym dziecko przebywa w pozycji siedzącej ( gry komputerowe, długie oglądanie telewizji).

Podczas odrabiania lekcji musimy zapewnić odpowiednie warunki: wysokość siedziska dopasowana do długości podudzia, tak aby stopy były swobodnie oparte o podłogę, profilowane oparcie, odpowiednia wysokość biurka i kąt nachylenia blatu, aby nie wymuszać nadmiernego pochylania się. Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia wymusza nieodpowiednie obciążenie struktur wzrostu na powierzchni kręgów i brak amortyzacji kręgosłupa co prowadzi do zmiany strukturalnych.

Zaburzenia wzroku również przyczyniają się do utrwalania niepożądanych nawyków( głównie wysuwania głowy w przód i zniesienia lordozy szyjnej).

Sport - tak, ale nie każdy

Należy unikać sportów i czynności asymetrycznych ( gra na flecie poprzecznym, skrzypcach, łucznictwo czy jazda na hulajnodze), które powodują nieprawidłowe ustawienia i nawyki w obrębie całego ciała. A już z całą pewnością dzieci nie powinny podnosić ciężarów!

Pływanie korzystnie wpływa na poprawę ogólnej wydolności organizmu. Zalecane często nie tylko w przypadku problemów z plecami, ale również jako forma terapii wadliwych klatek piersiowych. Powinniśmy jak najwięcej wykorzystywać każdą możliwość aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w różnych zabawach i ćwiczeniach, które zawierają elementy kształtujące nawyki prawidłowej postawy ciała. Wiele zależy od podejścia rodzica, opiekuna, nauczyciela do problemu, na który jak widać coraz częściej zwracamy uwagę.

Ubranie również ma znaczenie

Odzież powinna być luźna i lekka, nie krępująca ruchów. Obuwie miękkie i lekkie, nie ograniczające ruchów stopy podczas chodzenia i biegania. W niektórych przypadkach stosuję się obuwie profilaktyczne, które powinno być zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Odpowiednie odżywianie

Prawidłowe odżywianie ma również duże znaczenie w zapobieganiu powstawania wad postawy. Nadwaga prowadzi do powstawania skrzywień kręgosłupa i płaskostopia, wpływa na przeciążenie układu krążenia. Niedożywienie powoduje anemie i krzywice, przyczynia się do osłabienia siły i wydolności mięśni.

Piotr Żelazny - fizjoterapeuta w Specjalistycznym Ośrodku Terapii Skolioz i Wad Postawy ortho-medica.pl .

Trener Jerzy Skarżyński "Nie podcinajmy dzieciom skrzydeł"

Plecy okrągłe czy wstydliwa postawa?

Wady postawy dotyczą coraz więcej dzieci w początkowym okresie skoku wzrostowego związanego z dojrzewaniem ( dziewczynki z klas 4-5 i chłopcy z ostatnich klas szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum).

W obecnym czasie aktywność fizyczna dzieci zdecydowanie się zmieniła. Pewne działania i schematy zostały nam narzucone przez zmieniające się warunki życia. Siedzący tryb życia wymuszany jest zbyt wcześnie( zaczyna się już w przedszkolu). Dzieci, które mają problem z akceptacją własnego ciała, boją się zmian, które zachodzą podczas dojrzewania, często chowają się same w sobie, wymuszając w ten sposób nieprawidłowy nawyk ustawienia barków, głowy, ukrywania klatki piersiowej i prowokowania okrągłych pleców. Nieprawidłowe nawyki i zachowania przyczyniają się do powstawania wadliwych postaw a w konsekwencji zaniedbania problemu prowadzą do zmian w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Szybki wzrost kręgosłupa zwiększa jego podatność na skrzywienie. Niezmiernie istotnym elementem profilaktyki wad postawy jest wspólna edukacja rodziców i dzieci. Zatem, jeśli wiemy co robić, na co zwracać uwagę i gdzie szukać pomocy, trzeba działać. Obserwując dzieci sami możemy zauważyć wiele. Jeśli zaniepokoi nas coś w budowie dziecka to pierwszy sygnał do tego aby skonsultować to ze specjalistą i zweryfikować problem przez fachowy personel ( pielęgniarka szkolna, lekarz, fizjoterapeuta).

To rodzice najczęściej obserwują podczas zabawy i oglądają w trakcie kąpieli swoje dzieci. W wielu przypadkach właśnie rodzice zauważają problem jako pierwsi. Jest to bardzo zadowalające, że świadomość społeczeństwa na problem wad postawy zdecydowanie się poprawia. Doskonale wiemy, że im wcześniej wada zostanie zauważona, tym lepsze efekty terapii możemy uzyskać.

Zatem, w jaki sposób możemy badać???

Dziecko podczas badania( i tu proponuję zdjęcie 03 i 44) powinno być ubrane tylko w bieliznę. Stoi w pozycji swobodnej, nie wymuszonej ( rodzic-wyprostuj się!!!). Oceniajmy sylwetkę dziecka z przodu, tyłu i z boku. Zwróćmy uwagę na ustawienie głowy, linii barków i bioder, kolana i stopy. Patrząc na dziecko z boku postaraj się ocenić, czy plecy są zaokrąglone czy jednak układają się w literę C z charakterystycznym wypięciem brzucha ( plecy wklęsłe). Spójrz na łopatki, czy nie są zbyt mocno odstające (głównie przy plecach płaskich).Spójrz na klatkę piersiową( zapadnięta klatka piersiowa towarzyszy zwykle plecom okrągłym). Poproś niech dziecko wykona swobodny skłon tułowia do przodu przy prostych kolanach, a Ty postaraj się ocenić czy nie widać asymetrii ustawienia pleców wzdłuż linii kręgosłupa, czy występuje rotacja kręgów ( garb żebrowy , wał lędźwiowy). Przyjrzyj się dziecku podczas swobodnego chodzenia.

Jeśli coś cię zastanawia, nie jesteś pewien własnej diagnozy powinieneś to sprawdzić i umówić się z fizjoterapeutą lub lekarzem, który pomoże ocenić problem i dobierze odpowiedni program ćwiczeń do pracy w domu.

Jak zapobiegać?

W miarę możliwości powinniśmy skracać czas w którym dziecko przebywa w pozycji siedzącej ( gry komputerowe, długie oglądanie telewizji). Podczas odrabiania lekcji musimy zapewnić odpowiednie warunki : wysokość siedziska dopasowana do długości podudzia, tak aby stopy były swobodnie oparte o podłogę, profilowane oparcie, odpowiednia wysokość biurka i kąt nachylenia blatu, aby nie wymuszać nadmiernego pochylania się. Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia wymusza nieodpowiednie obciążenie struktur wzrostu na powierzchni kręgów i brak amortyzacji kręgosłupa co prowadzi do zmiany strukturalnych.

Należy unikać sportów i czynności asymetrycznych ( gra na flecie poprzecznym, skrzypcach, łucznictwo czy jazda na hulajnodze), które powodują nieprawidłowe ustawienia i nawyki w obrębie całego ciała. Dzieci nie powinny podnosić ciężarów!!!

Odzież powinna być luźna i lekka, nie krępująca ruchów. Obuwie miękkie i lekkie, nie ograniczające ruchów stopy podczas chodzenia i biegania. W niektórych przypadkach stosuję się obuwie profilaktyczne, które powinno być zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Zaburzenia wzroku również przyczyniają się do utrwalania niepożądanych nawyków( głównie wysuwania głowy w przód i zniesienia lordozy szyjnej).

Prawidłowe odżywianie ma również duże znaczenie w zapobieganiu powstawania wad postawy. Nadwaga prowadzi do powstawania skrzywień kręgosłupa i płaskostopia, wpływa na przeciążenie układu krążenia. Niedożywienie powoduje anemie i krzywice, przyczynia się do osłabienia siły i wydolności mięśni.

Pływanie korzystnie wpływa na poprawę ogólnej wydolności organizmu. Zalecane często nie tylko w przypadku problemów z plecami , ale również jako forma terapii wadliwych klatek piersiowych.

Powinniśmy jak najwięcej wykorzystywać każdą możliwość aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w różnych zabawach i ćwiczeniach, które zawierają elementy kształtujące nawyki prawidłowej postawy ciała. Wiele zależy od podejścia rodzica, opiekuna, nauczyciela do problemu, na który jak widać coraz częściej zwracamy uwagę.

Materiały partnerów

TWINTIP Kąpielówki orange/blue Sprawdź cenę >

Molo NORTON Kąpielówki grün Sprawdź cenę >

Molo NIKA Kostium kąpielowy red/green Sprawdź cenę >

Venice Beach JOLLY Kostium kąpielowy pink Sprawdź cenę >

Chicco Kąpielówki blanc/rouge Sprawdź cenę >

Steiff Collection Kąpielówki steiff marine Sprawdź cenę >

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.