7 powodów, dla których dzieci powinny uprawiać sport

Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również umysłowy. Oto siedem powodów, dla których każdy malec powinien uprawiać sport.

Sport pozwala utrzymać dziecku prawidłową wagę ciała

W szkołach ponadgimnazjalnych niemal co trzecie dziecko ma nadwagę i liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Dzieci do szkoły podjeżdżają autobusem lub samochodem, a popołudnia spędzają w domu, zamiast na podwórku lub boisku. Jedzą bezmyślnie, nawykowo, przed telewizorem i komputerem. Organizm domaga się wartościowych składników pochodzących z pożywienia. Gdy tych nie dostaje, woła o kolejną porcję jedzenia.

Aktywny styl życia pozwala utrzymywać prawidłową wagę ciała, a także zmniejsza chęć notorycznego podjadania niezdrowych przekąsek. Organizm regularnie wystawiany na intensywny wysiłek spragniony jest większej ilości składników odżywczych, zatem mały sportowiec chętniej zjada warzywa , owoce, kasze. Sportowe dziecko wie czym jest głód, a nie jedynie chęć zjedzenia czegokolwiek. - U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, nie stosuje się  tradycyjnych diet odchudzających (o obniżonej kaloryczności diety w stosunku do potrzeb organizmu). Dieta polega na dostarczeniu ilości kalorii równej zapotrzebowaniu i stopniowej zmianie nawyków żywieniowych - mówi dietetyk Beata Krawczyńska-Kowalska - natomiast WF w szkole to za mało. Dziecko powinno być aktywne każdego dnia - dodaje.

Sport zapobiega wadom postawy

Wady postawy są obecnie tak powszechne, że odchylenia, które kiedyś były alarmem do działania, obecnie są normą. Wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem w nieprawidłowej pozycji, brak ruchu, to wręcz gwarancja nabytych wad. - Przyczyn większości zaburzeń w postawie ciała dzieci i młodzieży upatruje się w niekorzystnych zmianach zachodzących w naturalnym środowisku, a szczególnie w zmianie stylu życia współczesnego człowieka. Zmiana ta polega na znacznym ograniczeniu aktywności fizycznej na rzecz siedzącego trybu życia. Zmniejszanie się aktywności ruchowej ogranicza doświadczenia sensomotoryczne dzieci i młodzieży. Taki stan wpływa na zmniejszenie zdolności adaptacyjnych rozwijającego się organizmu i zaburza możliwości przystosowawcze do zmieniającego się środowiska. Skutkiem tego jest pogarszająca się wydolność fizyczna organizmu oraz występowanie chorób cywilizacyjnych oraz wad postawy ciała - mówi Tomasz Szurmik, fizjoterapeuta.

Jak się okazuje, nadmierna asymetria może powstać nawet w wyniku złej diety. - Niedożywienie spowodowane brakiem odpowiedniej ilości składników odżywczych prowadzi do anemii i krzywicy, a to z kolei przyczynia się do osłabienia siły i wydolności mięśni. Nadwaga z kolei wpływa na przeciążenie układu krążenia i narządu ruchu. W okresie rozwojowym powinniśmy kontrolować również poziom witaminy D, której niedobór u dzieci powoduje zniekształcanie kośćca czyli krzywicę - ostrzega Piotr Żelazny, również fizjoterapeuta. Zatem ruch połączony ze zdrowym odżywianiem minimalizuje ryzyko powstawania powszechnych obecnie nadmiernych skrzywień.

Sport pomaga w nauce i wykorzystuje potencjał dziecka

Potencjał młodego człowieka możemy rozważać dwojako. Pierwszy, to potencjał fizyczny, wynikający z naturalnych faz rozwojowych dziecka. Każdy tzw. okres sensytywny, pojawiający się wyłącznie w dziecięcych latach charakteryzuje się wyjątkowym wzrostem danej cechy np. szybkości, gibkości, wytrzymałości. Jeśli pominiemy te momenty, nie mamy szans do nich wrócić. Dziecko, które rozwija w sobie poszczególne sprawności, gdy po przerwie wraca do aktywności jako dorosły, dużo szybciej dochodzi do formy, niż ludzie, którzy nigdy nie uprawiali żadnego sportu.

Drugi aspekt, to potencjał wynikający z możliwości umysłowych dziecka. Jak wykazali specjaliści z Laboratory of Biochemistry and Neuroscience University of Tsukuba, sport w połączeniu ze zdrową dietą powoduje tworzenie się nowych sieci neuronalnych, a więc mózg dziecka zaczyna działać efektywniej. Ponadto aktywność zwiększa umiejętność koncentracji, wystawia młodego człowieka na sytuacje problemowe. Buduje w dziecku wytrwałość , odwagę, pewność siebie, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji..

Sport chroni przed chorobami cywilizacyjnymi

Człowiek, który jest aktywny od dzieciństwa minimalizuje ryzyko zachorowań na schorzenia, które dotykają osoby bardziej statyczne i źle odżywiające się.Wieńcówka, cukrzyca typu II, niektóre postacie nowotworu, osteoporoza - to choroby, które teoretycznie nie dotyczą dzieci. Jednak na to, czy zachowamy zdrowie w wieku dorosłym w dużej mierze decyduje styl życia od najmłodszych lat. Sport uaktywnia system odpornościowy , a także uczy organizm szybkiej i efektywnej regeneracji. Dzięki temu sportowiec, który dozna urazu lub zachoruje, dużo szybciej wróci do sprawności niż człowiek, który prowadzi statyczny tryb życia.

Ponadto ruch sprawia, że jesteśmy bardziej pogodni, radośni, optymistycznie nastawieni do świata. Sport obniża poziom stresu, pozwala z dystansem spojrzeć na problemy, zatem regularna aktywność zmniejsza ryzyko występowania nerwic, depresji, zawałów serca.

Uczy ponadczasowych wartości

Sport w sposób bardzo klarowny pokazuje wartości, których dorosły nie jest w stanie przekazać dziecku werbalnie. Wytrwałość, uczciwość, odwaga, szacunek do siebie i innych to tylko kilka z bardzo ważnych cech, które nabiera mały sportowiec. Gdy zauważa, że praca przynosi rezultaty, rodzą się ambicje i potrzeba dalszych osiągnięć. Zdolność współpracy, działanie z zasadami fair play i zdrowej rywalizacji przydają się nie tylko w sporcie, ale w życiu codziennym - w domu, w szkole, a w dalszej perspektywie również w pracy i podczas budowania związku z drugą osobą.

Sport chroni przed używkami

Rodzice obawiają się, co będzie, gdy dziecko zetknie się z "nieodpowiednim towarzystwem". Lękają się, co zrobi w momencie, gdy stanie przed wyborem sięgnięcia po alkohol, papierosy lub narkotyk. Decydujące jest nie to, czy nasza pociecha napotka na swej drodze takie osoby (a nie ma wątpliwości, że to się stanie prędzej czy później), tylko to, czy skorzysta z "oferty". O tym, jak dziecko zareaguje na tego typu propozycje jest jego pewność siebie, świadomość samodecydowania o sobie, asertywność. A to wypracowuje się od maleńkości. Sport oraz empatia i chęć współpracy ze strony rodziców minimalizują ryzyko, że dziecko będzie chciało przypodobać się grupie, która opiera swą wartość na używkach.

Młody sportowiec wyżej stawia sobie poprzeczkę, potrafi myśleć samodzielnie, jest świadomy swoich plusów. Umie znosić porażkę i jest bardziej odporny na krytykę z zewnątrz. To wszystko powoduje, że lepiej radzi sobie w życiu, niż jego rówieśnicy.

Zdrowe nawyki pozostają na całe życie

Ludzie, którzy nie zaznali pozytywnych odczuć wynikających z uprawiania sportu, nie do końca widzą sens podejmowania aktywności. Wszak schudnąć można za pomocą diety, a w zachowaniu sprawności i zdrowia pomogą nam suplementy. Natomiast wspomnienie miłego zmęczenia, dobrego samopoczucia, satysfakcja z własnych osiągnięć odkłada się w pamięci jako coś pozytywnego, do czego chcemy wracać.

Nie bez powodu mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Oczywiście nie jest to regułą, ale gdy rozkochamy dziecko w aktywnym trybie życia jest duża szansa, że dobre nawyki pozostaną mu również w wieku dorosłym.

źródło: Okazje.info

Copyright © Agora SA