Piłka nożna dla dzieci

Piłka nożna to najbardziej popularny w Polsce sport dla dzieci. Wystarczy spojrzeć w internet. Mnóstwo piłkarskich szkółek. Jak wybrać tę właściwą, dlaczego warto posłać dziecko na piłkę nożną? Jak piłka nożna wpływa na rozwój dziecka?

Dowiedz się więcej o możliwości zapisów do szkółki piłkarskiej w swojej miejscowości

W piłkę nożną gra najwięcej dzieci w Polsce. Czołowe kluby piłki nożnej otwierają swoje szkółki. I to nie tylko drużyny z Ekstraklasy takie jak Legia, czy Lech Poznań mają swoje akademie, ale na Wisłą pojawiają się takie marki jak FC Barcelona.

Krótka historia piłki nożnej

Początki piłki nożnej sięgają starożytności. Już Chińczycy ponad 2000 lat temu grywali w cuju. Japończycy mieli kerami. Ponoć w piłkę grywali też Celtowie, Rzymianie, Grecy, czy Aztekowie.

Jednak ojczyzną nowożytnej piłki nożnej jest Wielka Brytania. Początkowo istniało wiele odmian tej gry. Bardziej przypominała ona dzisiejsze rugby. Zawodnicy musieli przenieść piłkę na pole przeciwnika. Kopano ją sporadycznie. W rozgrywce brało udział nawet kilkuset graczy.

W 1857 roku w Sheffield spisano zasady gry. Co prawda nie była to pierwsza kodyfikacja, ale miała największy wpływ na rozwój znanej nam dzisiaj dyscypliny. Jedna z regulacji zakazywała dotykania piłki rękami.

Pierwszą ligę zawodową stworzono podczas spotkania klubów w Manchesterze. Był to rok 1888. Do dziś wiele z tych drużyn występuje w Premier League, np. Aston Villa, Everton, czy West Bromwich Albion.

Do Polski piłka nożna dotarła za sprawą Henryka Jordana. Pionier wychowania fizycznego z Niemiec przywiózł ze sobą do Krakowa pierwszą piłkę.

Pierwszy udokumentowany mecz odbył się na II Zjeździe Sokoła - towarzystwa gimnastycznego, między krakowskimi i lwowskimi członkami w 14 lipca 1894 roku. Lwowianie wygrali 1:0. Pierwszego gola w Polsce zdobył Włodzimierz Chomicki.

Po II wojnie światowej przyszły największe sukcesy, czyli między innymi I miejsce na IO w 1972 , 3. miejsce na MŚ w 1974 i 1982.

Dziś chociaż polskiej reprezentacji daleko do osiągnięć z lat 70 i 80, piłka nożna jest najbardziej popularną dyscypliną w Polsce. Większość małych chłopców pragnie pójść w ślady Roberta Lewandowskiego.

Piłka nożna a rozwój dziecka

Dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie, "jak piłka nożna wpływa na rozwój dziecka?". Jeśli planujemy zapisać dziecko na treningi przed 6 rokiem życia, warto zwrócić uwagę, żeby zajęcia stawiały przede wszystkim na ogólny rozwój ciała, a elementy piłkarskie były tylko wplatane w uproszczonej formie i miała formę gier i zabaw ruchowych z piłką. Ważne, żeby grupa nie była zbyt liczna. Niektóre kluby dla maluszków proponują zajęcia, w których udział biorą rodzice.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej trening piłkarski dziecka najlepiej zacząć, kiedy skończy 6 lat. Piłka nożna pomaga poprawić koordynację ruchową dziecka i kondycję. Odpowiednio prowadzona, wzmacnia układ mięśniowy i kostny. W późniejszym etapie przychodzi czas na technikę.

Co ważne piłka nożna pomaga kształtować umiejętności społeczne dzieci. Uczy współpracy, a także szybkiego podejmowania decyzji i szukania rozwiązań problemów w ramach ściśle określonych reguł.

Piłka nożna - ile kosztuje?

No właśnie. Ile? Na pewno najtaniej jest w szafie znaleźć stare szorty, koszulkę i wypuścić na dwór, do kolegów na boisko.

Jednak podwórkowe przygody trampkarza, to nie temat tego artykułu. Pytamy, ile kosztują zajęcia piłki nożnej dla dzieci prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów.

Ceny treningów są zróżnicowane. W niektórych szkółkach za jedne zajęcia trzeba zapłacić 70 złotych, w innych za cały miesiąc 150. Średnio trzeba wydać od 150 do 200 złotych za minimum 3 treningi w tygodniu, czyli 12 w miesiącu.

Większość akademii zaprasza na pierwsze darmowe zajęcia. Warto się na nie wybrać i przekonać, czy naszemu dziecku się podoba.

Drugą ważną rzeczą jest sprzęt. Część klubów wymaga od rodziców zakupu klubowych strojów sportowych. Ceny piłkarskiego stroju dla dziecka w sklepie sportowym zaczynają się od 35 złotych. Do tego 10 złotych kosztują getry piłkarskie.

Obuwie uniwersalne przystosowane do gry na murawie i sali gimnastycznej można kupić już za 35 złotych.

Sprzęt w postaci piłek powinien być na wyposażeniu klubu. Warto jednak mieć jedną w domu. Najtańsza piłka kosztuje 15 złotych.

Podsumowując, aby zapisać dziecko na zajęcia piłki nożnej, trzeba wydać ok. 170 złotych za zajęcia i 95 złotych za strój i piłkę. Na początek musi być nas stać na wydatek 265 złotych.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.