Wspieranie fizycznego rozwoju dziecka [ZESTAWY ĆWICZEŃ]

Koordynacja, równowaga i zwinność to cechy, które mają znaczenie nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym. Marta Gapińska, trenerka z Kids and Sport przedstawia ćwiczenia, które możesz wykonać z dzieckiem w domu lub w parku.

Marta Gapińska - niegdyś zawodniczka uprawiająca tenis ziemny, obecnie trenerka i instruktorka. Współautorka projektu Kids and Sport oraz akcji Zdrowo i Sportowo w ramach której pokazuje nauczycielom, wychowawcom i opiekunom, że ćwiczyć można praktycznie zawsze i prawie wszędzie. Dostarcza inspiracji i profesjonalnej pomocy poprzez publikację materiałów edukacyjnych.

W zaprezentowanym przykładzie posłużyliśmy się dyskiem równoważnym, ale jak zwykle prezentujemy też alternatywę, którą można stworzyć we własnym zakresie.

Zaczynamy od prostych ćwiczeń związanych ze staniem na niestabilnym podłożu. Z czasem dokładamy elementy dynamiczne, czyli przysiady, wyskoki, etc.

Pamiętajcie, że ćwiczenie te wzmacniają również doskonale praktycznie wszystkie mięśnie związane z prawidłowym utrzymaniem postawy. Zachęcamy wiec tym bardziej, żeby ćwiczyć wspólnie z dziećmi.

Ćwiczenia na równowagę

W zaprezentowanym przykładzie posłużyliśmy się dyskiem równoważnym, ale pokazujemy też alternatywę, którą można stworzyć we własnym zakresie. Zaczynamy od prostych ćwiczeń związanych ze staniem na niestabilnym podłożu. Z czasem dokładamy elementy dynamiczne, czyli przysiady, wyskoki, etc. Pamiętajcie, że ćwiczenie te wzmacniają również doskonale praktycznie wszystkie mięśnie związane z prawidłowym utrzymaniem postawy.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo

Ćwiczenia na zwinność

Zwinność to jedna z cech, która przyda się oczywiście w każdym sporcie, ale jest też bardzo cenna w życiu codziennym. Jest też bardzo mocno związana ze sprawnością ogólną, a także bezpośrednio wpływa na to, jak dziecko radzi sobie z wieloma sytuacjami, jak szybko i łatwo reaguje, a tym samym jak jest np. bezpieczne w sytuacjach nagłego zagrożenia.

Zaprezentowana zabawa, czyli tzw. UFO, oprócz mnogości wersji, daje możliwość naprawdę świetnej i dynamicznej zabawy. Da się ją przeprowadzić praktycznie w każdych warunkach. Oczywiście można wykorzystać do jej przeprowadzenia znaczniki (tak jak na filmie), czy miękkie piłki, ale można też wykorzystać kulki z papieru, czy nawet złożone skarpetki. Liczymy na Waszą kreatywność.

Zobacz wideo

Ćwiczenia na koordynację

Przedstawiamy kilka przykładów ćwiczeń na drabince koordynacyjnej lub jej własnoręcznie wykonanym odpowiedniku.

Zobacz wideo

źródło: Okazje.info