Czego mały sportowiec oczekuje od rodziców? [LIST OD DZIECI DO DOROSŁYCH]

Obok boisk, sprzętu oraz trenerów, nieodłącznym elementem piłkarskiego szkolenia dzieci i młodzieży są rodzice młodych sportowców. W jaki sposób można starać się edukować opiekunów naszych podopiecznych?

Każdy z rodziców musi zrozumieć swoją kluczową rolę w prawidłowym procesie nauczania oraz rozwijania pasji u swojego dziecka. To oni powinni zachęcać, inspirować oraz wspierać swoje pociechy w aktywności ruchowej i uczestnictwie w zajęciach sportowych. Tak jak zawodnicy dążą do osiągnięcia swojego mistrzostwa sportowego, tak każdy z rodziców powinien być zmotywowany do bycia partnerem i pomocnikiem swojego dziecka na długiej, wyboistej drodze do sportowego rozwoju.

Oczywiście nie każdy zna dokładnie specyfikę piłki nożnej , zwłaszcza w ujęciu dziecięcym. W rezultacie niektórzy rodzice nie zawsze potrafią wspierać swoje dzieci zgodnie z właściwymi dla jego sportowego rozwoju wartościami.

Mali zawodnicy Football Academy postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. Z pomocą trenerów napisali list do rodziców/opiekunów. Są tam podziękowania, ale i oczekiwania wobec dorosłych. Sami zobaczcie!

Szanowni Rodzice,

bardzo Wam dziękujemy za przybycie na nasz kolejny mecz/turniej. Cieszymy się, że jesteście obecni i wspieracie nas w realizacji naszych marzeń. Chcielibyśmy, abyście pamiętali o kilku ważnych zasadach, dzięki którym pomożecie nam w grze.

Gramy w piłkę nożną, bo to świetna zabawa . Chcemy się uczyć i doskonalić swoje umiejętności. Możecie nam pomóc poprzez zachęcanie nas do tego.

Jesteście osobami reprezentującymi naszą rodzinę . Prosimy Was, nie zawstydzajcie nas przed innymi zawodnikami i rodzicami, komentując negatywnie naszą grę, krzycząc lub przeklinając. Chwalcie nas za próbę rozwijania swoich pasji, umiejętności, za sportową dyscyplinę i nasz wysiłek. To są rzeczy, dzięki którym możemy stać się prawdziwymi zwycięzcami.

Nie krytykujcie naszych błędów i nie komentujcie naszej gry zza linii bocznej. Przez to możemy tylko nabrać obaw do podejmowania kolejnych prób czy własnych decyzji. Dzięki błędom, które popełniamy, uczymy się być lepszymi i pewniejszymi graczami.

Prosimy, nie stójcie zbyt blisko boiska , gdyż to tylko rozprasza i dekoncentruje nas podczas gry. Prosimy, szanujcie sędziego i nie podważajcie jego decyzji. Wiemy, że nie zawsze ma rację, ale my sami musimy nauczyć się sobie radzić w takich sytuacjach.

Prosimy, nie podpowiadajcie nam zza linii bocznej, co mamy robić i jak grać. Od tego jest nasz trener i on wie, kiedy i w jaki sposób może nam pomóc.

Nie krzyczycie i nie komentujecie pracy naszych nauczycieli w szkole, więc prosimy abyście nie robili tego z naszymi trenerami . Oni są dla nas przykładami i autorytetami do naśladowania. Nie komentujcie zachowania kibiców innych drużyn. Ignorujcie je!

Mecze piłkarskie są ważną częścią rozwoju naszych umiejętności piłkarskich. Wszyscy chcemy wygrywać, ale zrozumcie to, że piłkę nożną traktujemy w kategorii zabawy. Wyniki nie są najważniejsze . Wolimy, żebyście pytali nas o to, jak się nam grało i czy jesteśmy zadowoleni niż o końcowy rezultat meczu czy miejsce, które zajęliśmy w turnieju.

Zawodnicy Football Academy

źródło: Okazje.info